Maraton a jégbuckák között: van, aki hidegen szereti…

Az Északi-sark Maraton indulói garantáltan átfagytak, mivel mínusz 30 fokban futottak egy kiadósat.
> Újabb futócsúcs a hétvégi Vivicittán

Huszonegy nemzet 44 atlétája küzdött meg egymással a nemrég befejeződött 2007-es Északi-sark Maratonon. A versenyt – amelyet a világ “legfagyosabb maratonjaként” emlegetnek, a földrajzi értelemben vett Északi-sarkon rendezték meg.
A verseny a “Legészakibb helyen megrendezett maratonként” bekerült a Guinness Világrekordok közé is.

Arcukra fagyott a mosoly
Kutyahidegben futottak

A versenyt megelőző napon az Északi-sark Maraton versenyzőit egy magánrepülőgép szállította a norvég Spitsbergenből az “alaptáborhelyre”. A versenyzőket velőtrázó hideg várta – a terepen -20 C és -30 C közötti hőmérsékletet mértek. Ezért minden induló legalább három réteg ruhát vett magára, hogy sikerrel vegye fel a harcot a zord körülményekkel. Az extrém megmérettetés indulóinak azonban nem csak a fagyos verseny teljesítésére volt alkalmuk, hanem arra is, hogy a verseny során a földrajzi szempontból meghatározott pontos Északi-sarkon ünnepeljék magukat.

Győztesek és helyezettek

A férfiaknál az első helyért küzdők között ott találtuk az ír Thomas Maguire-t, aki két éve a 12. helyen végzett a koreai 100 km-es világbajnokságon, de az élmezőnyben szedte a lábát a sok kalandot megtapasztalt atléta, Francesco Galanzino (Olaszország), Bobby Bostic (USA), Kym McConnell (Új-Zéland), Jukka Viljanen (Finnország), Juan Antonio Alegre (Spanyolország), valamint Andrew Murray és Dave Horsley brit maratonisták is.

Nem meleg pite
A győztes díja egy sokak által vágyott, kizárólag extrém expedíciókon használatos Kobold óra volt.
Ezt végül Thomas Maguire csatolhatta a kezére, miután elsőként ért célba Francesco Galanzino, Juan Antonio Alegre és Andrew Murray előtt.

A nők versenyében az első helyért való küzdelem Liubov Bleykh (Oroszország), Marianne DeMarco (USA), Karen Michelsen (Kanada), Katy Disley, Alison Gill (háromszor nyert olimpiai érmet evezésben) és Susan Holliday (Nagy-Britannia) között zajlott.
Végül az utóbbi győzött, megelőzve a brit Katy Disley-t és az orosz Liubov Bleykh-et.

A tervek szerint a következő Északi-sark Maratont 2008. április 6-án rendezik meg, ahol a versenyzők számát már most 24 főben maximalizálták – a helyek biztosítása jelentkezési sorrendben történik. Vagyis, aki fagyoskodni akar, az már nevezhet.