Kitesurf víz nélkül? Igen, télen is lehet

A kitesurf azért is vált pár év alatt az egyik legdinamikusabban feljődő extrémsporttá, mert egész évben űzhető. Nyáron vízen, a hidegben vitorlázó reptereken görgős deszkákon, ha pedig leesik a hó, akkor csak egy snowboard kell hozzá.


Landboardon, késő ősszel
Forrás: kitesurf.hu

A kitesurföt itthon leginkább az olyan sportfilmekből, reklámokból, tv-spotokból ismerhetjük, ahol a vízi formája jelenik meg. Pedig ez a sport ősszel, sőt télen is űzhető, a fővárosban is! Erről kérdeztük Tancsa Pétert, a Magyar Kitesurf és Extrémsport Egyesület vezetőjét.



– A vadvízeseknél is van téli uszodai edzés, nálatok is a nyárra való felkészülés része a szárazföldi kite-ozás?

– Talajon valóban könnyebb elkezdeni, így ha valaki a szárazföldön már tudja kezelni a kite-ot, akkor nyáron vizen könnyebb dolga lesz, ráadásul a nyári oktatótanfolyamból az első nap díját nekik elengedjük.

– Miben különbözik a szárazföldi kite a vízitől?

– Nem a wakeboardhoz hasonló deszka van alattunk, mint nyáron, hanem egy ún. landboard vagy mountainboard. Mintha egy nagyobb gördeszkán állna az ember, csak itt a kezében vagy egy kiteernyő is. Ez az egyik lehetőség. Ezen kívül ott a buggy, ami abban különbözik az előzőtől, hogy ebben ülünk, és ülő helyzetből kormányozzuk az ernyőt. Mindkettővel remekül lehet süvíteni a talajon.


Buggyval, télen
Forrás: kitesurf.hu

– Hol és mikor szoktatok edzeni?

– Főleg vitorlázó reptereken, Budakeszin vagy a Hármashatárhegyen. Az ottani ebsétáltatók és futók már megszokták a jelenlétünket. Hétköznap délutánonként kint vagyunk, ha van elég szél, csak siklani, oktatás hétvégenként van, ha van elég szél.

– A kitesurfhöz általában sokkal kevesebb szél is elég, mint a windsurfhöz. A landboardozáshoz mekkora szél kell?

– Kettes-hármas már elég, vagyis 10km/h-tól már jó.

– Akinek kedve támadt ezt kipróbálni, hova forduljon?

– Írjon az info@kitesurf.hu emailcimre. Legközelebb november 18-án, szombaton oktatunk, ha lesz elég szél. A felszerelést mi adjuk, csak meleg ruhát kell hozni.

– És ha leesik a hó?

– Akkor jön a snowkite! Ahhoz csak egy snowboard kell, meg egy ernyő, és már repeszhetünk is a havon.


A szárazföldi kite eszközökről
Kite buggy

A kite buggy-t általában tengerparton űzik a hullámtér előtti, rendkívül sima homokon, vagy nagy nyitott füves területeken. Leginkább egy triciklire hasonlít, de ellentétben a gyermekkor tanulókerékpárjával, ennek rendkívül alacsony a súlypontja, és a nagy tengelytáv miatt szinte felboríthatatlan. Lábbal irányítható, és 80 km/h sebességet is elérhetünk vele.

Magyarországon legelőkön, egyenletes talajú területeken, pl. reptereken is kitűnő lehetőségeket nyújtanak. A védőfelszerelés (pl. sisak) használata ajánlott, mert azért előfordulhatnak esések. Mindig engedélyt kell kérni, különösen a vitorlázó vagy az egyéb reptereken.



Kite landboard

Szintén a szárazföldi kite-ozás elterjed válfaja. Itt a vízi deszkát egy terep gördeszka helyettesíti, ami a kerék és a deszka méretében különbözik a hagyományos gördeszkától. Ez hasonlít a legjobban a vízi kite-ozáshoz. Kitűnő gyakorlóeszköz.

Comments

comments