Matternhorn évforduló: tragédiát hozott az első feljutás

139 éve, hogy először sikerült meghódítani Svájc egyik legmagasabb, és Európa egyik leghíresebb csúcsát, a Matternhornt. Azonban fekete az évforduló, hiszen a hét hódító közül csak hárman tértek vissza.


A szülinapos csúcs

A maga 4478 méteres magasságával a Matternhorn még Európában sincs a legmagasabb hegyek között, azonban lenyűgöző szépségével számos rajongót tudhat magáénak. A hegy Svájc egyik jelképe, valószínű, nem jelent még meg olyan kiadvány, amelyben ne találkoznánk a fenyegetően ég felé meredő csúccsal. Nem csoda, hogy az olasz-svájci határon magasodó csúcs mindig is birizgálta a nyughatatlan emberek fantáziáját. A hegy kezdetben a Mont Cervino, majd a Mont Silvino nevet viselte, mígnem 1681-ben feltűnt a térképeken a mai elnevezése, a Matternhorn. Sokan sokszor próbálták megmászni, ám egészen 1865-ig minden kísérlet hiábavalónak bizonyult. A legkitartóbb kérőnek a brit Edward Whymper bizonyult, ő 1861-től kezdve rendszeresen járt a Matternhornra, de az csak nem akarta beadni a derekát (pláne nem a csúcsát).



Vertikális verseny


Az első: Edward Whymper

Négy kudarcokkal teli esztendő után, végre elérkezett 1865 júliusa, mikor is Whymper hat kollégájával újra nekivágott a Matternhorn meghódításának. A csapat tagjai a vezetőn kívül: Lord Francis Dougles, Charles Hudson, Michel Croz, Douglas Robert Hadow és két helybéli hegyivezető, id. és ifj. Peter Taugwalder. Ők a svájci oldalról próbáltak felkapaszkodni a hegy tetejére, miközben tudták, hogy az olasz oldalon ugyanerre készül Carrel és Bich. A “versenyfutást” végül a Whymper féle expedíció nyerte, miután 1865. július 14-én mind a heten felértek a Matternhorn csúcsára. Itt, a csúcs keleti falán sátrakban éjszakáztak, majd másnap reggel elindultak lefelé.


XI. Pius: pápa a csúcson

Ekkor következett be a tragédia, a csapat egyik tagja megcsúszott és három társát magával sodorta a mélybe. Az expedícióból csak Whymper és a két Taugwalder tért vissza. Ez persze nem szegte a próbálkozók kedvét, évről évre egyre többen kísérleteztek, 1871-ben már hölgyek is feljutottak a 4478 m magas hegyre, név szerint Lucy Walker és Meta Brevoort. A csúcs egyik leghíresebb meghódítója egy bizonyos Achille Ratti volt, aki XI. Pius néven vonult be a történelembe.

Comments

comments