Kajak szlalom vb, Augsburg

Ritkán látni kajak versenyen ekkora tömeget. A most végetért augsburgi vb-n 15 ezren szurkoltak a helyszínen, ráadásul a német állami tv élőben közvetítette döntőket. Olimpiai hangulat az egyetlen ötkarikás vadvízi számban – magyar résztvevőkkel, bár nálunk még csak a részvétel a fontos.


Gyönyörű kulisszák előtt

Olimpiai hangulat:



Abban senki sem kételkedett, hogy az augsburgi Jégcsatorna (Eiskanal) joggal kapta meg a 2003-as szlalom vb rendezési jogát. A pálya a 72-es müncheni olimpiára készült, ahol először volt a vadvízi kajak olimpia szám. A 23 kapuval nehezített (ebből hatot folyásiránnyal szemben kellett teljesíteni) mesterséges folyó gyönyörű, szinte amfiteátrummá alakított partján közel 15 ezer ember zsúfolódott össze a hétvégi vb döntőkre. A német ZDF és ARD élőben közvetített a versenyről, aminek hangulatához hasonló a világelit szerint csak az olimpián van. Nekik van is összehasonlítási alapjuk – ugyanis a vadvízi sportok közül még ma is a kajak szlalom az egyetlen olimpiai szám. A szervezők szerint végül 78 ország kajakosa és kenusa– köztük három magyar versenyző – állt rajthoz, többek között azért, hogy olimpiai kvótát szerezzenek.


15 ezer lelkes néző

Emlékeztek még Ericre, az angolnára vagy Eddy-re a sasra vagy mondjuk a jamaicai bobcsapatra? Sokszor az utolsók jobban megmaradnak az emberek emlékezetében, mint mondjuk a második helyezettek. A kajakszlalomban sincs ez másképp. Népszerűsíteni kell a sportágat, hisz minél több országban űzik, annál nagyobb esély van arra, hogy az olimpia programjában is benne maradjon. (Ebben a témában sokat tudnának mesélni mondjuk az öttusázók.)



Az „exotikus országok” egy-egy versenyzőjének eljutása a világversenyekre nem két fillért, a szlalom vb szervezői ezért is találták ki, hogy megtámogatják ezeket a versenyzőket. Kifizették az utazásukat, sőt 50 dollár napidíjat is kaptak, így jutott el például egy myanmari és egy seychelles-szigeteki kajakos a németországi vb-re. Persze a nagy számú résztvevő miatt végül percre pontosan tartani kellett a nemzetek edzésidejét, így aki tehette, már hetekkel korábban kiment a helyszínre. Volt olyan is, aki a környéken lakást bérelt, hogy kicsit nyugodtabb körülmények között készülhessen.



Három vitéz magyar legény:


Lucifer, a legjobb magyar szlalomkajakos

Hála az égnek, azért a magyarok nem tartoznak az exotikus országok közé, bár szlalompályánk nekünk is annyi van, mint Myanmarnak. Viszont vannak kajakosaink, akik főként saját pénzből és idéntől szövetségi támogatással kiegészítve, ott vannak a világversenyeken. Májusban a grazi rodeó vb-n, július végén pedig Augsburgban gondoskodtak arról, hogy magyar zászló is lengedezzen a pálya szélén. A Kajak-kenu Szövetség vadvízi szakosztályától kapott pénznek köszönhetően a fiúk már egy héttel a vb előtt kiutaztak, hogy legyen némi idejük a szlalompályával ismerkedni. Hogy mennyire újdonság nekik ez a szakág, arra jó példa Göncz Gazsi, alias Lucifer, aki a júniusi krakkói válogatóversenyt úgy nyerte, hogy akkor versenyzett először szlalompályán. (A válogatón készült képes riportunkat itt találod.)



