Indul a 2003-04-es síugró szezon

A Levegő urai újra harcba szállnak. A külföldi média által leginkább sztárolt sport, a síugrás legjobbjai november végén (nov. 28-29.) Finnországban mérik össze a tudásukat. Beharangozónkban az idei szezon szabálymódosításairól és az aktulális pletykákról olvashattok.

Itt van a tél, itt van újra. Bár az ablakon kinézve ebben még nem lehetünk biztosak, viszont a sportok tekintetében már mindenképp átléptünk a téli szezonba. Elkezdődtek a téli sportok világkupa sorozatai. Legutolsóként a síugrók startolnak, méghozzá szokás szerint a finnországi Kuusamo-ban. A tavalyi szezonhoz hasonlóan idén is hír adunk majd a világkupa sorozat eseményeiről és a kulisszatitkokról.



Lássuk, milyen szabálymódosítások történtek a tavalyi szezon vége (2003. március) óta:


Janne Ahonen az új, szűkebb ruhában

Tavaly komoly viták folytak arról, hogy az osztrákok ruhája teljesen szabályos-e, mennyit számít a ruha anyaga, mennyire leffeghet (ki ne emlékezne Florian Liegl szinte szoknyává átlényegült szerelésére). Idén a Nemzetközi Síszövetség (FIS) azt ígéri, hogy bekeményít, pontosabban ellenőriz. Az új szabály szerint a síugrók ruhája max. 6 cm-rel lehet szélesebb, mint a testük, és már nem csak három ponton, hanem a test bármelyik részén lemérhetik, hogy megfelel-e a távolság. Persze a nagy nemzeteknél ezzel csak azt érik el, hogy a kutatók újra összedugják a fejüket, és jó pénzért kitalálnak egy másik kiskaput. Ennek ellenére a FIS azt várja, hogy az új szabálynak köszönhetően nagyobb jelentősége lesz a technikai tudásnak és az elrugaszkodáskor kifejtett erőnek. Nem lesznek akkorák az ugrások, mint tavaly, viszont előnyhöz jutnak a technikásabb versenyzők. Nagyobb nekifutási (nekicsúszási) sebességre lesz szükség, erőteljesebb elugrásra, magasabb lesz az ugrások íve, nehezebb lesz beleállni az ugrásokba. Legalábbis ezt jósolják. Meglátjuk!



Emellett a nézőket talán legjobban érintő változás, hogy ezentúl a széladatok nem lesznek nyilvánosak. Eddig az elugráskor a képernyőn láthattuk, hogy honnan és mekkora szél fúj, ebből időnként igen jól lehetett arra következtetni, hogy mondjuk egy remek formában lévő versenyző egyik ugrása miért lett nagyon gyatra. Ezentúl marad a megérzés és a szemmérték, abból kell kiderítenünk, hogy lenyomta-e a szél vagy csak a versenyző volt béna.



Walter Hofer, aki 12 éve a FIS síugrásért felelős versenyigazgatója, a szezon előtti heteket világjárással töltötte. Járt Kínában, Moszkvában, sőt Dubai-ban is. Mindhárom hely szeretne világkupa futamokat rendezni. A legnagyobb kihívás Dubai előtt állna, amit a legnagyobb jóindulattal sem nevezhetünk a téli sportok hazájának, de persze rengeteg pénzzel sok mindent el lehet érni. Egyelőre egyik ország sem kapott pozitív választ a FIS-től.


A Ruka-sánc Kuusamo-ban, K-120
Sáncrekord: 148 m, V-M. Lindström
Forrás: skispringen.com

Most pedig pletykálkodjunk egy kicsit:



Finnek:

Mivel az első két világkupa futamot (nov. 28-29) a finnországi Kuusamo-ban rendezik, így természetesen a hazai pálya előnyt jelenthet a finneknek. Ők már hozzászokhattak a hideghez, míg vannak olyan csapatok, akik az utóbbi hónapokban nem is nagyon ugrottak havon, csak nyári borítású sáncokon. A finn csapat kapitánya, a tavalyi Négysáncverseny győztes Janne Ahonen nagyon magabiztosan nyilatkozott a verseny előtti sajtótájékoztatón, mondván, hogy a szabálymódosítások neki kedveznek. „Örülök neki, hogy a K-pontot ezentúl jobban respektálják, hogy ezentúl a zsűri választja meg a nekifutási távolságot, és hogy ezáltal sokkal kevésbé a rekordtávolságoké lesz a főszerep. Ha kisebb lesz az elrugaszkodási távolság, akkor a jó és a kevésbé jó ugrók közötti technikai különbség jobban kijön majd.



Lengyelek:

A 2003-as nemzeti bajnokságok nyertesei:
Ausztria: Martin Höllwarth (K-120-as sáncon)

Csehország: Jan Matura (K-90)

Finnország: Janne Happonen (K-116)

Lengyelország: Adam Malysz (K-85)

Németország: Stefan Pieper (K-95)

Norvégia: Bjørn Einar Romøren (K-90)

Szlovénia: Primoz Peterka (K-85)

Adam Malysz, a nagy kérdőjel. A négyszeres világbajnok és háromszoros kupagyőztes kihagyta a Nyári Grand Prix-t, és helyette otthon, szinte titokban tréningezett, így jelenleg nem sokat lehet tudni a formájáról. Annyi mindenesetre biztos, hogy az új szezonnak új sílécekkel vág neki. A hírek szerint Adam egy ideje azzal a problémával küzdött, hogy a bal léce mindig feljebb került, mint a jobb oldali. Ezért most, külön számára terveztek léceket, amelyeknek különbözik a súlypontja. Úgy számolnak, hogy ezzel az újítással akár 2-3 méterrel is tovább ugorhat a lengyelek nemzeti hőse.



