Meghalt az expedíciózás királya

Kb. 600-an jutottak már fel az Everestre, azonban mindössze 88-an oxigénpalack nélkül. 14-en vannak, akik megjárták a Föld három sarkát: a pólusokat és az Everestet. Azonban csak egy olyan van, aki mindezt teljesen egyedül tudta megtenni. Illetve már csak volt.


Antoine de Choudines egy Big Wall (függőleges sziklfal) túrán

Az Everest honlapjának számító mounteverest.net nyilvánosságra hozta annak a két hegymászónak a nevét, akiket az elmúlt napokban sodort el egy lavina. A két férfi a francia Shisha Pangma expedíció tagja volt, és egy szomszédos, ún. akklimatizációs hegyen tartózkodtak, amikor bekövetkezett a tragédia. Egyikük Philippe Renard egy tapasztalt hegymászó volt, másikukat, Antoine de Choudenst azonban egyenesen az expedíciózás királyának nevezték. A nehezen magyarosítható angol kifejezés (King of the Three Poles) azt jelzi, hogy Antoine egy nagyon szűk kör legelismertebb tagja volt. A három pólus nem más, mint a Föld északi és déli vége, azaz a két sarkpont, ill. a teteje, magyarán a Mount Everest. A kalandorok elit klubját kb. így lehet levezetni.


Legény lakás

Van a Földön úgy 600 nagyszerű ember, aki elmondhatja magáról, hogy feljutotta a világ tetejére. Már ez önmagában is csodálatra méltó teljesítmény. Közülük azonban csupán 88-nak sikerült oxigénpalack segítsége nélkül a csúcsra jutni. Az Északi- és a Déli-sarkra külön-külön is nagyságrendekkel kevesebben jutottak el, mindkettőre pedig csak néhány tucat bátor és merész embertársunk. Akik a Három Pólust megjárták, nos ők alig vannak többen, mint egy népes család: összesen 14 ilyen földi halandó van. Primus inter pares, azaz első az egyenlők között pedig Antoine de Choudens volt. A tizennégyek közül ugyanis ő volt az egyetlen, aki oxigén nélkül mászta meg az Everestet, és az egyetlen, aki teljesen egyedül, mindenféle külső segítség nélkül jutott el az Északi- és a Déli-sarkra is.


Ő volt a csúcs!

Valamennyi helynek és kihívásnak megvan a maga szépsége. Hét- nyolcezer méter fölött az oxigén nélküli mászás rettentően nehéz, hiszen ha az izmok nem kapnak elég oxigént, akkor fokozódik a tejsav termelés, ez pedig szinte folyamatos izomláz szerű érzéshez vezet. Ezt alkalom adtán akár napokig is elviselni rendkívül nehéz. Az egyszemélyes sarkvidéki expedíciók esetében is több hátráltató tényezővel kell megküzdeni. Mindkét arktiszon óriási távolságot kell megtenni, a sarkpontok közelében még a “nyári” hónapokban is nagyon hideg van (de legalább világos). A hosszú út előtt nem árt felkészülni a magányra és a vakító fehérségre. Ráadásul az Északi-sarkon még ott vannak a jegesmedvék, azokat sem árt nagyívben elkerülni.

Antoine de Choudenst felesége gyászolja, akivel 1999-ben együtt mászták meg a 8201 méter magas Cho Oyut. Természetesen meg kell emlékeznünk társáról Philippe Renard-ról, a 42 éves francia szintén tapasztalt hegymászó volt, számos nyolcezres csúcsot meghódított. Philippe Renard feleségét és két gyermekét hagyta hátra.

Lavina szempontból a Shisha Pangma a világ egyik legveszélyesebb helye. Csak néhány példa: 1999-ben itt sodorta el lavina a két nagynevű angol hegymászót, David Bridgest és Alex Lowe-t. De 2001 és 2002-ben is összesen 5 hegymászó halálát okozták a lavinák.

Comments

comments

Meghalt az expedíciózás királya

Lavina sodorta el a francia Shisha Pangma expedíció két tagját. Philippe Renard és Antoine de Choudens tapasztalt hegymászók voltak. Olyannyira, hogy de Choudenst csak a három pólus királyának (King of the Three Poles) nevezték. A világon 88 ember van, aki oxigén nélkül jutott fel a Mt. Everestre. 14 olyan, aki megjárta a világ tetejét és mindkét sarkpontra eljutott. Azonban Antoine volt az egyetlen, aki az oxigén nélküli csúcsmászás mellett, teljesen egyedül jutott el az Északi- és a Déli-sarkra is. Az expedíciózás királyát felesége gyászolja (akivel 1999-ben együtt mászta meg a Cho Oyut), míg társa, Philippe Renard feleségét és két gyermekét hagyta hátra. Az elmúlt két évben öt hegymászót temetett el lavina a Shisha Pangman.

Comments

comments