A három magyar fiú, Lucifer, Nagy Laca és Ballai Tomi a vb nyolc kategóriájából csak egyetlen egyben, a kajak egyesben indultak. Az eredményükről leginkább a coubertini eszmék jutnak eszünkbe, de mellettük szól, hogy magyarok először a tavalyi franciaországi világbajnokságon indultak. Akkor Baloghy Péter képviselte a magyar kajakos fiúkat, idén már hárman. Legjobban Lucifernek jött ki a lépés, ő a 108. lett. Laca a 113., Ballai Tomi a 120. helyen végzett. Ezzel az eredménnyel az olimpián csak nézőként vehetnek részt, viszont bíztató, hogy a szövetség egyre jobban támogatja őket.



Persze azért a világelitről sem szabad megfeledkeznünk. Hogy a németek mennyire komolyan is veszik ezt a sportot, mi sem bizonyítja jobban, hogy a német ARD és ZDF élőben közvetített a döntőkről. Méghozzá fősportműsortidőben, szombaton a Tour de France legfontosabb szakasza, a délutáni időfutam (ezt 9 millió német nézte végig) és a barcelonai úszódöntők közvetítése előtt, vagyis amikor németek százezrei készítik be a sört a kanapé mellé.


A kenu egyes pódiuma: középen Martikan, Estanguet és Pfannmöller között

Persze érthető volt a felfokozott német várakozás, hisz a kajak egyes sydney-i olimpiai bajnoka a német Thomas Schmidt. A németek kilencfős kontingense végül az éremtáblázaton a csehek és a szlovákok mögött a harmadik helyen végzett.



Lássuk, hogyan alakultak a döntők:



Bár magyarok csak egy számban voltak érdekeltek, a vb-n összesen nyolc kategóriában osztottak érmeket. Először vegyük sorra az egyéni számokat. Kenuban – egyesben és párosban csak férfiak versenyeztek. A C1-et a szlovák olimpiai bajnok Michal Martikan nyerte a francia Tony Estanguet és a német Pfannmöller előtt.


A Becker/Henze páros összehangja volt a legtökéletesebb

A páros kenu (C2) a nézők szempontjából sokkal érdekesebb, főleg mivel itt nem elég, ha két jó kenus beraknak egy hajóba, sőt az sem mindegy, hogy ki hol ül. Hihetetlen összhangra van szükség, hisz épp elég megterhelő fizikailag a pálya teljesítése, ha nem mozognak összhangban, akkor ráadásul egymás ellen is dolgoznak. Nem is csoda, hogy nagyon sok testvérpár található a világ legjobbja között. Állítólag ők előnnyel indulnak. Végül mégsem egy testvérpár nyert! A német Becker/Henze páros szinte leiskolázta a mezőnyt – tombolt a német közönség, főleg mivel legutoljára 1989-ben szereztek a németek vb-aranyat szlalomban. A második a Volf/Stepanek cseh páros, harmadik a szlovák olimpiai bajnokok Hochschorner testvérpár lett. A németek a mostani győzelmükkel a szlovák testvérpár immár két éve tartó veretlenségi sorozatát szakították meg.


Claus Suchanek, a németek rosszfiúja

A nőknél páros számot nem rendeztek! A női kajak egyesben is volt esélyük a németeknek, de végül a 21 éves Jennifer Bongardt csak a 2. lett, az amerikai Rebecca Giddens előtt. Az aranyérmet pedig a nagy esélyes, a kétszeres olimpiai bajnok cseh Stepanka Hilgertova kaparintotta meg.



A negyedik egyéni számban, a legrangosabban, az egyes kajakosok versenyében (itt voltak érdekeltek a magyar fiúk is) az első meglepetést az okozta, hogy a 27 éves német olimpiai bajnok nem tudta elviselni az esélyesség terhét, és már az elődöntőkben kiesett. A németek fő reménységévé így a 23 éves Claus Suchanek lépett elő, aki bár harmadikként jutott a döntőbe, végül csak a 7. lett.


