Ilyen még nem volt: magyar gördeszkás az amatőrök vb-jén

Katz Dávid rész vesz az amatőr gördeszkások Tampa Am nevű világbajnokságán az Egyesült Államokban. Első magyarként. Ráadásul haza sem jön, tervei szerint évekig él majd Floridában, hogy tanulja a deszkázást. Mert itthon nem lehet. Szerinte. Világszínvonalon legalábbis.


Hogy mitől a deszkások paradicsoma az USA?

Hogy aztán jó döntést hozott-e a 19 éves Katz Dávid, arra a választ majd az elkövetkező hónapok adják meg. És persze ő maga. Kívülállónak talán túl nagy vállalkozás csak azért Amerikába költözni, hogy profi gördeszkás váljék belőle, ráadásul a sok bizonytalanság közepette a legbiztosabb pont Dávid határozottsága. És elszántsága.



Deszkázásból dollármilliók



– Mennyit keres ma egy profi gördeszkás?



– Hogy pontosan mennyit lehet keresni, azt nem tudom, biztosan változó az összeg. De van egy példa, ami szerintem nagyon sokat elárul. Ha egy jobb deszkásról elneveznek egy profi cipőt, annak eladásából darabonként két dollárt kap a névadó. S mert ott mindenki a jó cuccokat keresi, ezekből több százezer darabot is eladnak esetenként. Ráadásul a divat is gyorsan változik. A jók milliomosok lesznek a deszkázásból.


Egy ilyen cipő sokat érhet a névadónak is

– Amerikában.



– Igen, Amerikában. Ott egészen mást jelent a gördeszkázás, ott van a sport hazája. Sajnos, mi eléggé lemaradtunk tőlük akár a technikát, akár a lehetőségeket nézzük.



– Akkor nincsenek igazán komoly esélyeid a vb-n?



– Tényleg nincsenek, bár abban biztos vagyok, hogy nem vallok majd szégyent, és ha mondjuk bekerülnék a legjobb tízbe, az nagy siker lenne.



Aki jól fut, sztár lehet



– Hány induló lesz?



– Maximum kétszáz lehet. A profik nem indulhatnak, de bárki más ott lehet, aki kifizeti a százötven dolláros nevezési díjat. Magyar eddig azért nem indult, mert nagyon messze van a verseny, és a járulékos költségek magasak. Nekem támogatóm, a Bizo segítségével sikerül kijutnom a versenyre.


Profi teljesítményhez profi felszerelés kell – egy deszka futóműve

Ez, gondolom, nagy dolog, ha magyar még valóban nem járt ezen a versenyen.



– Igen, merthogy itt nem elsősorban a helyezés számít. Sokkal fontosabb, hogy amit bemutatsz, az nagyon jó legyen. Erre a versenyre minden alkalommal eljönnek a gördeszkás sportban érdekelt nagy cégek és klubok vezetői, hogy új tehetségeket találjanak. Tévék, lapok tudósítanak, s ha valaki jól fut, az megtalálhatja a szerencséjét. Nekem ez a célom, és ezért képes vagyok sokat kockáztatni. Jó deszkás akarok lenni.



– Vagyis a lényeg az, hogy megmutasd magad, a tudásodat. Ehhez viszont nyilván kellene pár olyan trükk, ami egyedi, ami látványos, és kevesen tudják megcsinálni. Van ilyen nálad talonban?


A nagy deszkás versenyeken a nagy cégek is megjelennek hirdetőként

– Van egy-két olyan trükk, amit szerintem a világon csak kevesen tudnak. De ezzel nagyon óvatos vagyok. Már mondtam, hogy Amerika milyen sokkal előttünk jár. Ami mi tudunk, az onnan jött, amiről azt hisszük, hogy egyedi, azt ott húszan tudják. De a félcső mellett lesz a vb-n utcai kategória is, ott pedig sok múlik az improvizáción, a bátorságon. Meg persze a gyakorláson, a pálya megtanulásán. A verseny 16-án kezdődik, azért utazom már most, hogy minél jobban megismerjem a pályát. Meg aztán más ott gyakorolni, mint itthon.



Edzés itthon mínusz tíz fokban



– Azt tudom, hogy Magyarországon elég mostoha körülmények között sportoltok.



– És annál sokkal rosszabb a helyzet. Ezekben a napokban például Pesten összesen egy hely van, ahol edzeni lehet, de itt, a Hangárban sincs fűtés, volt, hogy mínusz tíz fokban gyakoroltunk, de legalább tető van a fejünk felett és nem esik be a hó. Más kérdés, hogy a deszkázás miatt egyébként is alaposan terhelt izületek a hidegben fokozottan kopnak.


Egy különlegesen kialakított pálya

– Ezért költözöl egy időre az Egyesült Államokba. Biztos vagy abban, hogy ez a legjobb megoldás?



– Igen, egészen biztos vagyok benne. Teljesen más körülmények között készülhetek majd, jobb pályákon, a világ élmezőnyéhez tartozók mellett.



– Hol laksz majd? Miből élsz? Mit szóltak a szüleid?



– Édesanyámmal élek, ő pedig mindenben támogat, ami számomra előrelépés lehet. Egy barátomhoz költözöm majd, és abból élek, amit megkeresek. Bármilyen munkát elvállalok, amivel tudok annyi pénzt szerezni, hogy mellette minden energiámat a deszkázásra fordíthatom. Remélem, pár év múlva, amikor hazajövök, azt mondhatom majd: megérte.



Sokat gyakorol, ez a lényeg



Karacs István a Bizo képviselőjeként napi kapcsolatban van Katz Dáviddal, ismeri emberi és versenyzői kvalitásait. Szerinte nagy esély van arra, hogy Dávid elérje célját.

– Két év alatt hihetetlenül sokat fejlődött, rengeteget tanult – mondja Karacs. – Sok olyan trükkje van, amit senki más nem csinál itthon rajta kívül. S mert iszonyú sokat gyakorol, szerintem eléri majd azt a célt, amit megálmodott.

Comments

comments