Rendeznek futóversenyt már az Antarktiszon is, így semmi meglepő nincs abban, hogy az Empire State Buildingnél is – persze felfelé. Nyolcvanhat emeletet kellett legyőzniük a nem hivatalos lépcsőfutó világbajnokság résztvevőinek. A leggyorsabb egy emeletre alig hét másodpercet pazarolt.
Kilátás dél felé szeptember 11 előttről |
Az Empire State Building Manhattan egyik jelképe, egykoron a világ legmagasabb épületének számított. A kilátója, 86 emelet magasan, a New Yorkba látogató turisták egyik kihagyhatatlannak számító úticélja, ahonnan jobban betájolható a város megannyi látványossága. Itt várt például Tom Hanks is kisfiával Meg Ryanre a Szerelem Hullámhosszán című filmben. Naponta több ezer turista pengeti le a tízdolláros belépőt, hogy ebben a látványban gyönyörködhessen. Persze nem gyalogosan másszák meg a 86. emeletig felvezető 1576 lépcsőfokot, hanem 67 gyorslift szállítja fel tucatjával őket, amelyekkel kevesebb, mint egy perc alatt feljuthatnak a kilátóhoz. Gyalogosan nem is indulhat neki a turista, ami érthető is, hisz a biztonságiaknak jobb dolga is van, mint összeszedni a harmincadik emelet környékén már szívinfarktus tüneteit mutató őrülteket.
Tömegrajt a földszinten Forrás: Empire State Building Company |
Van azonban évente százegynéhány futó, akik versenykörülmények között mérhetik össze tudásukat a lépcsőkkel. Ők az Empire State Building Run-up résztvevői. Idén február 3-án már 27. alkalommal rendezték meg a versenyt, ahol 117 induló vágott neki a 86 emeletnek.
A versenyrekordot tavaly óta az ausztrál Paul Crake tartja, 9 perc 33 másodperccel, aki a lépcsőket kettesével szedve vert agyon mindenkit. És itt álljunk is meg egy percre. 86 emelet kilenc és fél perc alatt, ez azt jelenti, hogy egy emeletre átlagban kevesebb, mint hét másodperce jutott. Egy budapesti öt emeletes irodaház dolgozóira levetítve ez körülbelül azt jelenti, hogy mire te megnyomod a gombot, és megjön a lift, Paul már a reggeli kávét készíti az ötödiken.
Andrea Mayr, az új női csúcstartó |
Persze az Empire State Building lépcsőzőversenyének résztvevői nem átlagemberek. Profi futók, nagy részük profi hegyifutó, akik annyit treníroznak, mint a maratonisták, csak függőleges irányba. Az idei verseny legjobbjai a nőknél és a férfiaknál is az Öreg Kontinensről kerültek ki, méghozzá a szomszédból. A nőknél a 24 éves Andrea Mayr 12 perc nyolc másodperc alatt ért fel a célba, úgy, hogy idén vett először részt a versenyen.
A legnagyobb ellenfele a címvédő, négyszeres bajnok amerikai Cindy Moll-Harris volt. Cindy eleinte vezetett, de a 65. emelet környékén Andrea megelőzte, és még növelni is tudta a köztük lévő távolságot a célig. Andrea tizenegy másodperccel megjavította az 1996 óta érvényben lévő női rekordot, amit az amerikai Belinda Soszyn tartott.
A férfiaknál nem állt rajthoz Paul Crake, az ötszörös bajnok, csúcstartó, akinél gyorsabban csak King Kong jutott fel önerőből az épület tetejére, bár ő kívülről mászott.
Az Alterman ikrek és Rudolf Reitberger |
Így nyíltabbá vált a verseny. Ezt használta ki az osztrák Rudolf Reitberger, Andrea Mayr klubtársa, aki tíz perc 37 másodperc alatt teljesítette az 1576 lépcsőfokot. Rudolf már kétszer volt második, 2000-ben és 2002-ben is. Az osztrák mögött egy egypetéjű izraeli ikerpár végzett: Ran Alterman 10 perc 53 mp alatt, Dan Alterman 11 perc 8 mp alatt „jutott fel a csúcsra”.
Talán még az ő teljesítményüknél is lenyűgözőbb az olasz Chico Scimone eredménye, aki már 14. alkalommal vesz részt a versenyen. Bár neki 43 perc 25 mp-re volt szüksége a 86 emelet legyőzésére, Chico 92 éves, ráadásul a verseny alatt influenzával küzdött. Chico a Vezuvnál gyakorol, hetente ötször. Arra kérdésre, hogy szokott-e orvoshoz járni, az olasz vasember azt felelte, hogy ő évente egyszer jár felülvizsgálatra. „Ha feljutok az Empire State tetejére, az azt jelenti, hogy minden rendben.” Chicot dédunokája, unokája és lánya várta fent a kilátónál.