Nem, ők nem olyanok, és nem azokra a sarkokra gondoltunk, hanem amazokra. Marco és Eduardo elhatározta, ők lesznek az elsők, akik a szamba- és a labdaművészek hazájából mindkét pólusra eljutnak.
Tipikusnak mondható brazil életkép Foto: ipanema.com |
Brazíliáról sok minden eszébe juthat az embernek: a világ ötödik legnagyobb területű országa, ott folyik a Föld leghatalmasabb folyója, az Amazonas, a világ legnagyobb kávé termelője, a gyermekek között alacsony az iskolázottság foka, ám magas a bűnözési ráta, Sao Paoloban gyártották az utolsó bogárhátú VW-t, Rio de Janeirot be sem kell mutatni. Nemzeti időtöltés a szamba, a capoeira és persze a foci, aki él és mozog, az folyton a labdát rúgja. Na mármost, el lehet képzelni, milyen össznépi támogatásra számíthat egy olyan kezdeményezés, melynek hősei azt tűzik ki maguk elé célnak: bizony ők lesznek az első brazilok, akik mind az Északi mind a Déli sarkra el fognak jutni. A két 28 esztendős legény, Eduardo Carvalho Machado és Marco Antonio Clementino Filho (továbbiakban csak Eduardo és Marco…) kemény fába vágta a jégcsákányt, az biztos. Habár, Brazíliában sosem lehet tudni, ha útjuk elég kalandos lesz (amire azért jó esély mutatkozik), talán még egy szappanopera is kisülhet belőle.
Alapozás otthon
Eduardo Foto: desafiomg.hpg.ig.com.br |
A fiúk azért nem ma tegnap kezdtek el készülni a kalandra. Minas Gerais államban számtalan lehetőségük adódott a felkészülésre. Az ország legváltozatosabb tájakkal büszkélkedő államában a 2200 m-es hegyektől, a mély barlangokon át, a vadvízi folyókig minden megtalálható. A fiúk főleg sziklamászásban szereztek jártasságot, Dél-Amerika egyik legpompásabb mászóhelyén, a Serra do Cipó-n. Persze ez még nem jelenti azt, hogy akkor mindjárt a pólusokra kell menni. A fiúk előbb rendszeresen átjártak Peruba és Bolíviába, hogy tapasztalatokat szerezzenek az Andok 6000 m-es hegyein. Egy ilyen expedíción határozták el, hogy nekivágnak az arktiszi és antarktiszi kalandoknak.
Testileg, lelkileg
Marco Foto: desafiomg.hpg.ig.com.br |
Tudományukat kénytelenek voltak könyvekre és úti beszámolókra alapozni, arra ugyanis nem volt módjuk, hogy befizessék magukat egy sarkvidéki expedícióra. Ahogy ők mondják: a futball hazájában elég nehéz pénzt szerezni egy ilyen kalandra. Marco így ecsetelte a felkészülést:
– Először a Déli sarkra megyünk. Tisztában vagyunk vele, hogy ez egészen másfajta kaland lesz, mint, amivel eddig az Andokban találkozhattunk. Nagyon sokáig leszünk elvágva a külvilágtól, amikor csak magunkra, ill. egymásra számíthatunk. Nagyon keményen készültünk, mind fizikailag, mind mentálisan. 2002 óta minden expedícióra személyi edzővel készülünk, a német dr. Dietmar Samulski, aki nemzetközileg elismert sportpszichológus, pedig a pszichés felkészülésünket irányította. Egészen különleges segítséget is igénybe vettünk: Rogerio Baeta, kung-fu mester is segített a lelkünk megerősítésében.
Ha Brazília, akkor tévé
Csúcson az Andokban Foto: desafiomg.hpg.ig.com.br |
Az csak természetes, hogy a tévé nem maradhat ki egy ilyen sztoriból. Pláne nem az O Globo, a világ egyik legnagyobb társasága, amelyik egészen véletlenül brazil.
– Az O Globo nagyon sokat segít nekünk a szervezésben, és a szponzorok felkutatásában. Számukra is nagy lehetőség, hogy folyamatosan adhatnak exkluzív tudósítást az első síléces brazil sarkvidéki expedícióról. Segítségükkel a kalandunk a világ minden tájára eljuthat.
Azt még nem döntötték el a srácok, hogy lesz-e útközben “tankolás”, vagy egyszerre pakolnak fel mindent a közel két hónapos útra. A fiúk egyelőre csak a Déli sarkra koncentrálnak, és nem foglalkoztatják őket a Föld túlsó, északi sarkáról szállingózó, ellátási és közlekedési nehézségekről szóló hírek. Azzal ráérnek később foglalkozni. És azokkal a hazai hangokkal sem törődnek, akik inkább az javasolták nekik, menjenek el dolgozni, ahelyett, hogy ilyen őrültségekre vállalkoznak.