Csodálatos térképet szerkesztettek az XContest siklóernyős és sárkányrepülő adatbázis munkatársai. A honlap működése óta regisztrált összes repülést felrakták a Google Earth-re. Így most már pontosan látható, hogy a világon hol és mennyit repülnek…
A világ |
Remegő kézzel nyitottam meg az oldalt – ugyanis attól tartottam, valaki megvalósította azt az elképzelést, ami egy álmatlan éjszakán pattant ki a fejemből.
Elképedt arccal ültem a számítógép előtt: az ötletemet nem lőtték le, egyszerűen sokkal nagyobb távlatokban gondolkoztak.
A siklóernyős és sárkányrepülő pilóták repülési adatait megjelenítő honlap üzemeltetői statisztikai térképet hoztak létre.
Ebből kiderül, hogy a világon hol és mennyit repülnek.
Hogy mindez érthető legyen…
A sárkányosok és ernyősök ma már mind GPS-t használnak. Minden egyes távrepülés után feltöltik az internetre a GPS által rögzített adatokat – ezt tracklogonak hívják.
Több olyan honlap is létezik, ami az adatokat kezeli, az egyik legismertebb a Xcontest illetve a Leonardo. A szerver az adatokból térképet és grafikont csinál, pontosan látható a repülések minden részlete, olyan mint egy online élménybeszámoló.
Ha valaki értő szemmel néz rá, pontosan látja, hogy a pilóta hol és milyen sebességgel emelkedett, hol találta a következő emelést, stb. Számos ország, így Magyarország is XContest segítségével bonyolítja saját siklóernyős bajnokságát (MKK).
Az Alpok térsége |
Ezzel létrejött egy statisztikai térkép. Ha példának okáért Európára nézünk, látjuk hogy az Alpokban repülik a legtöbbet. Ahol a térkép piros, ott elképesztő sokan repülnek, ahol csak egy vékony vonalat látunk, az csupán egy magányos harcos bátor hőstette.
A dologból könnyű egyenletet felállítani. Ahol jók a körülmények, ott sokat repülnek, ahol fehér folt díszíti a térképet, ott pedig nem ideálisak a körülmények (esetleg tilos repülni vagy nem túl elterjedt ez a sportág…).
A térképről leolvashatók a sikeres útvonalak is. Példának okáért Magyarországon három centrumot mutat a térkép. A Mátrában lévő Nyikomot, az Eger mellett lévő Nagyeged hegyed és Kalocsát. Nyikom és Eged északnyugati szélben a legjobb, a két hegy felől nagyon sok hosszú csík látható húzódik délkeleti irányban. Repülnek persze más szélirányban is, de jóval kisebb sikerrel. A csörlős központ, Kalocsa hatalmas piros pont az Xcontest térképén. Innen minden szélirányban nagyokat repülnek.
A térkép használható a siklóernyősök számának elemzésére. Ez a sport Franciaországban a legnépszerűbb, itt 40 ezer siklóernyős van. Szép piros is az Alpok egész vonulata. Az viszont új információ volt számomra, hogy a Balti térség ennyire aktív. Afrika – nos igen, a kontinens legnagyobb részén ismeretlen a repülés.
A következő lépés
Magyarország |
A talajon felmelegedő és felfelé áramló légoszlopok segítségével jutnak a magasba a siklóernyősök, sárkányosok és vitorlázórepülők. Közszájon forognak olyan történetek, mint a “Bogács-i bermuda háromszög”, ahol a tapasztalat szerint soha nincs termik.
Rutinos pilóták elkerülik az Eger közelében lévő falut, itt ugyanis csak leáramlás van. Léteznek viszony olyan falvak él dombok, ahol mindig található emelés.
A gps adatok alapján a termikusan aktív és passzív területek térképét is meg lehetne szerkeszteni. szerkeszteni.
A labdát feldobtam, most aztán remegve várhatom, hogy egy ügyes térinformatikus leüti.