Mind a snowboardban, mind a freeskiben egy-egy izgalmas selejtező után a tavalyi eredmény ismetelte önmagát, legalábbis ami a bajnokokat illeti. A hódeszkásoknál a 17 éves svájci zseni, Pat Burgener, míg a freeskielőknél honfitársa, a szintén még csak tini Elias Ambühl vehette át az első helyért járó 5000 eurós csekket.
Második alkalommal húzták fel Budapest szívébe a Monster Energy Fridge Fesztivál big air rámpáját, ami egy Magyarországon még sosem látott, rendkívül színvonalas TTR 4-es besorolású versenynek adott otthont.
A csütörtöki nap a bemelegítésé és a best style kategóriáé volt a komoly versenyszámok a hétvégén várták az érdeklődöket.
A rámpa elképesztő látványa és a csütörtök esti beléptetési incidens (este 9-kor már teltház volt, nem engedtek be senkit) miatt úgy gondoltam, hogy egy páratlan hangulatú több ezer embert megmozgató viadalnak leszünk majd szemtanúi két napon keresztül. Tévedtem, nem tudom mi lehetett a probléma, de kicsit talán úgy érzem, hogy a szervezők sokkal inkább ráfeküdtek a zenei részére a dolgoknak mint a sportra, így fordulhatott elő az, hogy míg a délutáni koncerteken és az esti bulikon több mint tízezer ember volt jelen, addig a pénteki snowboard selejtezőt alig néhány száz ember nézte csak meg.
Pedig aztán volt mit nézni, mert ezek a srácok nem kímélték magukat. A versenyek formátuma a szinte szabványnak mondható nemzetközi versenyekét követte. A selejtezőben minden rider két ugrást mutatott be, amiből a legjobb számított.
A döntőbe mindkét sportágból nyolc versenyző jutott, itt már mindenkinek három ugrása volt, amiből a kettő legjobbat vette figyelmbe a zsűri a végső pontszámok kialakításakor.
Snowboard kategóriában Magyarországot a két legsikeresebb férfi snowboardosunk, Liptay Dávid és Szigeti Viktor képviselte. Szereplésük roppant szimpatikus volt: Szigi a nehéz technikai trükkökre és forgásokra ment rá, Dávid pedig szaltós kombókkal próbálta elkápráztatni a közönséget.
Sajnos mindketten rontottak, így nem jutottak a döntőbe.
Ezt a nemzetközi mezőnyt egyébként szinte lehetetlen lett volna megszorongatni, sajnos akkora a különbség a hazai riderek és a svájci, svéd, vagy norvégok között, akik messze kiemelkedtek a mezőnyből mindkét versenynapon.
A snowboardosoknál a tavalyi győztes, Pat Burgener védte meg a címét, aki a selejtezőben egy kicsit álmosan szerepelt, majd a döntőre összeszedte magát és szó szerint túlszárnyalta a mezőnyt. A közönséget véleményem szerint egyébként a norvég Ulrik Badertschernek sikerült a legjobban elkápráztatnia, aki elég komoly szaltókat húzott el, végül pedig a második helyen zárt.
A szombati napon a síelők vették birtokba a pályát. Talán a hétvégének köszönhetően rájuk már jóval többen voltak kíváncsiak a selejtezőben is és néha-néha már a közönség is kivette a részét a bíztatásból a speakereken kívül. Ebben a kategóriában is több magyar versenyző képviselte hazánkat. Trso Lukács egy látványos duplaszaltóval tüzelte fel a magyar nézőket, de sajnos ez nem ért döntős pontszámot, így a második ugrásra vállalnia kellett, aminek egy óriási bukás lett a vége. Trsot az orvosi szobába kellett vinni, de szerencsére egy kisebb agyrászkódással megúszta a dolgot. Rajta kívül versenyzett még Csanaky Péter és Tóth Ádám is, sajnos ők is rontottak, az a fránya tökéletes érkezés valahogy nem akart összejönni nekik.
A síelőknél komoly X-Games arcok ugrálták a komolyabbnál komolyabb corkokat, itt már a selejtezőben is előfordult néhány 1260 is. A freeskis srácok ezen a hétvégén sokkal lazábbnak tűntek a snowboardosoknál. Csinálták a showt rendesen, táncoltak, izgultak, odatették magukat, egyszerűen jó volt nézni ahogyan élvezték a versenyzést.
Úgy tűnik a svájciaknak a hajrázás a specialitásuk, mert Elias Ambühl kísértetiesen hasonlót ment, mint Pat Burgener. A selejtezőből ő sem emelkedett ki, de a döntő után végül mégis ő örülhetett és emelhette magasba az első helyért járó díjat.
Eredmények:
Snowboard:
Freeski: