Ki lovagolta meg idén a világ legnagyobb hullámát?

A hullámlovaglás nagymesterei is a kihívásokat keresik – nincs ezen mit csodálkozni. A Billabong XXL díjat azért hozták létre, hogy a világ legnagyobb hullámain is helytálló profikat jutalmazzák. Fotókkal vagy videóval lehetett nevezni, és ahogy a cikkünkben szereplő képeken is látszik, nem csak nagyságra óriásiak.


Cheyne Horan
Photo: Brian Bielmann

A hullámlovaglásnál is érvényes a minél nagyobb, annál jobb elve. Ezt alapulvéve osztják ki idén már harmadik alkalommal a Billabong XXL Díjat. Ennek lényege, hogy egy meghatározott időszakon belül (idén 2002. november 1. és 2003. március 31. között) ki tudja meglovagolni a világ legnagyobb hullámát.



A verseny természetesen pénzdíjas, ahol nem csak az óriási hullámmal szembeszálló szörföst díjazzák, de az a fotós is, aki lekapja lovaglás közben a szörföst. 5000 dollár (több mint 1 millió ft) jár a nem mindennapi felvételért. A szörfösök pedig a hullám nagyságának mértékétől függően akár 15-20 millió forintnak megfelelő összeget is nyerhetnek.


Makua Rothman
Photo: Tom Servais

Természetesen a versenyre nem mindenki nevezhet. Legfőbbképpen azért szabtak meg nevezési feltételeket, hogy a nagy pénznyeremény reményében nehogy megfelelő tudással nem rendelkező szörfösök feleslegesen kockára tegyék az életüket.



Persze mivel a versenyre fotókkal és videófelvételekkel lehet résztvenni, a döntőbizottságnak igen nehéz dolga van, ha ki akarják szűrni az összekomponált felvételeket, ezért nagyon komoly szabályai vannak annak, hogy honnan, hányszor, milyen szögben kell fényképezni. Hisz nem azt akarják jutalmazni, aki a legjobban tudja szörfös haverját egy nagy hullámba montírozni PhotoShoppal.


Noah Johnson
Photo: Rob Brown

A napokban jelentették be az öt „döntőst”, és az eredmény igencsak meglepetés számba ment. Az amerikaiak ugyanis már jó előre elkönyvelték, hogy valaki küzülük viszi el a zsák pénzt. Ők ugyanis a hullámlovaglás történetének egyik legnagyobb napjaként emlegetett napon – 2002. november 26-án, Maui mellett (Hawaii) készített felvételekkel pályáztak. A szörfparadicsomban aznap akkora hullámok voltak, hogy szinte lehetetlennek tűnt, hogy valaki nagyobb hullámot talál. Főleg nem másutt.



Aki azonban már látta vagy olvasta a „The Perfect Storm”-ot (magyarul Viharzóna címen futott), az tudja, hogy az Atlanti-óceán is képes óriási hullámokat produkálni. Így fordulhatott elő, hogy idén márciusban néhány kevéssé ismert francia szörfös a Biscay-öbölben, Franciaország délnyugati partjainál szembetalálta magát az Atlanti-óceán legnagyobb fényképre is rögzített hullámaival. Március 10-én, amikor a felvételeket a parttól három kilométerre, a francia partoknál elkészítették, a part még le volt zárva a Prestige tankerből szivárgó olaj miatt.


Fred Basse
Photo: Eric Chauche

Három héttel a beküldés határidejének lejárta előtt kapta meg Bill Sharp versenyigazgató azt az emailt, amiben a franciák elküldték a fotóikat. „Amikor kinyitottam az emailt, csak annyi tudtam mondani „Micsoda?”. Egyszerűen nem tűntek valóságosnak a hullámok, akkorák voltak” – mondta Bill Sharp.



Ami talán még a franciák teljesítményénél is meglepőbb, az az, hogy azután, hogy 2001-ben és 2002-ben is Kalifornia partjainál készített felvétel nyert, idén az állam hullámai még a döntőre sem voltak elég nagyok.



Hogy a döntősök közül ki nyer, azt április 18-án jelentik be.



Az öt döntős:



• Fred Basse (Franciaország) Biscay-öböl, Franciaország – 2003. március 10.

• Cheyne Horan (Ausztrália) Jaws, Maui, Hawaii – 2002. november 26.

• Noah Johnson (USA) Jaws, Maui, Hawaii – 2002. november 26.

• Sebastian St. Jean (Franciország) Biscay-öböl, Franciaország – 2003. március 10.

• Makua Rothman (USA) Jaws, Maui, Hawaii – 2002. november 26.



Sebastian St. Jean
Photo: Eric Chauche

(A cikkben szereplő képek a Billabong XXL honlapjáról valók. Terjedelmi okokból kénytelenek voltunk egy kicsit kicsinyíteni a képeket, a verseny honlapján nagyobban is megnézhetitek a fotókat.)

Comments

comments