Szlovénok:



Tavaly nagy meglepetésre a szlovén Primos Peterka nyerte a Kuusamo-i nyitóversenyt. Idén is legalább akkora hír lenne, ha ő nyerne, mert favoritnak idén sem számít.

Németek:



Állandó arc volt eddig a német táborban a Bundestrainer Reinhard Hess, aki már tíz éve volt a németek főedzője. Az előző szezon végén, kissé botrányos körülmények között kirúgták. A németek jelenlegi legnagyobb problémája, hogy korántsem állnak olyan jól az utánpótlás tekintetében, mint mondjuk az osztrákok. Így túlságosan a nagy ászaikra, Sven Hannawaldra és Martin Schmittre támaszkodnak. Ha ők nem szerepelnek minden egyes versenyen kiválóan, máris válságról beszélnek Németországban. Ez lett Hess veszte is. Persze nem tűnik el a síugrás világából, ezentúl ő felel az utánpótlásért, no meg mellékállásban a német ARD csatorna szakkommentátora lesz.


Hanni ingreklámja alatt akár egy éhezőket segítő alapítvány számát is kiírhatnák
Forrás: sport.de

Hannawaldról annyit tudni, hogy november 9-én volt 29 éves. Születésnapjára a Siemenstől egy babát kapott, két beckhames trikóval, egy manchesteressel és egy realmadridossal. Hanni, akinek státusza Németországban némileg hasonlít Beckhaméhoz, örült az ajándéknak és ígéri, a világkupán be is mutatja. Az angol „álváltozás király”-hoz hasonlóan Hannawald is híres arról, hogy többet költ fodrászra, mint a legtöbb nő. Jelenleg ős is növeszti a haját, ő hajpánttal próbálja a látását is biztosítani. Hogy azért némi sportvonatkozásban is szót ejtsünk a Négysáncverseny tavaly előtti bajnokáról, Hannawald új léceket kapott, a szűkebb ruhát még szoknia kell, és idén a sisakja is új lesz. A Carrera helyett a KED felirata villog majd a németek büszkeségén. Kuusamo-ban tavaly bűn rosszul szerepelt. Akkor -20 fok alatt volt a hőmérséklet, és Hanni az vékony síugrók között is kítűnik csontsoványságával. Vagyis neki az egyik legkisebb a testzsírzsázaléka, ezért a nagy hideget nagyon rosszul tűri. Vagyis idén is sok függ majd az időjárástól.

Norvégok:



A norvégok háza táján trénergondok nincsenek. A finn Mika Kojonkoski a tavalyi év egyik legsikeresebb edzője volt, nemrég hosszabbította meg a szerződését a 2006-os téli olimpiáig. Az utánpótlással sincs gond. Annál nagyobb gondot jelent az egyik legnagyobb tehetség, a 24 éves Lars Bystøl alkoholproblémája. Elkapták már ittas vezetésért, Oslóban egy kikötői kocsmában hulla részegre itta magát, stb. Ezért a szövetség úgy döntött, hogy 2003. végéig nem vehet részt nemzetközi versenyeken.



Osztrákok:


Morgenstern erősít
Forrás: sport.de

A tavalyi szezon egyik legkellemesebb meglepetését az osztrákok okozták. A finn edző, Hannu Lepistö fiatal tehetségek egész armadájából válogathat, akik az idei szezonnak már némi rutinnal felszerelkezve vágnak neki. Az egyik legtehetségesebb fiatal osztrák, Thomas Morgenstern jól meg is nyerte a Nyári Grand Prix-t, és az első világkupa futamnak is jó formában vág neki. A mindössze 17 éves titán az elmúlt hónapokban megnövesztette a haját, látványra is öregedett, úgyhogy a kisfiúból tinisztár lett, akire őrjöngő rajongó lányok várnak a Négysáncversenyen, hazai pályán, ha az első pár világkupa futamot jól abszolválja. Ráadásul az osztrákok nagy öregje, a 31 éves, háromszoros világkupa győztes Andi Goldberger is úgy döntött, mégsem hagyja még abba. Tavaszi válloperációja jól sikerült, fittnek érzi magát, így elhalasztotta a nyugdíjazását.


A Kuusamo-i versenyek programja és tévéközvetítései:
November 28. (péntek) – 1. verseny

–17.15 Verseny (2 sorozat)



16.30 Eurosport

17.10 ZDF SPORT extra (élő)

17.15 ORF1 (élő)

17.15 Eurosport (élő)

19.30 ORF1



November 29. (szombat) – 2. verseny

–16.15 Verseny (2 sorozat)



08.30 Eurosport

09.00 Eurosport

11.00 ZDF SPORT extra

14.30 Eurosport

15.30 Eurosport

16.10 ORF1 (élő)

16.15 Eurosport (élő)



Aki szeret tippelni, annak pedig ajánljuk az index forumában a Drukkerkocsma részben a SÍUGRÁS topikot, ahol a fiúk egy remek kis tippversenyt szerveznek. Most kezdődik a pontvadászat, a versenyek dobogósait kell megtippelni. Mivel a síugrásban sokszor születnek meglepő eredmények, néha a vak tyúk is talál szemet. Sok szerencsét!

Comments

comments