Marathon az Északi-sarkon!

Marathonfutás az Északi-sarkon? Ki találhat ki ekkora őrültséget? Pedig ilyen is van, bár nem olcsó mulatság. Persze nem is kenyaiakból és etiópokból áll a mezőny. Idén egy vak futó is indult, sőt Sir Ranulph Fiennes, a 7x7x7 marathon hőse is rajthoz állt. Végül azonban nem ő nyert, hanem egy harcművész.


Donovan a Machu Picchunál is futott 2002-ben

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy ír atléta, Richard Donovan, aki önmagát csak közepes futónak tartotta. Ezért arra jutott, hogy úgy szerezhet hírnevet magának, ha nem tömegversenyeken, hanem extrém körülmények között bizonyít. 2002 januárjában, a Déli-sarkon rendezett első marathonin ez sikerült is neki. A -50 C fokban, a hóviharban hóvakságot kapott, fagyási sérüléseket is beszerzett, de végül majdnem kilenc óra alatt sikerült legyűrnie a 42 km-t, és első helyen célba érnie.



Ezek után nagy titokban repülőre ült és egyenesen a golyóbis másik sarkát vette célba. Attól rettegett, hogy az antarktiszi verseny résztvevői közül valaki másnak is eszébe jut, hogy mindkét sarkon elsőként fusson marathoni távot. Richard ezért Norvégiába utazott, majd helikopterrel az oroszok északi-sarki bázisára vitette magát. Tíz héttel az antarktiszi kalandja után nekiállt futni az Arktiszon is. A körülmények itt sem voltak kedvezőbbek: -60 C fok, 60 km/h-s jeges szél. Richard végül 3 óra 48 perc alatt teljesítette a távot, így ő lett az első ember, aki mindkét földrajzi sarkon futott marathont.



Ezek után nemhogy elment volna a kedve a futástól, sőt! Elhatározta, hogy ő lesz az első ember, aki egy éven belül mind a hét kontinensen fut egy-egy marathont. Ez 2002 decemberére sikerült is neki. 2003-ban aztán a futópadot vette célba: 100 km-en, 100 mérföldön is Guinness-rekordot, vagyis világcsúcsot futott, majd 48 órát töltött megállás nélkül egy futópadon, hogy annak a világrekordját is magáénak tudhassa. (Ezeket azóta már megjavították, a 100 mérföldes rekord például jelenleg Bérces Edit nevéhez fűződik.)


A 2004-es északi-sarki marathon startja
Fotó: Mike King

A futópados futások mellett a tavalyi évben Richard Donovan már a szervezői munkából is kivette a részét, mivel rájött, hogy fizetőképes kereslet lenne egy Északi-sarkon rendezett marathoni versenyre. 2004 április 10-re tűzték ki a versenyt, amelyre a nevezési díj csekély 10 ezer dollár, vagyis több mint két millió forint volt! Ebben benne van a nevezési díj, a Spitzbergák és a Borneo orosz bázis közötti retúr repülőjegy, fűtött sátor és étkezés a verseny alatt, valamint egy helikopteres „városnézés” az Északi-sark felett.



Összesen tizenöten jelentkeztek a különleges megmérettetésre, és vállalták annak kockázatát, hogy fagyott vízen futnak. (Az Északi-sark környéke ugyanis nem szárazföld, hanem az Északi-óceán, vagyis a futók az óceán jégtábláin futnak.)


A jég nem volt elég kemény, így jól jött a hócipő
Fotó: Mike King

Idén óriási szerencséjük volt az időjárással: – 25 C fokos hőmérséklet az Északi-sarkon kimondottan melegnek számít, ráadásul idén hóvihar sem nehezítette a futók életét. Így minden indulónak sikerült célba érnie. A leggyorsabbnak az amerikai Sean Burch bizonyult, aki 3 óra és 43 perc elteltével szakította át a célszalagot. Burch korábban már megmászta az Everestet, és több harcművészeti ágnak is mestere, viszont még soha életében nem futott 42 km-t egyhuzamban. Most pedig elmondhatja magáról, hogy egy igazi világsztárt, Sir Ranulph Fiennes-t utasította maga mögé. Az angol lord 1982-ben elsőként járta körbe a Földet a sarkok mentén. 11 évvel később pedig tagja lett annak a szűk társaságnak, akik segítség nélkül, egyedül gyalogoltak át az Antarktiszon. 2003-ban pedig azzal írta be magát a sporttörténelembe, hogy hét nap alatt hét marathont futott le, méghozzá mindegyiket egy másik kontinensen.



Az északi-sarki marathonon viszont nem sikerült megelőznie Sean Burchöt, így meg kellett elégednie a második hellyel. Mivel azonban Sir Fiennes tavaly júniusban esett át egy szívműtéten, ez így is óriási teljesítmény. A tizenötös mezőnynek egy női tagja is volt, Stevie Matthews, aki 14. lett, sőt egy vak futó is nekivágott az extrém kalandnak: Mark Pollock végül tizedik helyen ért célba.



Sean Burch a célban



A 2004-es északi-sarki marathon végeredménye

Comments

comments