Kínai űrprogram: nők, Hold, űrbázis

Kína 2005-ben két asztronautát küld fel az égbe, 5 napra. Úgy döntöttek, az egymilliárd kínai női lakossága elnőtt sem zárják el a lehetőséget, hogy megnézzék a kínai Nagy Falat felülről. Aztán jöhet az űrséta, a Hold és a saját fenti lakás.


Az első kínai űrhajós

Míg a nyugati országok egyre inkább távolodnak az állami finanszírozású űrprogramoktól, Kína most lendül bele. Ők 1956-ra keltezik az űrprogramuk születését, és tavaly októberben jutottak el arra a pontra, hogy 21 és fél órára fellőtték az első űrhajósukat, Yang Liwei-t a Shenzhou-V fedélzetén. Liwei 14-szer megkerülte a Földet, majd szerencsésen landolt, és azóta főállású nemzeti hős.



A kínai űrhivatal október végi bejelentése szerint a második kínai űrútra 2005 szeptemberében kerül majd sor, ezúttal már két asztronautával, akiknek a „jegye” öt napra szól majd. A járművük, a Shenzhou-VI már képes lesz arra, hogy akár egy hétig kibírja egy Föld körüli pályán, így már arra is lesz lehetőségük, hogy tudományos kísérleteket folytassanak odafent.



A kínai hatóságok a nőkre is gondoltak. Már elkezdték a kutatást a megfelelő női pilóták, akik először majd repülős, később űrrepülő kiképzést kapnak. Hivatalos jelentések szerint az első kínai női űrhajós várhatóan a Shenzhou-VII-en kap majd helyet, aminek útjára már egy űrsétát is terveznek.



Kínai hatóságok már azt is bejelentették, hogy 2010-ben fel akarják küldeni az első asztronauta nélküli űrhajót a Holdra, és 2015-re már egy űrbázissal számolnak. Ennek létrehozási igénye persze érthető, hisz az USA nem engedi, hogy Kína használja a nemzetközi űrbázis.

Comments

comments