Marathon des Sables: „A fájdalom intenzív, a siker örök”

Marathon des Sables: 245 kilométer a marokkói sivatagban, természetesen futva. Homok, ami beeszi magát a cipőbe, plusz 40 fok. A világ egyik legkegyetlenebb futóversenyén idén a nyolcszáz induló között két magyar is volt. Hogy célba értek-e?


A futók a fájdalom miatt nem igazán értek rá a tájban gyönyörködni
Forrás: darbaroud.com

Ahogy azt nálunk is olvashattátok, a Marathon des Sables 20. évében két magyar versenyző is rajthoz állt, hogy megküzdjön a sivataggal. Az ötödik szakasz egy klasszikus marathoni táv volt – addigra több mint kétszáz kilométer, és a „gyilkos negyedik szakasz 76 km-es távja volt a futók lábában. Az 5. etapon ráadásul olyan forróság várt a futókra, hogy a szervezők a nap utolsó ellenőrzőpontjánál plusz vizesflakonok osztogatásáról döntöttek, hogy kitartson a futók vízkészlete a célig, és nem dehidratáltság miatt keljen feladniuk a versenyt. Virginie Thévenot, az egyik francia futónő arról panaszkodott, hogy nem mer gyalogolni, mert fél, hogy nem bírja majd magát rávenni, hogy újra elkezdjen futni, ha egyszer már lelassított. A brit Tommy While szerrint pedig a negyedik szakasz volt élete legkevésbé élvezhető élménye. „14 óra intenzív fájdalom, de a szenvedés ideiglenes, a siker pedig örök.”

A két magyar versenyző a megpróbáltatások ellenére még jól bírta a versenyt. (Részletes eredményük a szakaszok után a cikk végén lévő táblázatban.) Az 5. etap végén Kézdy Gábor így számolt be élményeiről az extrem.hu-nak: „A mai szakasz pontosan maratoni tav, 42,2 km volt. Most is sokkal kevesbé a tavolsággal, mint inkább a vérhólyagokkal, talpleválásokkal, a talajjal és a hőséggel küzdöttünk, de megcsináltuk. Tegnap estére 46-an dobták be a törölközőt. Már csak egy szakasz maradt!”


Az Ahansal testvérek kibérelték az 1. és 2. helyet a célban

Az utolsó, hatodik szakasz startjánál lovasok és tevehajcsárok kísérték a versenyzőket. Megközelíteni még csak-csak, de megelőzni senki nem tudta a Marathon des Sables legendás marokkói vezéregyéniségét, Lanceh Ahansalt, aki idén már nyolcadik alkalommal diadalmaskodott a sivatagban. Könnyű lenne dominanciáját arra fogni, hogy nála jobban senki nem ismeri a helyi viszonyokat és a marokkói homokot, de mivel nyert ő már versenyt a svájci Alpokban és a brazil tengerparton is, ennél többről van szó. Az viszont kétségtelen, hogy mentálisan az egyik legfelkészültebb versenyző, akit csak a győzelem vezérel. Amikor arról kérdezzék, hogy mi a nagy álma, azt válaszolta, hogy egyszer szeretné, ha a Marathon des Sables végén még öldöklő küzdelem lenne, és célfotó döntene a győztes sorsáról.”

Ha nem is mindenki tudta tartani Lanceh iramát, idén a versenyzők mindössze 6%-a esett ki, ami a MDS történetében az egyik legkisebb arány, vagyis ha nem is viharos tempóban, de a legtöbb induló befejezte a versenyt. A magyarok végül a középmezőnyben végeztek. Szilva Lajos a 307. lett, 22 óra 48 perc hátránnyal Ahansal mögött (5,86 km/h-s átlaggal), Kézdy Gábor pedig 4 órával később, 26 óra 54 perc hátránnyal (5,33 km/h-s átlaggal) ért végül célba a 245 km-nyi sivatagi szenvedés után.


Suzi Wong, a kínai rádiós
Forrás: darbaroud.com

A verseny egyik legszínesebb egyénisége, a kínai rádiós műsorvezető, Suzi Wong, aki még munkába is kocsival jár, sétálni sem szeret. Műsorában, amit Kínában milliók hallgatnak, egyszer meginterjuvolta a verseny egyik indulóját, Chant, és azóta a verseny megszállottja. Kiválogatott 45 hallgatót, akikkel augusztus óta készültek a versenyre, majd közülük a nyolc legjobbat, akiket elvitt a Marathon des Sables-re, és akikkel végigfutotta a verseny egész távját. Egy kupacban értek célha, hosszú és keserves küzdelem után, de beértek!



Gérard Peltre, az orvosi csapat vezetője elmondta, hogy idén a szokásosnál kevesebb gyomorproblémát kezeltek, vagyis szerinte a versenyzők most jobban figyeltek arra, hogy a feladatnak megfelelő élelmiszert hozzanak magukkal, és a higiéniára is jobban ügyeltek. Az orvosok munkájának nagy részét a vízhólyagok és az ezzel kapcsolatos fertőzések okozták.

Comments

comments