Kitesurf: kipróbáltuk. és hát nagyon bejött…

A hétvégén szezonindító fesztivált tartottak a siófoki Surf Beachen. Kollégánk belekóstolt a kiteszörfözésbe.






“Ha jobbra húzod a bar-t, akkor jobbra megy az ernyő, ha pedig balra, akkor balra indul el” – magyarázza Olajos Krisztián, kitesurf oktató.
Balatonszabadi-Sóstón vagyunk a Surf Beach szezonindító fesztiválján.

Ebből az alkalomból ingyen lehet használni az összes “játékot”, amit a szörfbázis kínál.

Van itt tengeri kajak, hullámlovas deszka, amin állva lehet evezni, de a főprofil mégis a szörf és a kite.
Aki valamit konyít a szeles sportokhoz, az viheti a cuccokat, az avatatlanoknak pedig gyorstalpaló kurzust tartanak. Így kerületem én is a vízbe.

A Balaton dermesztően hideg. Még neoprén ruhában is fázom. Nem vagyok ezzel egyedül, tíz sorstársam vacog Krisztián körül. Egyetlen ernyő van nálunk, ez azt jelenti, hogy 20 percenként jutunk gyakorlási lehetőséghez.
A tanfolyam ezért aztán leginkább abból áll, hogy figyeljük egymás szerencsétlenkedését, és közben egész testből remegünk.






Kite  – siklóernyő hosszú zsinórokon
Amikor átadod az ernyőt valakinek, akkor fel kell hozni 12 órába, mert akkor nincs rajta erő” – mondja Krisztián, az oktató. Mindez annyit tesz, hogy az ernyőnek pontosan az ember feje fölött kell lennie. A csere a tanfolyam legizgalmasabb pillanata. Aki abbahagyta a gyakorlást, megáll valaki mellett. Először a kiteernyő biztosító szárát, az un. leash-t kell átcsatolni az egyik emberről a másikra. Ezután jöhet maga az ernyő. Az ember megfogja kötelet, és beakasztja a trapéz kampójába. Innentől nem kell tartani az egészet, csak az ernyő mozgását irányítani a karral.

Végre hozzám kerül az ernyő. Húzom jobbra, erre valóban az történik, amit vártam. Szépen kanyarodik jobbra. Ha meg bal felé húzom meg a bar-nak nevezett műanyag kart, akkor balra fordul az ernyő. Kísérletezem, mennyire intenzíven kell húzni, hogy gyorsan forduljon.






Oktatás – még szárazon
“Akkor igazán dinamikusak a fordulók, ha már azelőtt elkezded húzni a kart, hogy elindul az ernyő lefelé” – érkezik az oktatói tanács a hátam mögül.

Kipróbálom,
amit emberünk mond. Igazat beszélt, amikor szép íveket húzok, akkor az ernyő kiránt a vízből.
Még szerencse, hogy valaki hátulról fog, különben kacsáznék a vízfelszínen. Órákig kísérleteznék az ernyővel, de tekintettel kell lennem a többiekre.
Ezért az ernyőt felhúzom a fejem fölé, és szépen visszasétálok a vízben vacogó csoporthoz.

A kite irányítása igazából pofonegyszerű. Akinek van gyakorlata a vitorla- (vitorlázás, surf, sárkányrepülő), vagy ernyőkezelésben (siklóernyő, ejtőernyő, speedride) az azonnal érti majd, ez az eszköz hogy működik.
A deszkás sportokban szerzett jártasság a másik előny.
Aki tudja kezelni a snowboard-ot, gördeszkát, vagy állt már surfdeszkán, az tudni fogja, mit csináljon akkor, amikor az ernyő elkezdi vontatni.







Oktatás  a vízben
“Amikor az ernyő leesik a vízre, akkor a középső zsinórokat addig kell húzni, amíg ki nem fekszik teljesen és akkor valamelyik oldalra meg kell indítani” – okít Krisztián.

Az egyik próbálkozó ugyanis nem érzett rá a mozgásra és az ernyő hatalmas csattanással érkezik a vízfelszínre.
Nálam kezd elfogyni a cérna. Sokan vagyunk egy ernyőre, nincs kedvem még egy órát állni a jéghideg vízben azért, hogy két percet legyen a kezemben a cucc.
Indulok kifelé a vízből. No, meg úgyis tudom, hogy ebből a találkozásból viszony lesz.


Normális esetben egy oktató két tanítvánnyal foglakozik. Ahhoz, hogy valaki elsajátítsa az alapokat és biztonságosan tudjon menni, nyolc órányi oktatás kell.
A Surf Beach-en ez 70-80 ezer forintba kerül.
Persze vannak egyéb lehetőségek – aki felszerelést vásárol, az kap néhány óra oktatást. Tanfolyamok folyamatosan indulnak, bármikor lehet csatlakozni.

Comments

comments