Lefevre kétszer: a pódiumon és a plakáton is

A vb botrányhőse címet viszont kétségkívül Suchanek viszi el. A gyakorlás során összeütközött a kenus világbajnok szlovák Martikannal. Egymást hibáztatták, a német szövetség nem győzött bocsánatot kérni. A szövetséggel Suchanek, aki augsburgi lévén abszolult hazai pályán versenyzett, amúgy sincs jóban. Azon vesztek össze, hogy nem hosszabbították meg Suchanek Bundeswehr-beli sportolói állományát. (Németországban sok sportoló van állományban a seregben, de engedélyezik, hogy a sportra koncentráljon.) Nem tudni, hogy emiatt haragudott-e még az augsburgi a szövetségre, de tény, hogy a nyitóünnepségen nem volt hajlandó a csapategyenruhában megjelenni, amire a szövetség nem engedélyezte, hogy részt vegyen a megnyitón. Szóval a németeknél is adódnak nézetelérések, de attól tény marad, hogy az olimpiai bajnok Schmitt kiesésével Suchanek lett a legjobb német.



A kajak egyesek versenyét végül a 21 éves francia Fabien Lefevre nyerte, aki ezzel megvédte világbajnoki címét. A francia azt nyilatkozta, hogy természetesen nagyon örül a világbajnoki címvédésnek, de a legboldogabb akkor lesz, ha sikerül megnyernie az Athéni olimpiát is. Nagy csata várható Athénban, az biztos.


A három fős csapatoknak egymásra is vigyázniuk kellett

Csapatban sem sokkal könnyebb:



Akiknek egyéniben nem ment, azok a csapatversenyekben vigasztalódhattak. Bár ez így nem teljesen igaz, mivel a tendencia azt mutatta, hogy az egyéni arany szinte már fél siker a csapatversenyben is. Az egyes kajak és egyes kenuk csapatversenyében három főből állt a team, a páros kenuban pedig természetszerűen 2×3-ból. Egymás után indítják őket, így amellett, hogy megpróbálnak minél gyorsabbak lenni, egymás hajóira is vigyázniuk kellett. Ebben a számban a három magyar fiú egyrészt azért nem indult, mert nem érezték elég biztosnak a technikai tudásukat, másrészt ezt a számot vasárnap rendezték, ők meg már csütörtökön hazaindultak.



A csapatversenyben a csehek voltak a legjobbak, ők vitték el a kenu kettes és a kajak egyes női csapat aranyát is. A győztes cseh női csapat tagja volt Hilgertova is, aki a nők egyéni versenyét is nyerte. Kenu egyesek csapatversenyét a szlovákok nyerték, őket pedig az egyéni verseny győztese, Michal Martikan erősítette. A legnagyobb meglepetést a kajak egyesek csapatversenye hozta, itt a svájciak halászták el az aranyat a hollandok! és a németek előtt.


Az éremtáblázat legjobbjai
Forrás: extrem.hu

A világbajnokság egyik legpozitívabb vonása a németektől elvárható prezicitás és a fantasztikus közönség mellett az volt, hogy a rodeó szakággal ellentétben itt nem egy ország uralkodik a világ felett. (A rodeóban az amerikaiak hegemóniájával csak a kanadaiak tudják némileg felvenni a versenyt.) Bár az augsburgi szlalom vb hivatalos éremtáblázatából a németek kifelejtették Lefevre francia aranyát, az extrem.hu számításai szerint az érmekért folytatott csatározást a csehek nyerték, a szlovákok, a németek és a franciák előtt.



A világ legjobbjai Athénban az olimpián 2004. augusztus 17-20. között mérik majd össze a tudásukat, remélhetőleg ott is ilyen jó szervezés mellett.



Az egyéni versenyek dobogósai



A csapatversenyek dobogósai

(A cikkben szereplő képek a vb honlapjáról és az Augsburger Allgemeine képgalériájából valók.)

Comments

comments