Magyar nő indult a Mount Everestre!

Ugyan Anita, hazánk legeredményesebb női hegymászója egy kereskedelmi expedíció tagjaként próbál feljutni a világ legmagasabb hegycsúcsára. Az Everestet eddig közel 3000-en érték el, de mindössze 150-en oxigénpalack nélkül, a női megmászások száma még a 10%-ot sem éri el.





Ugyan Anita – a legszebb magyar hegymászó
“Megérkeztem Kathmanduba este hét körül, a reptéren az expedíció vezetője, Henry Todd várt, majd a csomagokat taxiba raktuk es elmentünk a hotelba – írja blogján Ugyan Anita, a legeredményesebb magyar hegymászónő.
Három nyolcezres csúccsal a tarsolyában most arra készül, hogy oxigénpalack nélkül jusson fel a világ legmagasabb hegycsúcsára, a 8850 méter magas Mount Everestre. Az utóbbi években számos magyar expedíció indult erre a hegyre, ám senkinek sem sikerült tisztán megmásznia a világ tetejét. Erőss Zsolt és Jelinkó Attila ugyan feljutottak (2001 és 2006) ám ők palackozott oxigént használnak és ez olyan, mintha egy 6000-es csúcsot másztak volna meg. Klein Dávid és Várkonyi László évek óta állhatatosan próbálkoznak, ám az eddigi 6 kísérletük nem járt eredménnyel. Ugyan Anita sem először vág neki az Everestnek: 2001-ben tagja volt a Millenniumi expedíciónak, akkor 7800 méteres magasságig jutott. 

Privát profil


Anita jelenleg személyi edzőként dolgozik, a hegymászás mellett hosszútávfutó, számos hegyi és városi, sima és szuper-marathon, félmarathon és más futóversenyeken szerepelt nagyszerűen.

Eredmények, csúcsok, évszámok:
Elbrusz 5600 m, Kaukázus, (1991)
Folyamatos sziklamászó kalandok a Magas-Tátrában, a Mont Blanc-csoportban és Európa más kis-, közép és magashegységeiben;
Broad Peak, Himalája; 7450-m-ig jut (2000);
Mount Everest, Himalája, (2001); 7800 m-ig jut
Aconcagua 6962 m, Andok 2002
Gasherbrum II, 8035 m Karakoram Himalája, (2003)
Dhaulagiri, Himalája; 7500 méterig jut
Gasherbrum I, 8068, Himalája (2007):
Broad Peak, 8047, Himalája(2007),: Mindkét csúcsot egy szezonban érte el! Ez mind magyar mind nemzetközi szinten kiemelkedő teljesítmény volt a női hegymászás területén.


Kereskedelmi expedíció – árak és szolgáltatások a Himalájában







Anita április elsején érkezett Nepál fővárosába, ahol egy kereskedelmi expedícióhoz csatlakozott. Ez azt jelenti, hogy hegymászók egy szervezőt fizetnek azért, hogy az expedícióval kapcsolatos jogi és logisztikai ügyeket elintézze, illetve szakmai támogatást biztosítson a mászás során. Az Everestre szóló csúcsengedély fejenként 10 ezer dollár, ezen felül fizetni kell az un. összekötő tisztet, több tonnányi élelmiszert és felszerelést kell az 5000 méteren lévő alaptáborba juttatni, stb. A kereskedelmi expedíciók ezeket a terheket veszik le a hegymászók válláról. Ők csak befizetik a pénzt és irány a hegy. Az ár attól függ, hogy a mászónak mire van szüksége. A legolcsóbb csomag ezer dollár körül mozog, ez csak az alaptábori ellátást és a csúcsengedélyt foglalja magában. Ha az alpinista nem saját maga állít sátrat 6-7-8 ezer méteren, hanem egy előre felállított sátorba fekszik be, akkor 20-25 ezer dollárt kell kifizetnie. Amennyiben oxigénre is igényt tart, a számla 30-40 ezer dollár. Amikor pedig hegyi vezetők rugdossák fel az illetőt a csúcsra, akkor a tarifa 50-70-100 ezer dolcsi.

