"A Bécs-Pozsony-Budapest Szupermaratonra mentálisan is készülni kell" – vallja Legeza György kerekes székes atléta, aki már hétszer teljesítette a szupermaraton 365 kilométeres távját. Vele beszélgettünk.
Legeza György több szép sporteredménnyel is büszkélkedhet: 2001-ben egy Vivicita első hellyel, 1997-ben és 1999-ben pedig a Nike Budapest Félmaratonon lett aranyérmes. A sportoló a korábbi években több Bécs-Budapest Szupermaratonon is indult, ami napjainkra már Bécs-Pozsony-Budapestre módosult.
Györggyel a maratoni táv teljesítésének nehézségeiről beszélgettünk.
extrem.hu: Nem egyszerű kihívás lehet egy szupermaraton…
Népes indulói tábor egy külföldi handbike viadalon |
Legeza György: Komoly fizikai igénybevétel, nem kevés bátorság kell hozzá. Az életben mindenki keresi a helyét, ahol jól teljesíthet, én ezt a hosszútávfutásban találtam meg. 1989-ben kezdtem a futást, és két év múlva már indultam a Bécs-Budapest Szupermaratonon. Majd, a következő években is nekivágtam. Csak akkor hagytam ki, ha sérülés akadályozott az indulásban.
extrem.hu: Gondolom, az egész versenynek van valamiféle “lelki dinamikája”.
Legeza György: Ahogy a versenyzésnek is… Emlékszem az első Bécs-Budapest versenyemre, ami számomra igazi “sötétbe ugrás” volt. Nem tudtam, mit jelent ilyen távot teljesíteni. Végül is sikerült, és ez olyan erőt adott, hogy nem volt kérdéses, ott leszek-e a következőn. Az első Bécs-Budapest arra volt jó, hogy megtudjam, legközelebb miként készüljek rá. Vagyis, minimum napi 50 km-t kell hozzá edzeni. De azt is megtapasztaltam, hogy mentálisan is készülni kell rá, valamint azt is, hogy a küszködés miként mozgósítja az ember tartalékait.
extrem.hu A Bécs-Budapest Szupermaraton nekem a maximalizmusról szól.
Legeza György: A Bécs-Budapesten indulni nekem küldetést is jelent, mert a versenyt kísérő médiaérdeklődés által üzenhetek a sorstársak felé – és persze a társadalom felé is -, hogy kerekes székben élve sem kell a négy fal között leélni az életet.
Többféle építésű verseny-handbike létezik |
extrem.hu: A 365 km-es táv teljesítése testi fájdalmat is jelenthet.
Legeza György: Igen. Az ép futók is kisebesedett lábbal érnek célba. Sokaknak leszakad a körme, mert teljesen kidörzsöli a lábat a cipő. Futás közben azonban nincs fájdalom. Én sem éreztem a táv teljesítése közben, hogy ínhüvelygyulladást kaptam a szék hajtásától. Ennek köszönhetem például, hogy azóta nem tudom rendesen kinyújtani a kezem.
extrem.hu: Mi a helyzet, ha a táv teljesítése közben feladás közeli krízisponthoz ér?
Legeza György: Több ilyen pont van a versenyek során, de ezeken át kell jutni.
extrem.hu: Szenvedélye a maraton?
Legeza György: Tulajdonképpen igen. Ez a sport nekem lelki harmóniát ad, és alkalmat a másokkal való együtt sportolásra.
extrem.hu: A futás nagyobb részben magányos sport.
Legeza György: Ha az ember versenyeken vesz részt, akkor társas.
extrem.hu: De a táv megtétele közben egyedül van…
Legeza György: Részben. Mert ott a közönség is, ami sokszor átsegített már a “most abbahagyom” pillanatokon. A Bécs-Budapest teljesítése során éreztem meg először, hogy milyen sokat adhat az embernek, ha bíznak benne, milyen nagy erőt lehet ebből meríteni.
Nagy sebességre képesek és technikás irányítást igényelnek |
extrem.hu: A Bécs- Budapest Szupermaratonnál 5 nap alatt kell teljesíteni a Bécs-Sopron-Győr-Tata-Budakeszi-Budapest útvonalat. Az első napi 93 km után másnap jön a leghosszabb szakasz, a maga 115, 6 km-ével…
Legeza György: És ráadásul emelkedőkkel és lejtőkkel. Még jó, hogy csak 10 %-os emelkedőkről van szó, mert meredekebben már nem tudnám felhajtani a kerekesszéket, visszagurulnék. Habár volt erre is példa, amikor közelről megismerkedtem a kukoricással. Úgy történt, hogy a gyermelyi emelkedőre kapaszkodtam fel éppen, és nem mintha fizikai erőm híján lettem volna, hanem annyira megemelkedett a kocsim eleje, hogy nem tudtam megtartani, el kellett engednem az emelkedő közepénél, így nagyiramban hátragurultam, le az útról, be a kukoricásba. Mázlim volt, hogy az út mentén nem volt árok.
extrem.hu: A Bécs-Budapest teljesítésén kívül számos versenyen indult.
Legeza György: Igen, például nagyon hálás vagyok a sorsnak azért, hogy részt vehettem az 1996-os atlantai paralimpián, még ha helyezés nélkül is tértem haza. Sajnos, a paralimpia előtt két hónappal edzés közben elütött egy autó, amitől kiugrott a vállam, így a legfontosabb időszakban nem edzhettem. Ennek ellenére elindultam Atlantában az 5000 és a 10.000 méteres számokban is. Atlantán kívül jelentős állomásnak számított az életemben az is, amikor 2000-ben lefutottam életem leggyorsabb maratonját. Ugyanis, a 42,195 km-t 1:48-as időeredménnyel teljesítettem. Ez megközelítőleg 24 km/órás folyamatosan átlagsebességet jelent. Igaz, nem ez a kerekesszékes világcsúcs, de nekem siker. (A világcsúcs időeredménye 1:20.) De, ha már az egyéb versenyeket nézzük, élménynek számított elindulni a Berlin Maratonon is, ahol együtt futhattam a világ legjobb sportolóival, és közöttük végeztem aközépmezőnyben, a 22. helyen.
Fotók: handbike.fr