Klein Dávid sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a tavaszi mászószezonban egy kereskedelmi expedícióval az Everestre indul. Célja, hogy első magyar hegymászóként oxigénpalack segítsége nélkül jusson fel a csúcsra. Részletek itt.
Klein Dávid Forrás: expeditions.hu |
Közeledik a május, az everesti csúcsforgalom ideje, és már bizonyos, hogy idén is lesz magyar hegymászó a csúcsra törők között! Méghozzá Klein Dávid, aki 2004-ben egy nemzetközi expedíció meghívott mászójaként oxigénpalack és teherhordók nélkül feljutott a 8201 méteres Cho Oyu csúcsára. Ahogy azt Dávid a tibeti mászása után az extrem.hu-nak elmondta, tervei között szerepelt egy 2005-ös Everest út.
A fiatal magyar magashegyi hegymászónemzedék jeles képviselője 2005. március 31-én, sajtótájékoztatón jelentette be, hogy Henry Todd, az ismert himalájai veterán, a Cho Oyu expedíció vezetője meghívta, tartson velük idén az Everestre, hasonló munkakörben. Vagyis Dávid feladata most is az lesz, hogy húzza felfelé a „fizető vendégeket”, vagyis azokat a hegymászókat, akik a Todd által szervezett kereskedelmi expedíció keretein belül, annak logisztikáját használva kísérelnek meg feljutni a csúcsra. Dávid feladatai között nem szerepel a vendégek segítése, a teherhordás vagy a magashegyi vezetés. Az ő feladata, hogy megmássza a csúcsot, és ezzel inspirálja a vendégeket.
Eddig a 14 darab 8000 méter feletti csúcsból haton jártak magyarok (Everest, Cho Oyu, Nanga Parbat, Broad Peak, Shisha Pangma, Gasherbrum II.) (Részletes listát lásd a cikk végén!). Az Everestre, mint arra bizonyára mindenki emlékszik, Erőss Zsolt jutott fel 2002-ben, azonban ő az utolsó szakaszon oxigénpalackot használt, így az anélküli kategória még üres a magyar hegymászás történetében. Erre pályázik Klein Dávid, aki a Cho Oyu mellett már egy másik 8000-est is „kipipálhatott”, a Gasherbrum II.-re (8035m) jutott fel 2003-ban.
Dávid szatelittelefonja és magashegyi ruházata |
Dávid az Everestre az egyik legkönnyebb útvonalon mászik majd, ha „könnyű” jelzővel bármi illethető 8000 méter felett. Mindenesetre a nepáli oldalon, a Déli-nyergen, a Déli-gerincen át másznak a legtöbben. A 29 éves magyar mászó egyrészt azért vállasztotta ezt az útvonalat, mert az expedíciója erre megy, másrészt ő maga is a lehető legnagyobbra akarta növelni a saját csúcs-esélyeit.
Kérdésünkre Dávid azt is elmondta, hogy első csúcskísérletekor, amire várhatóan május 4-9 között kerül majd sor, mindenképpen oxigénpalack nélkül próbálja elérni a 8850 métert. Ha esetleg nem sikerül, akkor megpróbálkozik másodjára is, és ha úgy ítéli meg, hogy szükség van rá, akkor lehet, hogy használ majd palackot is, hogy azért a csúcsra mindenképpen feljusson, ha már annyit utazott érte. (Az sem mellékes, hogy minden mászónak be kell fizetni a nepáli államnak egy ún. csúcsdíjat (ez mintegy 4 millió forint), és emellett további mintegy egymillió forintjába kerülnek Dávidnak az odautazás, a kommunikáció és a logisztika költségei.)
Természetesen azonban Klein Dávid legfőbb célja nem a csúcs elérése, hanem az, hogy egészségesen, élve hazatérjen, vagyis felesleges kockázatot nem vállal. Céljai között megjelölte továbbá, hogy beállítsa a magyar 8000-es mászási rekordot, ugyanis eddig egyetlen magyar hegymászó sem tudhat magáénak háromnál több 8000-est. Dávidnak az Everest lenne a harmadik. Viszont ha minden jól megy, idén nem az utolsó. Ugyanis barátjával, az amerikai Joby Ogwynnal, akivel a Cho Oyu-n ismerkedtek meg, két további nyolcezrest is szeretnének meghódítani 2005-ben. A három szóbajöhető csúcs: Dhaulagiri (8167 m), Manaslu (8163 m) – ezek egyikén sem járt még magyar – és a Shisha Pangma.
Mivel a sajtótájékoztatón részt vett Joby Ogwyn is, megragadtuk az alkalmat, hogy egy friss Everesttel kapcsolatos infóról kikérdezzük. Nemrég kaptuk ugyanis a hírt, hogy az idei tavaszi mászószezon egyik legnagyobb szenzációjának ígérkező mászást szervező cég újfajta palackokkal mászik majd. Hogy melyik ez az expedíció? A Jagged Globe cégé, akik Sir Ranulph Fiennes-t viszik a világ tetejére. Törzsolvasóinknak ismerős lehet a neve, őt tartják az egyik legnagyobb élő brit felfedezőnek.
Joby Ogwyn a TV2 kamerája előtt |
Ő volt az, aki 2003-ban, nem sokkal színműtéte után hét nap alatt hét kontinensen hét marathont futott le. Akkor is eredetileg az Everestre készültek orvos barátjával, de nem volt elég idejük, így jött a futás ötlete.
Fiennes most közel egy éve már teljes erőbedobással a hegymászásra készül. Ők is május elején másznak majd, amikor Dávidék. Ők persze oxigénpalackkal, méghozzá a hírek szerint egy új fajtával. A brit Ted Atkins által kidolgozott TopOut-tal. Joby-t erről kérdeztük. Természetesen hallott róla, bár ő még nem használta. Toby magyarázata szerint nagy előnye, hogy kisebb maga a palack, és a maszk, amit a szájuk elé helyeznek is kisebb, vagyis nem akadályozza a viselőt annyira a látásban, mint a korábbiak. Hátránya, hogy nem kompatibilis az elterjedt orosz modellel, vagyis ha elromlik, a hegyen a többi mászó nem tud egyet kölcsönadni. De a technológia ígéretes, és Fiennes-éknek lesz is lehetőségük most élesben tesztelni.
Reméljük Dávidnak semmilyen típusú oxigénpalackra nem lesz szüksége a hegyen, és oxigén nélküli mászásával, valamint – ha az időjárás és a kondíciója is engedi – akkor a csúcsról küldött telefonhívásával magyar hegymászástörténelmet írhat.
…de persze Dávidra is kiváncsiak voltak |
A 8000-es és a magyarok Forrás: expeditions.hu |