Ugyan Anita, hazánk legeredményesebb női hegymászója egy kereskedelmi expedíció tagjaként próbál feljutni a világ legmagasabb hegycsúcsára. Az Everestet eddig közel 3000-en érték el, de mindössze 150-en oxigénpalack nélkül, a női megmászások száma még a 10%-ot sem éri el.
Ugyan Anita – a legszebb magyar hegymászó |
Három nyolcezres csúccsal a tarsolyában most arra készül, hogy oxigénpalack nélkül jusson fel a világ legmagasabb hegycsúcsára, a 8850 méter magas Mount Everestre. Az utóbbi években számos magyar expedíció indult erre a hegyre, ám senkinek sem sikerült tisztán megmásznia a világ tetejét. Erőss Zsolt és Jelinkó Attila ugyan feljutottak (2001 és 2006) ám ők palackozott oxigént használnak és ez olyan, mintha egy 6000-es csúcsot másztak volna meg. Klein Dávid és Várkonyi László évek óta állhatatosan próbálkoznak, ám az eddigi 6 kísérletük nem járt eredménnyel. Ugyan Anita sem először vág neki az Everestnek: 2001-ben tagja volt a Millenniumi expedíciónak, akkor 7800 méteres magasságig jutott.
Privát profil
Anita jelenleg személyi edzőként dolgozik, a hegymászás mellett hosszútávfutó, számos hegyi és városi, sima és szuper-marathon, félmarathon és más futóversenyeken szerepelt nagyszerűen.
Eredmények, csúcsok, évszámok:
Elbrusz 5600 m, Kaukázus, (1991)
Folyamatos sziklamászó kalandok a Magas-Tátrában, a Mont Blanc-csoportban és Európa más kis-, közép és magashegységeiben;
Broad Peak, Himalája; 7450-m-ig jut (2000);
Mount Everest, Himalája, (2001); 7800 m-ig jut
Aconcagua 6962 m, Andok 2002
Gasherbrum II, 8035 m Karakoram Himalája, (2003)
Dhaulagiri, Himalája; 7500 méterig jut
Gasherbrum I, 8068, Himalája (2007):
Broad Peak, 8047, Himalája(2007),: Mindkét csúcsot egy szezonban érte el! Ez mind magyar mind nemzetközi szinten kiemelkedő teljesítmény volt a női hegymászás területén.
Kereskedelmi expedíció – árak és szolgáltatások a Himalájában
Hegymászás – hogyan kell nekiállni egy ekkora hegynek
“A csapat 7 tagú, akik közül két mexikói, egy nemet a többiek angolszászok” – számolt be az expedíció összetételéről Anita. Információink szerint a napokban repülnek Lukálba, ez az Everesthez legközelebb lévő város, aminek reptere van. Innen körülbelül 5 nap gyaloglással érhető el a hegy alaptábora. A mászóknak először alkalmazkodniuk kell a ritka levegőhöz (akklimatizáció). Ez a következőképpen megy: először felmásznak 6000 méterre majd visszatérnek az Fokozatosan szoktatják a szervezetüket a magassághoz, felmásznak az alaptáborba. Néhány nap pihenő után jön a 7000-es szint majd onnan is visszatérnek. Ha minden jól megy, akkor nekivágnak a csúcstámadásnak. Ehhez persze ki kell várni az úgynevezett időjárási ablakot – ez azt jelenti, hogy 8850 méter magasságban néhány napon át nem fúj borzalmasan erős szél.
A Himalája keleti részében a monszun alakítja az időjárást. Amikor az indiai óceán felől május végén megérkeznek a nedvességgel teli felhők, akkor be kell fejezni a mászást. A sok hó és az állandó viharok miatt lehetetlen megmaradni a hegyekben. Anitákénak tehát másfél hónapjuk van arra, hogy akklimatizálódjanak majd megmásszák a hegyet. Túl sok dobása nincs az embernek, egy mászószezonban általában egy két olyan periódus van, amikor el lehet érni a csúcsot. Egy csúcstámadás pedig annyira kiveszi a mászók erejét, hogy utána már érdemben nem tudnak nekiállni a következő kísérletnek.
Erőfeszítés – mintha maratont futnánk egy hónapon át
Nők és férfiak 8000 méteren
Az Everest csúcsát eddig közel 3000-en érték el, de mindössze kb. 150-en oxigénpalack használata nélkül, ennek 10%-át sem éri el a női megmászás. Ezért a a női megmászás mai napig rendkívüli teljesítménynek számít. Ugyan Anita az első magyar nő, aki nyolcezer méter feletti csúcsra jutott fel, 2003 nyarán megmászta a Pakisztánban lévő Gasherbrum II-t, ez a hegy 8035 m magas. Utoljára két éve, 2007 nyarán volt a Himalájában, akkor egy expedíción két csúcs is a trófeái került: megmászta a 8068 m magas Hidden Peak- re (Gashebrum I) és a 8047 m magas Broad Peak-re.
Az expedícióról folyamatosan tudósítunk itt az extrem.hu-n. Bővebben Anita blogján olvashatsz!