„Ami hiányzik, az a gyaloglás. Ha gyalogolsz, akkor szabad vagy“ – mondja Jaffar, a legjobb román snowboardos, aki hazánkban gyógyul. Egy budapesti étteremben beszélgetünk.
Jaffar gyógykezelésen van hazánkban, tőlünk majd Indiába utazott. Reményei szerint ott tudnak valamit kezdeni Gullian Barry szindrómájával. Az izomsorvadásos betegség tavaly ősszel kezdett kialakulni, azóta Jaffar a lejtők helyett különböző kórházakban múlatja az időt.
“Ez itt a Balkán…”
Jaffar boardozás közben |
Jaffar a Fogarasi-havasokhoz közel fekvő Szebenben (Sibiu) él. A környéken számtalan hegy van, egyik varázslatosabb mint a másik. Persze senki ne gondoljon az osztrák vagy svájci síparadicsomokra, ez itt a Balkán. Felvonókat elvétve találunk, a helyi freeriderek minden méterért megharcolnak. A lejtők viszont csodálatosak.
Az utóbbi években Románia hihetetlen gazdasági fejlődésen ment keresztül, ez pedig magával hozta az olyan sportágak viharos fejlődését mint a snowboard. Jaffar mint a legjobb snowboardos, központi figura. Versenyeket rendez, fotóz, külföldieket kalauzol a hegyekben.
– Én mindig profi rider akartam lenni, de ez Kelet Európában elérhetetlen álom. Ahhoz, hogy a versenyzés- felkészülés költségét fedezzem, egy csomó snowboarddal kapcsolatos dolgot kellett csinálnom. Valahogy így kerültem a versenyszervezésbe. Olyan eseményeket csináltunk, mint a Riders New Years Eve, belefolytam a gördeszkás rendezvénysorozat a Hocal Hero Tourba, dolgoztam a Red Bullal, Fundangoval, a Six Six One-nal, a Burtonnal. Idén kezdett nagyon szaladni a bicikli – mesél magáról Jaffar.
Tragikus állapotban volt, de öröm volt a buli
A Fogarasi- havasok bércei, ahol Jaffar nyomatta |
Jaffarnak kórházba kellett volna mennie, de éppen nyakig benne volt a Riders New Year-ben, és a bulit tető alá kellet hozni. – Alig tudtam menni, de nem adtam fel. Iszonyatos szenvedés volt, de végigcsináltam. Tragikus állapotban voltam, de soha sem éreztem olyan boldogságot, mint akkor. Egy csomó ridernek örömet okozott a buli – emeli ki.
“A gyógyuláshoz életmódváltás kell”
Így, Jaffar csak a buli után ment a kórházba. – Ez a betegség kínokkal jár. Nem azt mondom, hogy fáj, ez valami egészen más érzés. Mintha zárlatosak lennének az idegeid, olyan mintha rázna az áram.Január óta kezelésekre járok. Egy csomó időt töltöttem Innsbruckban, az ottani rehabilitációs intézetben gyógyultam. Az izmok sorvadását sikerült megállítani. Most keményen kell dolgoznom, hogy újraépítsem az izomzatom, de ez hosszú folyamat. A legnehezebb azt elviselni, hogy egyik nap jobban vagyok, a másik nap rosszabbul. Most az a célom, hogy a lábfejemet fel tudjam emelni – teszi hozzá Jaffar.
Elmeséli, nemsokára Indiába utazik. Ott más szemlélettel közelítenek a betegséghez és máshogy gyógyítanak, mint Európában. – Ha spirituális síkon nézzük, az életmódom betegített meg és a gyógyuláshoz életmódváltásra van szükség. Én nem fogok tolókocsiba kerülni. Ha nem gyógyulok meg, akkor nem jövök vissza – fűzi hozzá Jaffar, a szeme hihetetlen fájdalomról és elszántságról beszél.
Egy darabig hallgatunk – majd rákérdezek – Most akkor ez azt jelenti, hogy ha nem gyógyulsz meg és tolókocsiba kerülnél, akkor végzel magaddal?
Néhány másodperc csend után válaszol. “Nem. Ha nem épülök fel, akkor nem térek vissza az eddigi életemhez, ami a snowboardról és különféle versenyek szervezéséről szólt. Ebben az esetben teljes életmód és lakóhelyváltásra lesz szükség, teljesen más dolgokat fogok csinálni, mint eddig.”
Mi is az a Guillain-Barré szindróma (GBS)?
A vegetatív, a mozgató és az érzőidegeket védő ideghüvelyt érintő betegség. Az ideghüvely pusztulása miatt az idegek működése károsodik. A betegség oka nem ismert. Az esetek kétharmadában közönséges fertőzés, védőoltás, kullancscsípés, illetve műtét után 1-3 héttel jelentkezik. Ezek alapján egyesek autoimmun eredetű betegségnek tartják.
A betegség tünetei:
Izomgyengeség és érzészavar jelentkezik először az alsó, majd a felső végtagon. A betegség előrehaladtával légzésbénulás következik be. A vegetatív idegek érintettségekor vérnyomás ingadozás és szívritmuszavar jelentkezik. A tünetek a betegség 2-3. hetében a legsúlyosabbak. A betegek több, mint a fele maradványtünetek nélkül meggyógyul; 5 százalékuk meghal; 30 százalékuknál izomgyengeség marad vissza; 10 százalékuknál a betegség idültté válik.