Jégvitorlázás: újság is volt keresztapa

A vízi gyorsasági sportok szerelmesei télen sem pihennek. Az első részben a jégvitorlázás médiakapcsolatairól és a nemzetközi versenyekről számolunk be, a második részben pedig a jövő héten bemutatjuk a jégszörfözést, amit magyarok találtak fel.


Jégvitorlások

Nagyüzem van a téli vízisportágakban is. Bár itt a víz szilárd halmazállapotú formáját használják pályaként, azért mégiscsak a nyári vízisportágakból fejlődtek ki a téli kistestvérek – legfőbbképpen azért, hogy a vízi sportok szerelmeseinek télen se kelljen otthon gubbasztani a tévé előtt a kanapén.



Ilyen sportág pl. a jégszörf (erről a jövő hét elején olvashattok az extrem.hu oldalain) és a jégvitorlázás is, amelyről ejtettünk már szót. A jégvitorlázás egész ősi múltra tekint vissza, állítólag a svédek már 4000 éve használtak ilyet és a hollandok már a középkorban megpróbálták biztosítani a folyókon a hajók közlekedését abban az időszakban is, amikor azt jég borítja.


A DN hajóosztály

Szabadidős tevékenységgé azonban csak a sportszerű vitorlázás elterjedése után vált.



A jégvitorlázás legismertebb osztálya a DN rövidítéssel ellátott hajóosztály. A DN nem valamilyen vitorlaforma vagy hajótest alakra utal, sőt a jéghez sincs sok köze. A DN a Detroit News nevű újságról kapta a nevét, amelynek három alkalmazottja 1936-ban építette ezt a kicsi, kis széllel is gyorsan mozgó típust, amely hamarosan meghódította a fagyott tavakon száguldozó vitorlásőrültek szívét és pénztárcáját.



A DN hajóosztály mára a jégvitorlások kedvenc típusává vált. Itthon a Magyar Vitorlásszövetség alá tartozik, Nikon Kupa néven Magyar Bajnokságot is rendeznek – persze ha a Balaton jege erre lehetőséget ad.


Karol Jablonski, nyáron vitorlásszerelésben

A Nemzetközi DN Szövetség, az IDNIYRA (International DN Ice Yacht Racing Association), szervezésében a héten (2003. január 31 – február 4.) rendezték a hivatalos világbajnokságot, méghozzá New York államban, a Champlain tavon. Bár a versenyt az Új világban rendezték, egy amerikai eredetű hajótípussal, a jégvitorlázás mégis európaiak által uralt sportág. A világ legjobbjai svédek, lengyelek és csehek.



A vb-t is egy európai nyerte, a lengyel Karol Jablonski, aki két évvel ezelőtt is megnyerte a vb-t, tavaly pedig második lett Észtországban, és a sportág egyik legrutinosabb „tavi medvéje”. A kétnapos verseny alatt hat futamot bonyolítottak le, ahol a 127 induló közül Jablonski nyújtotta a legkiegyensúlyozottabb teljesítményt.



Pihenésre sok idejük nem lesz, mivel az Európa-bajnokságot 2003. március 1.-8. között rendezik, Észtországban.

Comments

comments