Az evezősverseny: az eredeti extrémsport – reklámozta a közvetítési jogokkal rendelkező ITV a világ egyik leghíresebb evezősversenyét, az Oxford-Cambridge összecsapást. Az idei, 151. viadalon a szakértők szerint a méret is számított, és a Pulp Fictionnal doppingolták az egyik csapatot.
Vízi csata |
Idén már 151. éve csapott össze a két legpatinánsabb brit egyetem evezős egysége. A történet úgy kezdődött, hogy két egyetemista, a Cambridge-ben tanuló Charles Merivale és gyerekkori barátja, az Oxfordban iskoláskodó Charles Wordsworth (William Wordsworth, a híres angol költő unokaöccse) rájött, hogy egy evezősversennyel méltó módon összemérhetnék a két patinás intézmény erejét. Az első kihívást a cambridge-iek küldték át a rivális egyetemre, 1829 márciusában. Az első versenyen, 1829. június 10-én az oxfordiak bizonyultak gyorsabbnak.
Az angolokhoz méltóan az összecsapásból azóta világhírű tradíció lett. Idén is tízezrek álltak sorba a Temze partján, hogy láthassák a Világoskékek (Cambridge) és a Sötétkékek (Oxford) összecsapását. Az állás a 2004-es, jubileumi 150. verseny után 78 – 71 volt, egy döntetlennel, amit még 1877-ben jegyeztek fel. (Akkor még nem volt photofinish, és túl szoros volt az eredmény a győztes kihirdetéséhez.)
A legméretesebb oxfordi 105 kg-ot nyom |
A 2003-as versenyen is mindössze egy láb, vagyis mintegy 30 cm döntött az oxfordiak javára. Azt a befutót tartják a verseny történetének legszorosabb végjátékának. 2004-ben is komoly izgalmak voltak, de fizikai jellegűek. A két hajó túl közel ment egymáshoz, és a két kormányos egymást hibáztatta. A cambridge-i team végül hat hajóhosszal nyert, 18 perc és 47 mp alatt téve meg a 6,8 km-t. Az oxfordi kormányos, Acer Nethercott azonnal óvott, de a versenybírók szerint ő tért el a nyomvonalukról. Így Nethercott idén különösen nyerni akart.
A versenyt a harmincas évek vége óta nem csak a partról követhetik az érdeklődők, hanem a tévéből is, és a viadal mindig is a legnézettebb sportközvetítések között volt. Hosszú éveken át a BBC rendelkezett a közvetítési jogokkal, de a 2005-től 2009-ig tartó időszakra vonatkozóan az ITV nyerte meg az árversenyt. Az ITV a következő mondattal vezette fel az eseményt: The Boat Race: the Original Extreme Sport (vagyis Az evezősverseny: az eredeti extrémsport).
Húsvét vasárnap délután aztán eljött az igazság pillanata, kiderült, hogy melyik csapatnak sikerült jobban a féléves felkészülés. Bár ez az egyik legbritebb sportesemény, a két egyetem legénysége teli volt „idegenlégiósokkal”. Az oxfordiaknál például három amerikai volt, de a cambridge-i csapat felét (négy evezőst) a németek adták. Emellett ausztrálok és kanadaiak erősítették a nyolctagú gárdákat. (Mindkét csapatban négy-négy olimpikon szerepelt.)
Oxfordi öröm |
A rajtja idén az oxfordiaknak sikerült jobban, egy mérföld után már majd egy hajóhosszal vezettek, de ekkor a cambridge-ieknek még sikerült felzárkózniuk. Aztán a tudósítások szerint Acer Nethercott kormányos egy Pulp Fiction idézettel (amit írásban nem idéztek fel) sarkalta gyorsabb evezésre csapatát, és ez olyannyira hatékony módszernek bizonyult, hogy innentől egyre nőtt az előnyük a cambridge-iekkel szemben. Végül a verseny történetének harmadik leggyorsabb idejével, 16 perc 42 mp alatt értek célba, több hajóhossz előnnyel.
A hivatalos eredményhirdetésre a cambridge-iek úgy vonultak fel, mintha most közölték volna felük, hogy kirúgták őket az egyetemről. Az oxfordiak viszont egymást ölelgették. Óriási volt a kontraszt az átlagosan 2 méter magas, 90 kg-os evezősök és a 50 kg-os kormányosuk között, mégis leginkább Acer Nethercottot ünnepelték, aki a tavalyi kudarc után remek taktikával vezette győzelemre a verseny történek legsúlyosabb gárdáját.
Idén a sötét volt a nyerő |
Bernd Heidicker, a cambridge-iek egyik német idegenlégiósa a célban azt nyilatkozta, hogy nekik sikerült rosszabbul a startjuk, és később nem tudták a saját ritmusukat menni. Állandóan robbantaniuk kellett, ha utol akarták érni az ellenfelet, de nem sikerült náluk gyorsabb és hatékonyabb tempót találni, és így végig utánuk mentek, és nem a saját versenyükre koncentráltak.
Így 151 összecsapás után az állás: Cambridge 78 – Oxford 72, plusz egy döntetlen.