Leugrott a Niagarán és túlélte

Kirk Jones történelmi tettet hajtott végre. A negyven éves amerikai férfi az első ember, aki mindenféle védőfelszerelés nélkül ugrott le a Niagara vízesésen, és túl is élte. A tíz eddigi túlélő valamilyen vízieszközt használt, és most szemfényvesztésre gyanakszanak.


A kanadai Patkó vízesés

A Michigan államban élő 40 éves Kirk Jones a családi vállalkozásban segít. Pár hete a családdal a Niagara vízesésnél jártak. Mára kiderült, Kirk nem csak turistáskodott. Kutatást végzett, méricskélt, számolgatott. Készült a nagy tettre. Kirk 77 éves édesanyja szerint fia már évek óta fontolgatta az ugrást. Úgy vélte, hogy ő tud egy helyet, ahol úgy tud leugrani, hogy túl is éli. (Hogy a gyors sodrású folyón hogy akarta magát arra a helyre kormányozni, azt nem tudjuk.) Mivel a Niagara vízesés alját szinte teljes mértékben kövek borítják, ezért sokan az öngyilkossággal egyenértékűnek tartják az ugrást. Jones esetében azonban erről szó sem volt, őt a bizonyítási vágy vezérelte, és úgy gondolta, ha sikerrel jár, azzal akár sok pénzt is kereshet.


A vízesés alulról

Vannak, akik úgy vélik, hogy néhány helyen a kövek csúzliként lökik ki a vízből az ugrókat, viszont ilyen hely nagyon kevés van, a vízesés aljának többi részén viszont a ráeső óriási víztömeg azonnal szétzúzza. Kirk Jones ezt a kis esélyt akarta megragadni.



1901 óta 15-en próbálkoztak azzal, hogy különböző eszközökön (kajakokkal, hordókban, sőt egy esetben egy jet-skivel) leugorjanak a híresebb, kanadai vízesésen. (A Niagaránál tulajdonképpen két vízesés található. A kisebb, de sokkal meredekebb Amerikai Niagara, és a világhírű Patkó Vízesés a kanadai oldalon. Az amerikain még sohasem jutott le senki úgy, hogy túlélte volna.)


Anne Taylor volt az első túlélő, ő 1901-ben egy hordón jutott le

A Patkón „leeső” tizenötök közül 10-en túl is élték, de közülök csak egy hétéves fiú, Roger Woodward volt, aki vízieszköz nélkül zuhant volna. Ő 1960-ban, egy balesetben esett ki egy hajóból, és sodródott a vízesésig. Rajta viszont legalább mentőmellény volt. Az ugrókról már egy könyv is született Paul Gromosiak, a Niagara történésze tollából. Sőt, a vízesés közelében egy múzeumot is összeállítottak róluk.



Egyikük, Steven Trotter kétszer is megtette az utat. Először 1985-ben, amikor gumibelsőket használt, majd tíz évvel később már barátnőjével duettben. Kirk ugrása után a riporterek felhívták Stevent, aki először szemfényvesztésre gyanakodott, majd miután elárulták neki, hogy több turista is látta Kirk ugrását, Steven videófelvételeket kért, mondván, hogy ő csak akkor hiszi el, hogy Kirk valóban leugrott.


Kirk Jones egy korábbi családi fotón

Olyan állatokat már láttak, akiket a folyó sodort le és a vízesés aljában kötöttek ki – élve, ezért már régóta lehetségesnek tartották, hogy egy ember is túlélje, de mivel az ugrás törvénytelen, ezért a találgatások titokban folytak.



Kirk elhatározta, ő történelmet ír. Szemtanúk szerint hétfő (okt 20.) délután idegesen ugrándozott a folyóparton, majd begyalogolt a vízbe, a hátára feküdt, magával ragadta a rendkívül sebes folyású víz, majd fejjel lefele „lefolyt” a vízzel a 50 méter magas vízesésen. Egyik barátja videóra is vette a nagy tettet. Úgyhogy Jones egyelőre nemhogy pénzt keres az ugrásával, hanem még 10 ezer dollárt be is fizethet a Niagara Falls Park kasszájába.



Kirk Jones nem csak, hogy túlélte, de még csak meg sem sérült. Mivel ilyenkor a vízimentők kénytelenek segítségére sietni minden vízbe esettnek, így Jones-nak is segítettek. Azért, hogy megpróbálják elvenni a kedvüket a „mutatványosoknak”, egy ilyen ugrásért 2 millió 200 ezer forintnak megfelelő pénzbüntetést szabnak ki – mármint azoknak, akik túlélik az ugrást.

Comments

comments