Magyar buttboarderek

80 km/h-val lefelé az aszfalton, egy szál, kerekekre szerelt deszkán fekve. A street luge kistestvérének is tartott buttboard itthoni szerelmeseivel beszélgettünk egy olyan sportágról, amely kalandos és relatíve olcsó – csak még kicsit ismeretlen itthon.


A fiúk nálunk

Sütő Csongor és Korányi Teodor két a Pázmány kommunikáció – francia szakára járó egyetemista diák. Legalábbis hétköznap. Hétvégén a Pilis lejtőin hódolnak szenvedélyüknek, a fekvődeszkázásnak, vagy ismertebb nevén buttboardozásnak.



Nem tudnak róla, hogy itthon más is űzné ezt az extrém sportot, de örömmel vennék, ha nőne a buttboardosak tábora. A két fiúval egyebek mellett arról beszélgettünk, hogy milyen érzés egy sportágat meghonosítani, na meg arról is, hogy mitől lesznek máris izgatottak, ha csak szóba kerül kedvenc hobbiuk.


Közönség előtt Ausztriában

Extrem.hu: – Honnan hallottatok egyáltalán erről a sportról? Ez azért nem egy snowboard, amiről már lépten-nyomon hallani.



Teó: – Két évvel ezelőtt hallottam róla először. Persze nem itthon, de felvettem a kapcsolatot az osztrákokkal, ahol fesztiválokat, boogie-kat szerveznek, és nagyon készségesek voltak, meg is hívtak magukhoz. Végül idén jutottam el hozzájuk, kaptam is tőlük egy deszkát, azzal kezdtem. Aztán szóltam a Csongornak, hogy jó buli, próbálja ki ő is.



Extrem.hu: Mennyibe kerül a felszerelés hozzá?



Teo: Olcsó játék ez, csak foglalkozni kell vele.



Csongor: Összességében úgy 40 ezer forintból ki lehet hozni. Itthon persze furcsán néznének ránk, ha buttboard deszkát keresnénk a boltban. A neten tudunk rendelni alkatrészeket hozzá, egy komplett új deszka úgy 200 dollár lenne. Persze otthon is össze lehet heggeszteni – már ha valaki ért az ilyesmihez.


Négyen lefelé

Kell egy megfelelő méretű és vastagságú fadeszka, felfüggesztés, kerekek. És persze védőfelszerelés: lehetőleg motoros bőrszerkó. Egyelőre mi bőrkabátban még két kopott farmerban nyomjuk. A zárt bukósisak kötelező, anélkül egy kicsúszás után a bokrokban egy kő szétloccsanthatná a fejünket. Legjobb persze a buttboardos sisak, mivel mi a hátunkon fekszünk és úgy nézünk felvő helyzetből előre, így a motoros bukósisak alsó része ehhez kicsit vastag, takarja a kilátást. A jó kesztyű, a könyök és térdvédő is azért fontos, hogy surlódáskor ne szedje le a bőrt rólunk az aszfalt.


Fékezés buttboarder módra

Extrem.hu: Azt hallottam, hogy a buttboardosok a cipőjükkel fékeztek, és gumikat ragasztanak a talpára, hogy az kopjon el. Ti is ragasztgattok?



Csongor: Persze. Most voltunk kint az osztrák barátainknál buttboardozni és tőlük tanultunk pár trükköt. Például azt, hogy a ragasztónál nem az összenyomás ideje számít, hanem a nyomás mértéke. Ezért rá kell kalapálni a gumit (általában autógumit használunk) a cipőre.



Extrem.hu: És hol gyakoroltok? 70-80 km/h-val száguldozni lefele a lejtőn nem veszélytelen mulatság. Mi van, ha szembejön egy autó?



Teó: A Pilisben van egy erdészeti út. Behajtási engedély kell hozzá, hogy valaki oda bejuthasson kocsival. Az a kedvenc helyünk. Egy 1 kilometeres szakasz, úgy két perc alatt lezúgunk rajta. Különösen azért szeretjük ezt a helyet, mert erdei közeg, de tömegközlekedéssel alig egy óra alatt elérhető. A helyet egy internetes fórumon ajánlották bringások, azóta sem kerestünk másikat.




Száguldás, buttboard szerelem

Extrem.hu: Hányan buttboardoztok összesen?



Teó: Ketten a Csongorral szinte minden hétvégén, meg aki még eljön velünk kipróbálni. Szeretnénk, hogy ha minél többen lennénk. Rendezhetnénk itthon is versenyeket, külföldre is könnyebben kijuthatnánk. Állítólag Pécs környékén vannak még, akik ezt művelik, de mi még nem találkoztunk velük. Akit érdekel, az nézze meg a honlapunkat, jönnön ki egyszer velünk. Nem nehéz, ha kétszer-háromszor kipróbálja az ember, akkor már ráérez az ízére.



Extrem.hu: Mi benne a legjobb?



Csongor: Óriási érzés 80 km/h-val lefelé száguldani az úton egy szál deszkán fekve. Nem kell hozzá flancos szerelés, csak te, a száguldás meg a természet.



Jó hangzik. Az extrem.hu riporterének legalábbis elég jól hangzik ahhoz, hogy a közeljövőben a fiúkkal tartson, és kipróbálja, hogy a rafting után egy “földi” sport milyen hatással lesz a pulzusára.

(A cikkben található képek a fiúk honlapjáról valók.)

Comments

comments