50 évi boldog házasság után aranylakodalmat szokás ünnepelni. Boldog és elégedett férjek és feléségek esküsznek újra hűséget egymásnak. Valahogy az Everesttel is hasonlóan van ez: hegymászók ünneplik boldogan az első találkozást, és fogadnak újra örök hűséget a Hegynek.
Edmund Hillary és Tenzing Norgay |
Megmondom őszintén, nem tudom milyen nap volt 1953. május 29-e, de az biztos, hogy volt két ember, aki soha az életben nem felejti el azt a napot. 1953. május 29-én ugyanis két ember felért a világ legmagasabb hegyének csúcsára, és ezzel a tettével örökre beírta magát az emberiség történetébe. Az új-zélandi Edmund Hillaryt komoly hegymászó tapasztalata miatt hívták meg a csúcs meghódítására készülő British Everest expedícióba. A csapat így 14 hegymászóból állt, akik mellé kezdetben 100 nepáli teherhordót, sherpát fogadtak fel. Az expedíció támogatói ugyanis ragaszkodtak hozzá, hogy a csapat mindenből a legjobbat, a legújabbat, a legmodernebbet és a lehető legtöbbet vigye, így zárva ki minden emberi tényezőt, ami veszélyeztetheti az expedíció sikerét. A sherpák egyike volt Tenzing Norgay, aki akkor már többször járt 8000 méter fölött, 1952-ben egy francia expedíció segítőjeként 8600 méterig jutott. Ugyanebben az évben egy svájci expedíció is pár száz méterre közelítette meg a csúcsot, de siker csak az 1953-as tizedik brit expedíció fáradozásait koronázta.
A sikeres expedíció után egyre többen érték el a csúcsot, így 1975-ben első nőként a japán Junko Tabei, illetve 1978-ban az osztrák Reinhold Messner és Peter Habeler, akik először érték el a csúcsot oxigénpalack nélkül. 1991-ben egy csak sherpákból álló expedíció is elérte a csúcsot. A ’90-es évek közepéig mintegy 4000-en próbálták megmászni a Mount Everestet, közülük 660-an jártak sikerrel (azóta mindkét szám természetesen nőtt), és tavaly óta, Erőss Zsolt személyében magyar állampolgár is járt már a világ tetején.
Ünnepségek
Hegymenet |
Hogy is ünnepelhetnék a hegymászók a hegy mászásának ünnepét, ha nem hegymászással? Az ostoba mondat után a kifejtés: természetesen óriási forgalom van a napokban a Mount Everesten, hiszen, aki csak tehette az Arany Jubileumra időzítette az expedícióját. Így aztán, azok jártak szerencsével, akik már hónapokkal, esetleg évekkel korábban elkezdték szervezni az ünnepi mászást. Az ünnepi napon egyébként a Russian Adventure Team tagjai, közülük is Szergej Larin, érte el először a csúcsot. Az oroszokat egyébként is nagy tisztelet övezi, elvégre az elmúlt két-három napban nem volt igazán hegymászóbarát idő (viharok, havazás, stb.), ők mégsem fordultak vissza. Meg is lett az eredménye.
A nagy tolongásban további két amerikai csapat élvezett megkülönböztetett figyelmet. Az Alpine Ascents és a Global Extrem csapatai a csúcson tervezték a találkozót. Míg azonban az előző az Everest déli, addig utóbbi az északi oldalán közelítette meg a csúcsot. Jelenthetjük, mindketten sikerrel jártak, és további érdekesség, hogy a két csapat tagjai közül többen is régi ismerősként üdvözölhették egymást a csúcson.
Kísértet mászó
Pavel, a kísértet |
Az Arany Jubileum napjaiban kísértet járta be az Everestet! Mindenki azt találgatta, hogy ki lehet az a magányos alpinista, aki egyedül próbál feljutni a hegyre. Egyesek azt mondták, hogy egy orosz hegymászó, másik szerint a Global Experience csapat egykori tagja. Mindenkinek igaza volt! A 24 éves, cseh Pavel Trcka ugyanis valóban tagja volt G.E.-nek, egészen addig míg pár héttel ezelőtt el nem váltak útjaik. Pavel azonban úgy gondolta, hogy végigjárva a rendkívül veszélyes Lho La útvonalat, a hegy déli oldaláról átmegy az északira, meglátogatni cimboráit. Azonban be kellett látnia, hogy egyedül őrültség lenne nekivágni az útnak, ezért társat keresett. Mit ad az isten összetalálkozott egy orosz hegymászóval. Kitaláljátok a nevét? Így van, őt is Pavelnek hívják! Így aztán a két Pavel együtt vágott neki az útnak és járta végig a Lho La utat. (Az út egyik érdekessége, hogy átvezet Nepálból Tibetbe, és a kínai hatóságok nem szeretik, ha valaki csak úgy gondol egyet és átsétál a határon. Szerencsére a Paveleket nem tartóztatták le!)
Fehér pók
Hét év itt |
Az ünnep alkalmából azonban nem csak mászni lehet, hanem olvasni is. Természetesen hegymászó által a hegymászásról írt könyvet. No, persze nem akármilyen hegymászóról van szó! Egy kis segítség: Brad Pitt. Ugye sejtitek már? Igen, Heinrich Harrer az író, akinek kalandos életéből örökített meg hét eszetendőt a 7 év Tibetben című film. Harrer miután megszökött egy indiai brit fogolytáborból (1939-ben fogták el, amikor hazája, Ausztria már hadban állt Nagy-Britanniával), Tibetben talált menedékre, ahol barátságot kötött az akkor még ifjú Dalai Lámával. Kalandjaiból könyvet írt, melynek dedikált példányai tették most közkincsé: egy-egy példány ára az 500 dollárt is elérheti. Még ennél is értékesebbek Harrer, A fehér pók című könyvének dedikált példányai. A minden idők legjobb hegymászó könyvének tartott mű eredeti, dedikált példányai akár 1800 dollárba is kerülhetnek.
Díszpolgár
Egészségére, Sir! |
Volt némi ünneplés Katmanduban is. Nepál fővárosába meghívást kapott valamennyi olyan hegymászó, aki elérte az Everest csúcsát. A nagyszabású ünnepség keretében avatták Nepál díszpolgárává Sir Edmundot, aki alapítványa révén számos közintézménnyel, repülőtérrel és használható utakkal gyarapította Nepált. Az ünnepségen egyaránt részt vett a Hillary-család és Tenzing Norgay hozzátartozói. A díszpolgári kitüntetés mellé Hillary zsebre tehetett (talán nem ez a legmegfelelőbb kifejezés) még egy exklúzív ajándékot: Argyle grófja egy palack 50 esztendős Chivas Regal whiskyvel ajándékozta meg a legendás hegymászót. Kedves, Sir Edmund, fogyassza egészséggel!