Két magyar hétfőn (ápr. 19) egy nemzetközi expedícióval eljutott a Föld legészakibb pontjára, gyalogolva a magyarok közül elsőként. A magyar média fölkapta a sztorit, és kicsit túl is lihegték. A teljesítményük nem lebecsülendő, de korántsem világraszóló. Ahhoz ma már jóval több kell!
|
A Népszabadság értesülései szerint Kovalcsikné Bátori Krisztina és Ács Zoltán egy 19 tagú amerikai és horvát expedícióval, orosz vezetők kíséretében indult el. A Spitzbergáktól helikopter szállította őket a 87. szélességi fokig, ahonnan a maguk után húzott szánkókkal jutottak el a sarkra.
A Blikk cikke szerint „Ezzel a kiváló sportteljesítménnyel a két magyar hegymászó történelmet írt. Az emlékezetes 2002-es Mount Everest Expedíció után a világ ismét szuperlativuszokban beszél a magyarok eredményéről.” Jelentjük, a világ nem beszél a magyarok teljesítményéről, merthogy ez csak nekünk hír. Amolyan Magyarországon világhírű hungaricum.
Ugyanis, ahhoz, hogy egy Északi-sarkra induló expedíció hírértékű legyen, ma már sokkal több kell. Az, hogy valaki „szimplán” eljut az Északi-sarkra, 1909-ben volt világszenzáció, amikor Robert Peary a világon elsőként „a világ egyik sarkára” állt. (Peary útjáról részletesebben a cikk végén található keretes írásunkban olvashatsz.)
Ahhoz, hogy hírértéke legyen, az utat – lehetőleg minél nagyobb távon – egyedül kell megtenni, lehetőleg segítség nélkül, és minél gyorsabban. Már a gyorsasági rekordokat tartják nyilván, nem az eljutást. Ráadásul Ács Zoltánék fizető vendégként vettek részt egy szervezett, biztosított túrán. A tarifa, szervezőtől függően, 8000-től 20000 dollárig terjed. (Ahogy a környező országok vadvizeire is biztosított, szervezett utakon mennek a magyarok, vagy ahogy ma már az Everestre is fel lehet jutni pár millió forint leszurkolása után, vezetők hathatós segítségével, sőt az Északi-sarkon már marathont is rendeznek.) Persze ez korántsem jelenti azt, hogy ezek közül az utak közül bármelyik veszélytelen lenne, sőt!
Ács Zoltánékat is dicséret illeti azért, hogy mintegy 180 km-t legyalogoltak a jégen, és persze azért, mert nem verték nagydobra a készülődést, így ők csaptak le a „magyarul, gyalogosan elsőként” címre. (Az Északi-sarkra az Északi-tenger befagyott jegén keresztül vezet az út. Az Antarktisszal ellentétben az Arktisz nem egy kontinens, a jégen kell gyalogolniuk az expedícióknak.) A gyaloglást ráadásul az időjárás sem nagyon nehezítette, ugyanis áprilisban nem kell a szibériaihoz hasonló -40 fokokkal megküzdeni. Az amerikai Wave Widmarnak, aki egyedül, segítség nélkül halad jelenleg az Északi-sark felé, egy igen komoly honlapja készül az útjáról. Eszerint április 19-én -12 fok volt a 86. szélességi foknál.
Tömeg az Északi-sarkon |
Vagyis a hírt kicsit átfogalmazva: Ács Zoltán és Kovalcsikné Bátori Krisztina egy nemzetközi csoporttal, egy fizetett út keretében a magyarok közül gyalogosan elsőként eljutott az Északi-sarkra. A Spitzbergákról, az ilyen csoportok által előszeretettel használt módon, orosz géppel elrepítették őket (feltehetőleg) a Borneo orosz bázisra, ahonnan együtt, GPS segítségével gyalogosan, felszerelésüket szánon maguk után húzva hétfő este eljutottak az É90 fokhoz, ahol kitűzték a magyar zászlót, amely most már ott lobog az Északi-sarki zászlórengetegben.
|