Kiteernyővel a Déli-sarkon, daganattal a testben

Egész úton arra vágytam, hogy a kiteernyő behúz Patriot Hills-be, összeszedem a cuccaimat, és beszállok egy Iljushinba, ami elrepít innen – írja sarki beszámolójában Thomas Davenport. A középkorú férfi az Antarktiszon kezelte vastagbél-rákját…





Tomas Davenport és barátnője,
Sarah McNair-Landry
“Aznap 200 kilométert tettünk meg kiteernyővel, de az utolsó lépéseket gyalog kellett megtenni, mert elállt a szél” – közölte a thepoles.com című sarkvidéki híreket szolgáltató oldallal Tomas Davenport.

A középkorú férfi és Sarah McNair-Landry – sarki túravezető – november nyolcadikán indult az Antarktiszon lévő Patriot Hill kutatóbázisról.
1130 kilométert tettek meg síléccel. A Déli pólust január másodikán érték el, a visszaúton kiteernyőt használtak.
Ha volt szél, jól haladtak, ha nem, akkor gyalogolniuk kellett.
A 44 éves férfiról bélrákja miatt két éve lemondtak az orvosok. A daganat eltávolítása után Thomas nem maradt sokáig tétlen, belevágott élete legnagyobb kalandjába.






Iljushin
“Az utolsó napokban nagyon jól haladtunk, az életünket nem nehezítette a sasturgi” – olvasható a beszámolóban.
Sasturginak a szél által összehordott havat nevezik.
A jelenség olyan, mint a sivatagban a homokdűnék vándorlása. A szél lerakja a havat a különböző akadályok után – az összegyűlt hó felszíne megfagy, de alatta laza rétegek maradnak. Ilyen terepen nagyon nehéz a mozgás.








Fehérség mindenütt
“Egész úton arra vágytam, hogy az ernyő behúz Patriot Hills-be, összeszedem a cuccaimat, és beszállok egy Iljushinba (orosz gyártmányú, az elemeknek ellenálló szállítógép) ami elrepít innen”- írta Thomas Davenport.

Emberünknek csalódnia kellett. A szél ugyanis elállt, a repülőgép pedig nem volt a helyszínen.

Elnézve az Antarktiszon készült tájképeket érthető, hogy hősünk más ingerekre is kezdett vágyni, mint a vakító fehérség…

Comments

comments