Golf: előkelő urak tökéletesre nyírt füvön kis lukakba labdákat ütögetnek. Nyáron. Télen, aki teheti az az Alpokban vagy esetleg a grönlandi jégtáblákon ütögeti a labdát, és közben próbál nem jéggé fagyni. A jéggolf nem új sportág, de egyre népszerűbb.
Az egyik legelegánsabb sportág, a golf téli verziójára a legjobb jelző talán a “cool”. Elegáns urak és hölgyek (fekete kesztyűben) színes labdákat ütögetnek a jégen. A jéggolfot (vagy más néven téli golfot) elméletben mármilyen befagyott vízfelületen lehet űzni, ha elég egyenletes a felszín. Persze nem golfról lenne szó, ha nem igyekeznének ügyelni arra, hogy a golfpálya elegáns is legyen.
A hétvégén az ausztriai Weissensee befagyott jégtükrét, Európa egyik legnagyobb természetes jégmezőjén vetélkednek a sportág szerelmesei. Az 1000 méter magasan felvő tónál kerül ugyanis február 14-15-én rendezésre a 11. Nemzetközi Weissensee Jéggolf Torna. A résztvevőknek kilenc lyukat kell teljesíteniük a fehér “füvön”. A pályát úgy alakították ki, hogy az alakra nagyon hasonló legyen a nyári verzióhoz. Azért néhány változtatást eszközölniük kellett. Például igen extrém lenne, ha itt is fehér labdákat használnának. Valószínűleg a verseny is jóval tovább tartana, és csak sasok vehetnének részt rajta. Ezért – ugyanúgy, mint például akkor, ha havon fociznak – narancssárga labdákat használnak.
A sportágról sokan hiszik, hogy az USÁ-ból ered, a hollandoknak azonban bizonyítékuk van az ellenkezőjéről. Aert van der Neer 17. századi holland festő egyik képén ugyanis félreérthetetlen pózban áll néhány férfi az egyik holland csatorna befagyott felszínén, kezükben ütőket tartva.
Mára a sportág egyre népszerűbb Észak-Amerikában és Európában is, de igazi jéggolfozó nemzetnek továbbra is az finnek és a skandinávok számítanak. A jéggolf Mekkája pedig egyértelműen Grönland, ahol a világbajnokságot is rendezik.
Idén az 5. Drambuie Jéggolf Világbajnokságot március 27. és április 1. között tartják, Uummannaq városka mellett, 600 km-re az Északi-sarkkörtől.
A pálya kialakításába komoly beleszólása van a természetnek, ugyanis a versenyt a jégtáblákon rendezik, gyönyörű környezetben, a napban csillogó óriási jégtáblák előterében. A tavalyi győztes skót Roger Beames szerint a tájkép olyan volt, mintha a Holdon játszanának. A 2. helyezett Jack O‘Keefe pedig így fogalmazott: “A tájkép pont olyan volt, mint a Superman film utolsó jelenetében, amikor Clark Kent visszarepül a Krypton bolygóra”.
Állítólag az sem szokatlan, ha egy jegesmedve is beáll nézőnek. Persze a – 30, – 40 C fokos hőmérséklet ront némiképp az élvezhetőségen. A golfozók egyik legnagyobb gondja az, hogy ne fagyjon jéggé a kezük és megfelelően tudjanak ütni a több rétegnyi ruhában is. És persze arra is gondolniuk kell, hogy a labdák nem annyira rugalmasak a nagy hideg miatt, így másképp kell kiszámítaniuk a repülés ívét.
Kedvcsinálónak íme néhány fotó: