Kitesurf – leegyszerűsítve a sárkányrepülés és a windsurf keveréke. Őrült látványos, nem kell egy élet a megtanulásához, ráadásul a Balaton ideális az űzéséhez. Szóval könnyű beleszeretni. Kitesurfos cikksorozatunk első részében a sportág egyik hazai alapítóját, Csaba Pétert faggatjuk.
Kitesurffel a víz felett |
Kitesurf magyarra talán sárkányszörfnek fordítható, bár a magyar verzió még szokatlan a fülnek. A sportág fejlődését figyelve azonban pár éven belül bizonyosan a snowboard népszerűségi csúcsait döntögeti majd. Ha elsőre nem is tűnik ismerősnek a kitesurf név, sokan láthattatok már a tengerpartról vagy a Balaton-partról a vízen szörfdeszkához hasonló eszközön száguldó fiúkat, akik egy sárkányrepülő zsinórjait tartották a kezükben, és a sárkánnyal húzatták magukat. A kezdőknek még az A-ból B pontba való eljutás is nehézségeket okozhat, a profibbak viszont már úgy pörögnek-forognak a levegőben, ahogy a legjobb snowboardosok a Big Air-ben.
Sajnos, saját videóval még nem tudjuk illusztrálni, hogy mennyire látványos is ez a sport, de dolgozunk az ügyön. Addig is itt találtok egy tucat remek videót. Kicsit túldesignolt az oldal, de ha egyszer végre letöltődik, akkor rájön az ember, hogy érdemes volt kivárni.
És persze terveink szerint a Bevállaljuk! rovatunk keretein belül az extrem.hu egyik szerkesztője a közeljövőben saját bőrén tapasztalja meg, hogy mekkora koordinációs készségre van szükség ahhoz, hogy az ernyőt kézzel, a deszkát pedig lábbal tudja kormányozni.
Szinte a vízen jár |
A kitesurf, a legtöbb „deszkás” extrém sporthoz hasonlóan a szörfből fejlődött ki, így nem is csoda, ha a magyar kite-osok nagy része (ők tavaly úgy 400-an voltak) a windsurf deszkákon és a snowboardon is biztosan mozog. Az egyik legrégebbi kite-ossal, a sportág egyik itthoni meghonosítójával, Csaba Péterrel elutazása előtt pár órával beszélgettünk. Péter ugyanis épp Szardiniára készült, és mivel az internetes időjárás előrejelzések remek szélviszonyokat jósoltak a sziget környékére a hétre, Péter már tűkön ült, hogy mehessen végre a tengerre.
– A honlapotokon, a kiteline.hu-n olvastam, hogy 11 éve szörfözöl, és már három éve kite-ozol is. Melyiket szereted jobban, vagy ilyet nem illik kérdezni?
Nem csak vízen |
– Mindkettőt ugyanannyira imádom, a kite viszont praktikusabb, már a deszka kisebb méretéből adódóan is. És például abban, hogy míg szörfözni Balatonon, a déli parton, a nagyon sekély vízben nem nagyon lehet, addig a kite-hoz direkt jó, ha sekély a víz. A Balcsin meg általában egyenletes a szél, gyenge, de egyenletes, emiatt a magyar tenger ideális a tanuláshoz. De persze nem szabad elfelejteni, hogy a kite-ozásnak rengeteg változata van, nem csak vízen, de havon, levegőben, kis kocsival a földön is űzhető, mindnek az a lényege, hogy egy ernyő húz téged. Persze vízen a legjobb, de a többi változat arra jó, hogy akkor is tudj kite-ozni, amikor még túl hideg a víz.
Nem kezdő szint |
– Ha valaki úgy dönt, kipróbálja a kitesurf-ot, mennyiben fog ez neki kerülni?
– A kitesurf nem olcsó hobbi. Egy új ernyő min. 200 ezer forintot kóstál, egy deszka kötéssel szintén 250 ezer körül van, és akkor a szörfruháról még nem is beszéltünk. Lehet kapni használt felszerelést is, az 250 ezer körüli összegből megvan. Persze ha valaki csak ki akarja próbálni, annak nem kell egyből felszerelést is vennie. Ha érdekli, lejöhet megnézni, hogy mi ez, hogy is néz ki, vagy 40 ezer forintért részt vehet egy komolyabb tanfolyamon. Ez elméletileg négy napos, gyakorlatilag addig tart, amíg megtanul menni vele mind a két irányban biztonságosan. Ez lehet hat nap, nyolc nap is. A pörgések nem olyan nehezek, mint amilyen látványosak, egy idő után szinte magától ráérez az ember. Az utazási költségeket azért nagyban csökkenti, hogy elég lemenni a Balatonra, a Szabadi-sóstónál már egész komoly kite-os tömeg gyűlik össze.
– Kite-os szövetség még nincs, ugye? Gondolom azért a terveitek között szerepel ez is. A snowboardosok pl. a síszövetségen belül kezdtek el működni, a vadvízi kajakosok a kajak-kenu szövetségen belül vannak. Ti a szörfszövetséggel társultok, vagy külön szövetséget szerveztek?
– Nem akarunk senkivel közösködni. Bár azért a szövetség létrehozása még odébb van. Nekünk egy egyesületünk van, a Magyar Kitesurf és Extrémsport Egyesület.
Péter Ománban |
– Mennyien űziket ezt versenyszerűen?
– Tavaly rendeztük az első két versenyt (Péter mindkettőn harmadik lett – a szerk.) Harmincan indultak rajta, az a harminc, aki itthon a legjobbnak számít. Idén május második felére és szeptember első felére tervezzük a két Magyar Kiteszörf Balaton Kupát. Pontos időpontot még nem tudunk, ez a szélviszonyoktól függ majd, de idén mindenképpen hétvége tervezzük a versenyeket, hogy ne csak az aktív versenyzők jöjjenek el. És akárhova megyünk külföldön, elég jónak számítunk. Elég sokat utazunk.
-Ha jól tudom legutóbb Omanba mentetek a szultán születésnapjára.
– Olyan utunk még nem nagyon volt, ami ne lett volna valami miatt kalandos. Ománban például a szultán születésnapján vettünk volna részt egy bemutatón. Aztán kiderült, hogy az egyik szervező lelépett a pénzzel, nekünk a szállodában nem akarták visszaadni az útlevelünket, közben lekéstük a repülőt. Végül haza tudtunk jutni, de a csomagunk csak egy hónap múlva jött meg, már le is mondtuk róla.
– Így még inkább jó utat kívánunk.
|