Jó ha ismered a viharjelző rendszereket!

Első vagy másodfokú viharjelzés, mi a különbség? Nem árt, ha tudod a percenként 90 villanás mit jelent!

Az utóbbi időben folyamatosan dolgoznak a viharjelző rendszerek a Balatonnál és a Velencei-tónál. Aki pedig a vízre megy a Balatonon, Velencei-tavon nem árt ha ismeri a viharjelző rendszerek adta
tájékoztatást, pláne, ha szörffel, kajakkal vagy akár gumicsónakkal eltávolodik a parttól.
A tó közepén lehet szeles idő, míg a parton szélcsend van

A vizek mellett ugyanis gyorsan érkezhet a vihar, ezért, amikor a vízen vagyunk nem árt olykor szemünkkel végigpásztázni a partot, hogy esetleg érvényben van-e első vagy másodfokú viharjelzés. Valamint, lehet, hogy a parton szélcsend van, de beljebb erősebb széllökések lehetnek, amik besodorhatják a vízi sportolókat.

A viharjelzést a Balaton körül 29 stabil, a kiemelt strandokon 17 mobil fényjelző, míg a Velencei-tónál 2 stabil és 1 mobil lámpaegység végzi, éjszakánként 40 százalékkal kisebb fényerővel.
Idén Siófok Szabadi Sóstó és örvényes térségébe is telepítettek lámpákat.
Mit jelentenek a jelzések?
Első fokú viharjelzés: ha a viharjelző berendezés percenként 45-öt villan. Szélsebesség 40 és 60 km/h közötti, nagyobb hullámok is lehetnek. Ilyenkor, csónakkal, kajakkal, más vízi eszközzel csak a parttól 500 méteren belül szabad tartózkodni.
Másodfokú viharjelzés: percenként 90 villanást látni, a viharjelző berendezésen. 60 km/h sebességnél nagyobb, viharos szél várható. Tarajos hullámok lehetnek. Ilyenkor fürödni tilos.

A Balatoni Vízirendészet Rendőrkapitányság 24 órás ügyelete a 1817-es számon, illetve a 06/84-310-712-es számon hívható.
A vízi mentők a rádiós segélyhívó diszpécserközponton keresztül érhető el: 06/87-568-599.

 

Comments

comments