A Kőbánya alatt található hatalmas pince-, és bányarendszer járatainak legtöbbje lezárva, üresen, elhagyottan áll évszázadok óta. A sötétségbe a tavaly megrendezett Underworld Kupa föld alatti bringaverseny engedett be csak némi fényt, hogy aztán a hegyikerekesek távozásával ismét a csend és a nyugalom járja át a helyet. A sikeres verseny természetesen nem maradhat folytatás nélkül, idén augusztus 13-án a MOFÉM Underworld Kupa keretei között ismét a mountain bike szerelmesei vehetik birtokba a tárnákat.
A X. kerület alatt elterülő végeláthatatlan középkori pincerendszerbe bejutni kevesek kiváltsága, a terület gondosan el van zárva a kíváncsiskodók elől.
Ha csak a járatrendszer 20-30 km2-es alapterületét vesszük alapul, jó sokáig lehetne keringeni a kihalt járatokban.
A mai Kőbánya alatt található, az őskori Pannon-tenger emlékét őrző építőanyag kitermelésére IV. Béla király adott bányajogot.
Az azóta kibányászott több millió köbméternyi könnyen faragható mészkőből épült fel Budapest épületeinek nagy része, többek között a Lánchíd, a Magyar Tudományos Akadémia vagy az Országház épülete, a kövek után pedig üres terek maradtak a föld alatt egy több mint húsz kilométer hosszú, változó belmagasságú és szélességű tárnákból álló pincerendszerben.
A 19. századtól, a bányászat felhagyásával párhuzamosan ezt a szinte feltérképezhetetlen földalatti világot számos módon próbálták hasznosítani.
Az új fénykor arra az időszakra tehető, amikor a felszínen, az alakuló kőbányai városközponttól pár méterre felépült a Dreher Sörgyár. Bár az 1800-as évek közepén már érleltek sört a pincékben, a lehetőséget a gyár alapítója, Dreher Antal kamatoztatta igazán, és a komló csíráztatására a tárókat használva megalapozta cégének legfőbb jövedelmi forrását. De folyt itt pezsgőgyártás is, sőt a második világháború alatt a 282 tárna egy részében Messerschmitt-repülőgépeket szereltek össze – amíg a szövetségesek fel nem fedezték azt.
A csaknem húsz hektáros területet a rendszerváltás után a kerület nem hagyta szétaprózódni: ma nagyobb része, 14,7 hektár önkormányzati tulajdon, de a terület még ma is számos titkot tartogat. Rendszeresen találnak még fel nem tárt pincejáratokat, legutóbb a nyolcszög alaprajzú szeszfőzde alatt találtak hatalmas, kicsempézett termeket, amelyek nem szerepeltek egyetlen térképen sem.
Még izgalmasabb az egykori gépház esete: a 44 méteres mélységbe lenyúló, ötszintes építményt a szivattyúzás abbamaradása után elöntötte a talajvíz. Az egykori lejárat téglalépcsői ma kristálytiszta vízbe futnak; a gépház romjainak különleges, víz által birtokba vett világát pedig búvárok segítségével tárják fel.
A mélybe merülő búvárok elé egyszerre hátborzongató és varázslatos látvány tárul, egy elsüllyedt
civilizáció által hátrahagyott épületek, lépcsők, használati tárgyak állnak itt örök némaságban.
Ha keveseknek adatik meg, hogy bejárják a sötét tárnákat, akkor még kevesebb azok száma, akik alámerülhetnek az ismeretlen mélységbe, amely itt fekszik a lábaink alatt. Felette autózunk, vagy épp zötyögünk a villamossal úgy, hogy nem is sejtjük milyen titkok tátongnak alattunk.
Augusztus 13-án rendezik a MOFÉM Underworld Kupát, aminek alkalmával mindenkinek lehetősége nyílik arra, hogy indulóként kerékpárral vagy nézőként gyalog beléphessen a föld alatti járatrendszerbe.
Azoknak akik kedvet kaptak a föld alatti kalandhoz, nem kell mást tenniük, mint nevezni versenyre. Mivel a rajthoz álló bringások száma futamonként 70 főben korlátozva van, nem árt gyorsnak lenni!
Comments
comments