Kalandozzunk környezettudatosan CO2-kvótánk megváltásával!

A szén-dioxid szennyezés olyan probléma, amiért minden egyes ember felelős. Összefogott hát két hazai szervezet, a kalandtúrákat szervező ikaland.hu és a szén-dioxid-kvóták megváltásáért tevékenykedő CO2NTRA, hogy olyan túrákat szervezzenek, amelyek során megfizetjük a környezetben okozott kárunkat. Az első ilyen expedíció január 30-án indul a Kilimandzsáróra Erőss Zsolt vezetésével.

 


Napjaink egyik
– ha nem a legnagyobb – környezetszennyezésből fakadó problémája a globális felmelegedés. Ennek kialakulásával és fokozódásával kapcsolatban legtöbbünknek a gyáróriások kéményeinek pöfékelése jut eszünkbe. Sajnos ez nem fedi a valóságot – a felmelegedés kialakulásáért saját szén-dioxid kibocsátásunkkal mi is ugyanannyira felelősek vagyunk, mint a vállalatok. Legyen egy családi nyaralás, vagy csak éppen a munkahely megközelítése, a járművekkel mi is jelentős mennyiségű szén-dioxidot juttatunk a levegőbe.
 
 
Azonban van megoldás. Ha szeretnénk, az okozott szennyézeseinkket megválthatjuk azzal, hogy megvásároljuk az általunk kibocsátott CO2 kvótáját. Biztosan sokan hallottátok már a kvóta kifejezést, vagy azt, hogy ezeket adják-veszik az államok és a gyárak.

Leegyszerűsítve és röviden:
1997-ben a Kyotói Egyezményt aláíró országok vállalták, hogy csökkentik a széndioxid kibocsátásukat. Ennek következtében vezették be a kvótákat. Egy kvóta egy tonna széndioxid kibocsátásért felel meg. Annak érdekében, hogy csökkenést érjenek el, a kvótaszámokat évről-évre csökkentik. Az Európai Unió közel 12 ezer nagyvállalatot kötelezett arra, hogy károsanyag-kibocsátásukat kvótákkal fedezzék. Ha valamelyik cég túllépi a megadott kvótát. akkor annak fizetnie kell, és vásárolnia kell további kibocsátásokat.
Amelyik cég nem használja ki a kvótáit, az eladhatja őket.
 
Igen ám, de – ahogy korábban említettük – nemcsak a vállalatok felelősek a széndioxid kibocsátásért. Ha csak hazánkat nézzük, Magyarország minden egyes lakójára átlagosan 7,2 tonna CO2-kibocsátás jut évente. Ezeket a kvótákat mi is megválthatjuk, így vállalva felelősséget környezetünkért.
 
Itt jön a képbe a CO2NTRA, az ikaland.hu és Erőss Zsolt csapata. A CO2NTRA azért jött létre, hogy aki tenni szeretne valamit a környezetéért, az rajtuk keresztül könnyedén megtehesse.
Szén-dioxid kalkulátorukkal könnyedén kiszámolhatjuk, hogy mennyi szennyezést juttatunk a levegőbe, és rajtuk keresztül megválthatjuk ezeket a kvótákat.
 
 
Hogy könnyebben megértsük, hogy is néz ki ez a megváltás, álljon itt az ikaland.hu oldalán szereplő magyarázat:
Amikor valaki "megváltja" saját CO2-kibocsátását, akkor az a következőt jelenti:
  1.  megbízik egy CO2-kvóta kereskedelemben tevékenykedő ügynököt, hogy vásároljon adott mennyiségű kvótát (kibocsátott tonnában mérik)
  2.   az ügynök megvásárolja a tőzsdén a kvótát
  3.   a tőzsdén TÖRLIK ezt a bizonyos kvótamennyiséget, amit megvásárolsz, tehát azt nem veheti meg semmilyen gyár/állam, és nem pöfékelhet szén-dioxidot. Ez azt jelenti, hogy az adott mennyiségű szén-dioxid kibocsátásától megmentetted a Földet.
A CO2NTRA mellé társult be az extrém kalandtúrák szervezésével foglalkozó ikaland.hu. Együttműködésük célja az, hogy az expedíciókon az utazás során felhasznált szén-dioxidot megválthassa a túrázó, így könnyedén vállalhat részt abban, hogy a kaland során meglátogatott helyszínek sokszínűségében mások is gyönyörködhessenek majd a jövőben.
Az első ilyen kalandtúra január 30-án indul Erőss Zsolttal, az Everest első magyar megmászójával, Afrika szent hegyére, a Kilimandzsáróra.
A túrával járó CO2-kibocsátás, ami az utazásból származik, nagyban hozzájárul a globális felmelegedéshez, ami összefüggésben van bizony a Kili hósapkájának fokozatos eltűnésével. Túrád Co2-kibocsátásának kvótáit most megváltjuk, így járulunk hozzá a felelősségteljesebb utazáshoz!” – áll a túra leírásánál.

Erőss Zsolt afrikai kísérőivel
Az Erőss Zsolt által vezetett expedíció óriási, úttörő jelentősséggel bír. Azzal, hogy a január végi túrát a klímaváltozásnak olyannyira kitett Kilimandzsáróra vezeti, utat mutathat, és felhívhatja a figyelmét  többi turisztikai cégnek, hogy lehet a bizniszt környezettudatosan a környezet jobbátételének érdekében is művelnii. 

Egy kis bemutató a "Kili" túráról:


Comments

comments