Amikor 30 foknál melegebb van, meg kell gondolni, hogy mikor sportolunk, és komolyan kell védekezni az erős napsütés ellen. Rövid cikkünkben tisztázzuk: mi a hőguta, mi a napszúrás, és leírjuk azt is: mit lehet tenni ezek ellen.
A magas értékek a teljes országra érvényesek lesznek. Normál bőrtípusnál már 15-17 perc napon tartózkodás esetén is bőrpír keletkezhet, ami olyan bőrreakció, égés, amely 24 óra múlva is jól látható.
Amennyiben lehetséges napközben 11 és 15 óra között kerüljék a napozást, és később is használjanak fényvédő krémet. A biztosabb védekezés érdekében, és napszúrás ellen viseljenek kalapot és UV-szűrős napszemüveget!
Melegártalom, napszúrás, hőguta és társai
Az állandó belső hőmérséklet fenntartásához a hőtermelés és a hőleadás egyensúlya szükséges, amit a központi idegrendszer szabályoz az izomtónus, az értónus és a verejtékmirigyek működésének változtatásával.
A hőleadás legfontosabb módjai a vezetés, a sugárzás és a párolgás (verejtékezés és párologtatás). Magasabb külső hőmérsékleten a hőleadás fő mechanizmusává a párolgás válik. A vízveszteség nyugalomban 1800 ml/óra, izommunkában 3000 ml/óra. A testtömeg 20%-ának kiszáradással történő elvesztése halálhoz vezet. A vízpótlás só nélkül, ún. vízintoxikációs szindrómát eredményez.
A melegártalmak iránti érzékenységet növelő (verejtékezést és párologtatást gátló) megbetegedések és állapotok a következők:
– elhízás
– generalizált bőrbetegségek
– alultápláltság
– vízhajtók használata
– alacsony vérnyomás
– antihisztaminok vagy antidepresszánsok használata.
Hőpangás
Hőpangás keletkezik, ha a szervezet nem képes a felesleges hőt leadni. Nyáron, kánikulában, párás időben alakul ki olyan személyeken, akik nem tudnak védekezni a hőfelvétel, napsütés ellen. Akkor is kialakul, ha fokozott hőtermelés (erőteljes izommunka) mellett gátolt a hőleadás (menetöltözet, munkaruha).
A hőpangás kritikus értéke 41 C foknál van.
Napszúrás
Az erős napsugárzás agyi vérbőséget okoz, melynek tünetei: kábultság, fejfájás, szédülés, tudatzavar, eszméletlenség, hányinger, hányás és a bőr napégéses gyulladása. Enyhe esetben a beteg hűvös helyen történő elhelyezése, hűvös borogatása, súlyosabb állapotban kórházi megfigyelés szükséges.
Hőséggörcs
Az erős izzadás következtében só- és folyadékvesztés alakul ki, amely a vázizmokban fájdalmas kontrakciókat okoz. Akkor is kialakul, ha az elvesztett folyadékot kizárólag vízzel pótolják. Leggyakrabban katonáknál, bányászoknál, kohómunkásoknál fordul elő erőteljes fizikai aktivitást követően. A bőr hideg és nedves, az izmok nyomásérzékenyek, duzzadtak. Kezelése: hűvös helyen fektetés, 1-3 nap pihenés.
Hőkimerülés
Meleg környezetben végzett tartós nehéz fizikai munka és elégtelen sóbevitel következménye. Tünetei: vörös, verejtékes bőr, láz, feszítő fejfájás, szédülés, szapora pulzus. Ha a verejtékezés megszűnik hőgutává súlyosbodhat. Kezelése: hűvösben fektetés, folyadék- és sóbevitel.
Hőguta
A hőszabályozás elégtelensége miatt létrejött életveszélyes állapot. A verejtékezés megszűnik, a szervezet nem képes a felesleges hőmennyiséget leadni, a testhőmérséklet emelkedéséhez vezet (sok esetben több mint 40 C fok). A klasszikus hőgutát igen magas külső hőmérséklet és páratartalom, valamint a verejtékezés hiánya miatti csökkent hőleadás okozza. Ennek áldozatai az idős, legyengült egyének nyári hőség idején. A hőguta másik formáját a meleg, párás környezetben végzett erőkifejtés okozza. Amíg a klasszikus hőguta többeket érint és ebben a nők veszélyeztetettebbek, addig a fizikai munkavégzés során jelentkező hőguta sporadikus és főleg fiatal, egyébként egészséges egyéneket, főként férfiakat érint. Az ipari munkások mellett a katonai szolgálatot teljesítők és a sportolók tartoznak a veszélyeztetettek közé.
Tünetei: a testhőmérséklet hirtelen emelkedése, sápadt, forró és száraz bőr, szapora pulzus, alacsony vérnyomás, ritmuszavar, ischaemiás panaszok, tüdőoedema, periodikus légzés, fokozott reflexek, görcsök, konfúzió, delírium, kóma. Emellett hányás, hasmenés, vizelés hiánya, kiszáradás is tapasztalható. A légző- és vazomotorközpont bénulása okozza a halált. Azonnali kezelést igényel! A legfontosabb a testhőmérséklet csökkentése, fizikai hűtéssel (ruházat eltávolítása, 15 C fokos vízzel permetezés, borogatás). Gyógyszeres kezelés hatástalan, mivel a hőguta a hőszabályozás zavarán alapul.
A beteget mielőbb hűvös helyre kell vinni, és intenzív osztályra kell szállíttatni!