KAPASZKODÓ: Siklóernyős statisztikai térkép készült

Csodálatos térképet szerkesztettek az XContest siklóernyős és sárkányrepülő adatbázis munkatársai. A honlap működése óta regisztrált összes repülést felrakták a Google Earth-re. Így most már pontosan látható, hogy a világon hol és mennyit repülnek…





A világ
Néhány nappal ezelőtt “thermal map” címmel indult topic a a paraglidingforumon, ez a legnagyobb siklóernyős honlap: http://www.xcontest.org/world/en/useful-features/map/

Remegő kézzel nyitottam meg az oldalt – ugyanis attól tartottam, valaki megvalósította azt az elképzelést, ami egy álmatlan éjszakán pattant ki a fejemből.

Elképedt arccal ültem a számítógép előtt: az ötletemet nem lőtték le, egyszerűen sokkal nagyobb távlatokban gondolkoztak.

A siklóernyős és sárkányrepülő pilóták repülési adatait megjelenítő honlap üzemeltetői statisztikai térképet hoztak létre.
Ebből kiderül, hogy a világon hol és mennyit repülnek.

Hogy mindez érthető legyen…

A sárkányosok és ernyősök ma már mind GPS-t használnak. Minden egyes távrepülés után feltöltik az internetre a GPS által rögzített adatokat – ezt tracklogonak hívják.
Több olyan honlap is létezik, ami az adatokat kezeli, az egyik legismertebb a Xcontest illetve a Leonardo. A szerver az adatokból térképet és grafikont csinál, pontosan látható a repülések minden részlete, olyan mint egy online élménybeszámoló.
Ha valaki értő szemmel néz rá, pontosan látja, hogy a pilóta hol és milyen sebességgel emelkedett, hol találta a következő emelést, stb. Számos ország, így Magyarország is XContest segítségével bonyolítja saját siklóernyős bajnokságát (MKK).






Az Alpok térsége
Az Xcontest üzemeltetői most egy világtérképet szerkesztettek. Az oldal működése óta regisztrált összes repülés adatait felvitték a térképre.

Ezzel létrejött egy statisztikai térkép. Ha példának okáért Európára nézünk, látjuk hogy az Alpokban repülik a legtöbbet. Ahol a térkép piros, ott elképesztő sokan repülnek, ahol csak egy vékony vonalat látunk, az csupán egy magányos harcos bátor hőstette.
A dologból könnyű egyenletet felállítani. Ahol jók a körülmények, ott sokat repülnek, ahol fehér folt díszíti a térképet, ott pedig nem ideálisak a körülmények (esetleg tilos repülni vagy nem túl elterjedt ez a sportág…).

A térképről leolvashatók a sikeres útvonalak is. Példának okáért Magyarországon három centrumot mutat a térkép. A Mátrában lévő Nyikomot, az Eger mellett lévő Nagyeged hegyed és Kalocsát. Nyikom és Eged északnyugati szélben a legjobb, a két hegy felől nagyon sok hosszú csík látható húzódik délkeleti irányban. Repülnek persze más szélirányban is, de jóval kisebb sikerrel. A csörlős központ, Kalocsa hatalmas piros pont az Xcontest térképén. Innen minden szélirányban nagyokat repülnek.

A térkép használható a siklóernyősök számának elemzésére. Ez a sport Franciaországban a legnépszerűbb, itt 40 ezer siklóernyős van. Szép piros is az Alpok egész vonulata. Az viszont új információ volt számomra, hogy a Balti térség ennyire aktív. Afrika – nos igen, a kontinens legnagyobb részén ismeretlen a repülés.  

A következő lépés






Magyarország
Innen már csak egy lépés egy valódi termiktérkép megalkotása.
A talajon felmelegedő és felfelé áramló légoszlopok segítségével jutnak a magasba a siklóernyősök, sárkányosok és vitorlázórepülők. Közszájon forognak olyan történetek, mint a “Bogács-i bermuda háromszög”, ahol a tapasztalat szerint soha nincs termik.

Rutinos pilóták elkerülik az Eger közelében lévő falut, itt ugyanis csak leáramlás van. Léteznek viszony olyan falvak él dombok, ahol mindig található emelés.

A gps adatok alapján a termikusan aktív és passzív területek térképét is meg lehetne szerkeszteni. szerkeszteni.
A labdát feldobtam, most aztán remegve várhatom, hogy egy ügyes térinformatikus leüti.

Comments

comments