Laureus Világ Sport díj: MacArthur az év legjobbja!!

Ma már számos Év Sportolója díj létezik, de az egyik legrangosabb mégis a monacoi hercegi család által alapított Laureus World Sports Awards. Az extrémsportolók kategóriáját, az Év Alternatív Sportolója díjat ki más nyerte volna, mint a britek új hősnője!!!

David Beckham rövid pórázon a díjátadón

A május 16-án Estorilban, hét kategóriában kiosztották a Laureus díjakat. Az év férfi, az év női sportolója, Az év csapata, Az év újonca, Az év visszatérője, az Év mozgássérült sportolója és az Év alternatív sportolója kategóriában sportújságíróknak volt joguk jelölni.

A beérkezett szavazatokból állt össze a kategóriánként öt legtöbb voksot kapott sportolók listája, akik közül már egy speciális bizottság, a negyven tagú Laureus Academy választotta ki a győzteseket. A bírák között olyan legendák voltak, mint Szergej Bubka, Boris Becker, Emerson Fittipaldi, Tony Hawk, Martina Navratilova, Miguel Indurain, Robby Naish vagy éppen Katarina Witt.

A számunkra legfontosabb kategóriában, az Év Alternatív Sportolója címért versenyzők között sok ismerőst találunk. Köztük volt két amerikai, Shane McConkey freeskier és bázisugró, és a mindössze 19 éves Dallas Friday wakeboarder, valamint két montis, norvég Gunn-Rita Dahle és a kanadai Darren Berrecloth.

Ellen MacArthur

A kategória két legnagyobb esélyese azonban egyértelműen a dél-afrikai Mike Horn és a brit Ellen MacArthur volt. Mike azért kapta a jelölést, mert óriási bátorságról és kitartásról tanulságot téve, két év alatt – mindenféle motoros eszköz igénybevétele nélkül – körbejárta az Északi-sarkkört, dacolva a -50 fok körüli hőmérséklettel. Ellen MacArthur pedig 2005 februárjában megdöntötte a szóló, megállás nélküli Földkerülés sebességi rekordját, 72 napon át küzdve a világtengerekkel.

Mike Horn esélyeit némileg csökkentette, hogy ő már egyszer nyert (2001-ben, amikor az Egyenlítőt kerülte meg), valamint az is, hogy MacArthur útját óriási média-felhajtás követte.

Roger Federer

Így nem is olyan meglepő, hogy az ünnepélyes díjkiosztón, ahol mindenki ott volt, aki számít (a Beckham házaspár, Juan-Pablo Montoya, Jackie Chan vagy éppen Morgan Freeman).

Az év férfi sportolója: Roger Federer (svájci)

A többi jelölt: Lance Armstrong, Micham El Guerrouj, Michael Phelps, Valentino Rossi, Michael Schumacher

Az év női sportolója: Kelly Holmes (brit)

A többi jelölt: Jelena Iszinbajeva, Carolina Kluft, Maria Sharapova, Annika Sorenstam

Az év visszatérője az olasz Alessandro Zanardi, aki egy versenybalesetben 2001-ben elvesztette mind a két lábát, de 2004-ben már újra a volán mögött versenyzett.

Az év újoncának egy kínai gátfutót, Liu Xiangot választották.

Az év mozgássérült sportolója a kanadai Chantal Petitclerc lett, aki tolószékkel öt olimpiai aranyat nyert a 2004-es paralimpián.

A legjobb csapat a görög fociválogatott lett, akik nagy meglepetésre megnyerték a 2004-es Európa-bajnokságot.