A nagy sebesség ellenére a síző szinte a hóra símulva kanyarodhat. Nem csúszik el, nem repül a védőhálóba. Figyelem! Csak profiknak, vagy profi amatőröknek. Nagyon extrém tud lenni…
Amúgy nincs benne semmi átlagos. Ugyan sízés ez is, két léc kell hozzá, de mégis más. Más a technika, amit használ a síző, nem lehet a megszokott, begyakorolt mozdulatokat használni. Pontosabban lehet, de az kevés, az semmihez sem elég, attól még nem lesz a sízésből carving.
Íme, egy speciális carving-léc |
A carving egyébként nem más, mint egy újfajta léc. Sajátosságait tekintve hasonlít a snowboardhoz, végtelenül jók a kanyartulajdonságai – ebből a magyar neve.
Nagyon extrém tud lenni |
– Azért volt szükség a carvingléc megalkotására, mert évekkel ezelőtt érezhetően leült a sízés – mesélte Repárszky László, a Kanyarsí Klub Magyarország vezetője. – Ennek az volt az oka, hogy hirtelen nagyon népszerű lett a snowboardozás. A sízéssel foglalkozók ekkor kitaláltak egy olyan lécet, amely alapjaiban sí, hiszen kettő kell belőle, de a tulajdonságait tekintve snowboard. A fejlesztés olyan jól sikerült, hogy ma már a nagy versenyeken a versenyzők ilyen léccel indulnak.
A laikus számára a legszembetűnőbb különbség a sí és a carving között az, hogy a síző botot használ, a carvingos viszont nem. Ugyanakkor míg a sízőnek igen nagy energiabefektetést jelent a kanyarodás, a carvingos számára ez magától értetődő, viszonylag könnyed, látványos mozdulat. A kanyarsí ugyanis élkiképzése segítségével hihetetlenül könnyen fordul, s aki ezt ki tudja használni, az igen hamar ráérez a léc előnyeire.
A carvingnak sok szépsége van |
– Az oktatók azért szeretik, mert lényegesen könnyebb vele megtanítani a jelentkezőket sízni, mint a hagyományos lécekkel – így Repárszky László. – A kezdő síző azért kedveli, mert hamar megtanulhatja a sizést. A profi viszont azért szereti, mert egészen extrém dolgokat lehet vele csinálni. Más technika kell hozzá, kicsit olyan a mozgás, mint a snowboardosoknál. A carvingos kemény pályán száguld, és nagy sebességgel is könnyedén fordul. És ami a lényeg, egészen rádőlhet a pályára, sokszor az alkarja is lent van a talajon, mégsem csúszik ki a léc. Olyan, mintha az ember játszana az erőkkel. A nehézségi erővel és a centrifugális erővel. Az igazi carving nagyon látványos és gyors, emiatt persze muszáj jól tudni sízni hozzá.
A különleges technika különleges élményhez segít |
Persze, a léchez alkalmazkodva módosult a kötés felépítése is. Magasabb lett, ugynevezett platniemelőt alkalmaznak hozzá. erre azért van szükség, hogy amikor a carvingos ráfekszik a kanyar közben a hóra, a cipő ne akadjon le a hóban.
Az említett előnyök miatt ma már gyakorlatilag nincs olyan lécgyártó cég, amely a hagyományos típussal állna elő. A piac ugyanis elfordult a múlttól, a carving-lécek kereskedelmi mutatói ugyanakkor szárnyalnak.
A cégek versenye természetesen a carving kapcsán is azonnal kibontakozott, s egymást túllicitálva próbálnak jobb és jobb léceket fejleszteni. Tudják ugyanis, hogy az extrém sportok kedvelői nem elégednek meg az átlagossal. Nekik különleges kell, vad, őrült, extrém.
Mint az igazi carving.