Hegymászás – hogyan kell nekiállni egy ekkora hegynek

“A csapat 7 tagú, akik közül két mexikói, egy nemet a többiek angolszászok” – számolt be az expedíció összetételéről Anita. Információink szerint a napokban repülnek Lukálba, ez az Everesthez legközelebb lévő város, aminek reptere van. Innen körülbelül 5 nap gyaloglással érhető el a hegy alaptábora. A mászóknak először alkalmazkodniuk kell a ritka levegőhöz (akklimatizáció). Ez a következőképpen megy: először felmásznak 6000 méterre majd visszatérnek az Fokozatosan szoktatják a szervezetüket a magassághoz, felmásznak az alaptáborba. Néhány nap pihenő után jön a 7000-es szint majd onnan is visszatérnek. Ha minden jól megy, akkor nekivágnak a csúcstámadásnak. Ehhez persze ki kell várni az úgynevezett időjárási ablakot – ez azt jelenti, hogy 8850 méter magasságban néhány napon át nem fúj borzalmasan erős szél.
A Himalája keleti részében a monszun alakítja az időjárást. Amikor az indiai óceán felől május végén megérkeznek a nedvességgel teli felhők, akkor be kell fejezni a mászást. A sok hó és az állandó viharok miatt lehetetlen megmaradni a hegyekben. Anitákénak tehát másfél hónapjuk van arra, hogy akklimatizálódjanak majd megmásszák a hegyet. Túl sok dobása nincs az embernek, egy mászószezonban általában egy két olyan periódus van, amikor el lehet érni a csúcsot. Egy csúcstámadás pedig annyira kiveszi a mászók erejét, hogy utána már érdemben nem tudnak nekiállni a következő kísérletnek.

Erőfeszítés – mintha maratont futnánk egy hónapon át







Egy Himalája expedíciót nagyjából ahhoz lehet hasonlítani, mintha másfél hónapon át minden nap lefutnánk egy maratoni távot fölfelé. Közben pedig a ritka levegőtől fuldoklunk. A levegő 5000 méteres magasságban fele annyi oxigént tartalmaz, mint a tengerszinten. És ez még csak az alaptábor. A szervezet már itt sem tud regenerálódni. 7-8 ezres magasságban még rosszabb a helyzet, itt már csak harmad-negyedannyi levegő van, mint amit megszoktunk. Ennek ellenére a szervezetnek teljes erőbedobással kell dolgoznia, hiszen egy hatalmas és meredek hegyet kell legyűrni. Érdekes módon a magasság elviselésére születni kell. Lehet valakinek iszonyatos kondíciója, ám ha a szervezete nem tud alkalmazkodni a ritka és száraz levegőhöz, akkor esélye sincs megmászni a csúcsot. Vannak viszont olyan alkatú emberek, akik anélkül gyűrik le a 8000 méter feletti csúcsokat, hogy különösebbem készülnének rá.

Nők és férfiak 8000 méteren

Az Everest csúcsát eddig közel 3000-en érték el, de mindössze kb. 150-en oxigénpalack használata nélkül, ennek 10%-át sem éri el a női megmászás. Ezért a a női megmászás mai napig rendkívüli teljesítménynek számít. Ugyan Anita az első magyar nő, aki nyolcezer méter feletti csúcsra jutott fel, 2003 nyarán megmászta a Pakisztánban lévő Gasherbrum II-t, ez a hegy 8035 m magas. Utoljára két éve, 2007 nyarán volt a Himalájában, akkor egy expedíción két csúcs is a trófeái került: megmászta a 8068 m magas Hidden Peak- re (Gashebrum I) és a 8047 m magas Broad Peak-re.

Az expedícióról folyamatosan tudósítunk itt az extrem.hu-n. Bővebben Anita blogján olvashatsz!



Comments

comments