Magasságos! Hogyan zuhannak emberek 50 méteres mélységekbe???

Dupla hátraszaltó négy csavarral, magas szintű összpontosítás, a félelemérzet nem ismert. A sziklaugróknak 300 képviselője ugrál, zuhan világszerte. Ha ezt Kahekili király látná, szíve duplán zakatolna…

A sziklaugrás gyökerei az 1700-as évekre nyúlnak vissza, amikor a független Maui utolsó királya Kahekili egy híres mondával sokkolta a Csendes-óceán szigetvilágát. Kahekili-ről az a hír járta ugyanis, hogy hatalmas sziklákról veti le magát rendszeresen, és mindig úgy érkezik a vízbe, hogy a víz nem fröccsköl.





Magas mérce
Később bátorságuk és elkötelezettségük bizonyításaként Kahekili a harcosait is arra kényszerítette: vessék le magukat a sziklákról. Egy generációval később már versenyzéssé vált a sziklaugrás, majd – ki tudja miért – hosszú időre a feledés homályába merült.

Több mint 200 évet kellett várni a folytatásra: 2000 augusztusában megrendezték a WHDF (World High Diving Federation) Sziklaugró Világbajnokságot, ahol a modern versenysport találkozott az ősi hagyományokkal. Mára egyre népszerűbb, de az aktív gyakorlóinak száma még így is alig éri el a háromszázat.

Ezt már a fizika sem bírja


A sportág nem egyszerű, nagyon komoly műugró felkészültséget igényel. Gondoljunk bele: a 28 méter magasságból végrehajtott ugrások végén az ugró közel 100 km/órás sebességgel érkezik a vízbe. Ilyen sebességnél már egy kisebb hiba is végzetes lehet, az ugró élete foroghat kockán.
A vízbeérkezés szintén kegyetlen momentum: ilyenkor a terhelés 9-szer nagyobb, mint a műugrásnál, ahol “csak” 10 méteres magasságból ugranak.
Ez az extrém sport a bátorságon és az igen magas szintű összpontosításon kívül elképesztő edzettséget követel a versenyzőktől, mert a beérkezés sebessége 1 mp-en belül 0-ra csökken. Ezt pedig el kell viselni valahogy…

Rekordok és rekordok

A sportágban ettől független sorban születnek a rekordok. Nézzünk egyet-kettőt: a legmagasabbról végrehajtott női ugrás Lucy Wardle nevéhez köthető, aki 1985-ben ugrott




Jól látod…
Az ott egy ember…
le 36,8 méterről. A legmagasabbról végrehajtott férfi ugrást 1987-ben rögzíthették a statisztikusok: a svájci Oliver Favre dupla hátraszaltóval vetette le magát 53, 9 méteres magasságból.
A legtökéletesebb ugrást a columbiai Orlando Duque hajtotta végre a 2000-ben tartott vébén, ahol mind a 7 bíró 10 pontot adott ugrására. Az ugrása egy dupla hátra szaltó volt 4 csavarral.
A valaha elért legmagasabb pontszám 168 pont volt, amit a 2006-os Kínai Nemzetközi Sziklaugró versenyen az Orosz Artem Silchenko érdemelt ki egy 5,6-os nehézségű tripla hátra szaltójával, amit két csavart csukamozdulattal kombinált.

Nyáron ismét összemérik tudásukat a sportág szerelmesei.
Július 20-án és 21-én Svájcban, az Európa-bajnokságon bizonyíthatnak a sziklaugrók.


Még több rekord az extrem.hu-n: Rekordok Dosszié

Comments

comments