Magashegyi jégfalmászás és jéghegymászás: felfaló falak

A jégfalmászók a természet legkegyetlenebb helyszíneit ostromolják. Hazánkban jobb híján mesterséges jégfalon, a Magas-Tátrában, az Alpok völgyeiben megfagyott vízeséseken, az Északi- és a Déli-sarkon pedig az úszó jéghegyeken csákányoznak az extrémebbnél is extrémebb sportolók. Ne szólj a mamának, ha jégfalmászásra indulsz!

A legszebb mondat, ami ebben a tárgykörben született, Noel Piper jéghegymászó nevéhez fűződik, aki a következőképpen fogalmazta meg a sportág ars poetica-ját: “Minden jéghegy meghódításra vár, mielőtt végleg elolvadna…”






Leérni, mielőtt elolvad az út…
Egy jéghegymászó élete ezért nem életbiztosítás: bármelyik pillanatban elolvadhat alatta a fal, mire a mászó feljut egy megfagyott vízesés tetejére, az idő talán már melegedni kezd. Ez pedig azt jelentheti: olvadásnak indult a lefelé vezető út. Újabb veszélyforrást jelenthet az is, ha egy rossz mozdulat miatt visszazuhan a jégfalról, hiszen a kiálló, méteresre hízott jégcsapok dárdaként állhatnak testébe.
– Nem mindegy az sem, hogy gleccserjeget vagy vízjeget mászik meg az ember, mert ezek eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek – ad egy újabb dimenziót a történetnek Bacsa Béla hazai jégfalmászó.

A gleccserjég a magashegységek gleccserein összeállt, megjegesedett hóból képződik, és színében is különbözik a vízjégtől: sötétebb, koszosabb. Ezért jóval kockázatosabb is; összetettebb mászást igényel, mint a vízjég. Vízjégnek a megfagyott vízeséseket nevezik a jégfalmászók. Akik szerint nincs szebb látvány, mint a fehéren áttetsző, szinte szennyeződés nélküli vízesés-jégfal. A megfagyott vízesések azonban csak rövid ideig, hetekig-napokig mászhatók, így minden részletre oda kell figyelni.

– Én a szlovéniai Boca-vízesés megmászását már sok éve tervezem, de az elmúlt években soha nem hízott mászató vastagságúra rajta a jég – mesélte Bacsa Béla, aki szerint önfegyelemre tanít “lemondani” egy jégfalról.
– Többször alakult úgy, hogy ott álltam a megfagyott vízesés lábánál, rajtam a felszerelés, hogy most akkor nekiindulok. Aztán kaptam a meteorológiai jelzést: melegedés lesz. Ilyenkor neki lehet indulni, de az út könnyen elolvadhat az ember alól… – tette hozzá Bacsa.
A jégfalon nincs idő lazsálni. Mint azt szakértőnk mesélte: ő is zuhant már vissza jégfalról.
– Kanadában egy meredek gleccser-jégfalat másztam, amikor hat méterről, egy tűhegyes, égbe meredő jégcsap mellé estem. Egy méteren múlt az életem – mondta.






Összetett kihívás
A bevállalós mászók
az Északi- és a Déli-sark jégsapkáinak is nekirugaszkodnak. A szabadon úszó jéghegyek felszíne azonban még szezon alatt sem biztonságos, mivel a víz alatti részeket folyamatosan bomlasztják az áramlatok. Olykor nem csak az egyensúlyát, de magát a jéghegyet is feborítják. A mászóval együtt…
Hidd el, Te sem szeretnél a hegyen lenni, amikor egy ilyen átfordulás bekövetkezik. Még ha egy kisebb darab jég stabilnak tűnik is, akkor is komoly tényező lehetsz egy bukfenc előidézésében” – írta egyik beszámolójában Noel. Piper, és szavait mély megértéssel fogadta szerkesztőségünk.


SporTime magazin

Comments

comments