No, persze nem színészkedéséért kapták az Aranycsákányt, a hegymászók legnevesebb díját, hanem mert a zsűri szerint 2004-ben – az előző évhez hasonlóan – oroszok nyújtották a legnagyobbat. Ezúttal a nepáli Jannu (7710m) északi falának megmászásával.
Erre mászták meg a Jannu falát Forrás: ghm-alpinisme.com |
A francia Montagnes magazin és a francia magashegyi hegymászók szövetsége (GHM) idén már 14. éve osztja ki a hegymászók legnevesebb díját, az Arancsákányt (Piolet d’Or). A nemzetközi zsűrinek tagja volt Valerij Babanov és Jurij Koselenko is, a tavalyi győztesek jogán.
2003 hegymászó teljesítményei között ugyanis az övék bizonyult a legméltóbbnak az Aranycsákányra. Ők voltak azok, akik 2003. október 27-én a világon elsőként jutottak fel a Nuptse (7804 m) keleti csúcsára.
A zsűri idén ismét oroszokat talált legméltóbbnak a díjra. Ezúttal egy tíztagú csoportot, akik a 7710 méteres Jaanu északi falán először jutottak fel. Expedíciójuk 2004 tavaszán két hónapon keresztül küzdött a szinte függőleges, legnehezebb kategóriába sorolt sziklafalon a hóval, jéggel és sziklaomlással.
A nyertes orosz csapat Forrás:explorersweb.com |
Az Aranycsákányra jelölték még a francia Jean Christophe Lafaille-t, aki egyedül jutott fel a Shisha Pangma (8046m) déli falán, a szlovén Tomaz Humart és Ales Kozelj-t az argentin Aconcagua (6960m) déli oldalán nyújtott teljesítményükért (Humar 1996-ban már nyert Aranycsákányt!). Ezen kívül a nomináltak között volt a patagóniai Fitz Roy észak-keleti falán az úgynevezett Linea di Eleganzát mászó olasz-argentín csapat (Elio Orlandi, Luca Fava és Horacio Codo), valamint az alaszkai Moose’s Tooth-on megmászó amerikai duó (Kevin Mahoney és Ben Gilmore).
A kiszivárgott hírek szerint a zsűri komoly vitát folytatott arról, hogy ki nyerjen és mi alapján (stílus, nehézség, technika, stb.). Végül úgy döntöttek, hogy bár az oroszok mászásában voltak kérdéses technikai döntések, olyan csapatszellemről tettek tanúbizonyságot, ami rendkívül ritka a modern hegymászó expedícióknál, ahol az egyéni győzelem áll mindenek felett. A zsűri szerint az oroszok mászásának sikeréhez nagyban hozzájárult az összetartásuk.
Idén úgynevezett közönségdíjat is kiosztottak, méghozzá az amerikai Steve House miatt. Ő volt az, aki egy éve nyíltan kritizálta a Piolet d’Or zsűriét, amiért a „nehéz” expedíciókat díjazza, ahelyett, hogy olyan szuperkönnyű, szóló, alpin támadásokat támogatna, mint amilyenekkel ő teszi le a névjegyét. A lobbizása annyiban sikeres volt, hogy az idei díjkiosztón, Grenoble-ban, ahol több mint ezren vettek részt, ő kapta a közönségdíjat, a 2004-es szuperkönnyű (4 kg-ot nyomott a hátizsákja) és gyors szóló mászásáért, amivel a pakisztáni K7 csúcsot (6942 m) győzte le.