Két keréken Afrikán keresztül

2006. január 14-én startolt a világ leghosszabb kerékpáros teljesítménytúrája, az Afrikát hosszában átszelő Tour d’Afrique. A GTS-Datanet távközlési cég támogatásával idén elsőként magyar résztvevője is lesz a túrának. Szanyi Gergő kalandjairól, a versenyzők aktuális tartózkodásról és egyéb izgalmas történésekről, eseményekről folyamatosan beszámolunk

A kanadai Tour d’Afrique alapítvány idén negyedszerre rendezi meg a fekete kontinenst hosszában átszelő teljesítménytúráját. A résztvevők négy hónap alatt tíz országon áttekerve, több mint 11900 kilométert megtéve jutnak el az egyiptomi gizai piramisoktól Afrika legdélebbi csücskéig, a Jóreménység fokáig.

A szervező alapítvány az útvonal meghatározásával, a felszerelés szállításával, az alapvető élelmezéssel és, – ahol a helyi előírások, vagy a politikai helyzet megköveteli -, rendőri biztosítással segítik a résztvevőket. A kora reggeli ébresztőt követően ki-ki a maga sátrát, fekhelyét összecsomagolva, a saját kerékpárján teszi meg az átlagosan napi 120 km-es távot, melyet öt versenynap – egy pihenőnap rendszerben, sokszor kimondottan nehéz hegyi terepen, a kontinensre jellemző, magas hőmérsékleti viszonyok mellett kell teljesíteni. A célba érést követően a saját szálláshely (táborhely) kialakítása és a kerékpárok karbantartása is a résztvevők feladata.



Az alapítvány jótékonysági célkitűzése a biciklizés népszerűsítése Afrikában, valamint az AIDS-betegeket ápoló orvosok és nővérek kerékpárokkal való támogatása, hogy két keréken nagyobb távokat bejárva, több beteg szenvedését enyhítsék.



A résztvevőket a kemény fizikai megterhelésért kárpótolja, hogy a világ leglenyűgözőbb tájain vágnak át. A gizai piramisoktól először a Vörös-tenger felé veszik az irányt, majd visszakanyarodnak a Nílushoz, és Afrika leghosszabb folyója mentén haladnak Egyiptom déli részén, valamint Szudánban. Bringás szemmel a legnagyobb kihívás a több ezer méter magasságban fekvő Etióp-magasföldön vár a mezőnyre. Az Egyenlítőt Kenyában szelik át, a túra felezőpontja Nairobi. A kenyai fővárostól már csak egy nap biciklivel a (még) hófödte Kilimandzsáró. Tanzániában az út a természetvédelmi tévécsatornákból jól ismert nemzeti parkokon vezet tovább.



A következő célország Malawi, majd a Zambezi folyóról elnevezett Zambia. Ezen a szakaszon a Viktória-vízesés jelenti a túra csúcspontját. Zambia után az elefántok országának is nevezett Botswana jön, majd Namíbia. Elhaladnak Afrika második legmélyebb kanyona, az 550 méter mély Hal-folyó szurdok mellett, majd jöhet az utolsó ország, Dél-Afrika, és május 13-án pedig a befutó, a kontinens mindig szeles déli csücskén, a Jóreménység-fokán.



A Tour d’Afrique történetében korábban nem volt magyar, de még kelet-európai résztvevő sem. A negyvenfős mezőnyben azonban most egy magyar fiatalember is megtalálható.



– „A legtöbb afrikai ország távközlési szempontból még szinte fehér folt: az internetelérések száma csekély, a GSM-lefedettség pedig szigetszerű, a legnagyobb városokra koncentrálódik. A GTS-Datanet kommunikációs megoldásai azonban ilyen helyzetekben is segítenek a családdal, barátokkal való kapcsolattartásban” – mondta el Bondor Tamás, a cég marketingkommunikációs igazgatója.



Szanyi Gergő – civilben grafikus és fotós – útjáról, versenyzéséről a start napjától a www.biciklivel.hu weboldal is beszámol. Ugyanitt megtekinthetők a túra során készült fotók is.


Szanyi Gergő

Szanyi Gergőről



Grafikus, fotós, újságíró. 1974-ben Budapesten született, Miskolcon nőtt fel. Jelenleg szabadúszó grafikus, fotós, fotóriporter. Több ismert website arculatának kialakítása, köztük többek között a National Geographic Online (www.geographic.hu) és a National Geographic Junior (www.ngjunior.hu) tervezése is az ő nevéhez fűződik. Fotósként, egyrészt a grafikai munkáihoz szükséges képeket készít, másrészt önálló fotoriporteri tevékenységet is folytat. Több nyomtatott magazinban (Balkon, Nők Lapja Évszakok, Elle, Rockinform, stb.) és online médiumban (FigyelőNet www.fn.hu, National Geographic Online www.geographic.hu, stb.) jelentek meg képei, képriportjai.



Miskolci lévén a Bükk közelsége magával hozta számára az erdőjárás szokását, a természet szeretetét. Tízévesen kezdett rendszeresen kerékpártúrázni. Különféle sportágak után a kilencvenes évek legelején váltott hegyikerékpárra, több évig versenyző hegyikerékpáros volt. Részt vett a MKGySe (Miskolci Kondenzgyíkok Szabadidő és Tömegsport Egyesület) által szervezett egyedülálló, (Guiness-rekord teljesítménynek csupán formai okok miatt nem elismert) 72 órás bükki terepkerékpár versenyen. Szabadidejében túrázik, egyedül és csapatban, túra-sível, gyalog és kerékpárral.

Comments

comments