A hokisoknak a meccseken a küzdelemből bőven kijut, viszont nagy sebességben ritkán van részük. Erre talált ki egy remek versenyt két osztrák, amit immár negyedik éve rendez a Red Bull Crashed Ice néven. Az idei versenyt Moszkvában tartották, ahol a négyes döntőbe egy magyar, Sándor Szilárd is bejutott! Élményeiről beszélt nekünk.
Ice cross downhill Moszkvában Fotó: Alex Schelbert |
Három sportból összegyúrva
Ice cross downhill – 2004-ben is. A magyarra talán koricrossként fordítható új sportág, amely a jégkorongot, a boadercross-t és az inline downhillt egyesíti, már keleten is hódít. 2004. január 25-én Moszkvában rendezték ugyanis az idei európai versenyt. A sportág 2001-ben Stockholmban debütált, egy évvel később Klagenfurtban hódított. 2003-ban szintén terveztek Ausztriába versenyt, de nem volt elég hideg, így az elmaradt. Megtartották viszont az amerikai viadalt, Duluthban, Minnesota államban.
A sportágat a fáma szerint két osztrák Red Bullos, Sigi Meiche és Stefan Aufschnaiter találta fel. Az ice cross downhill lesiklás jellege abból fakad, hogy egy jégből kivágott, kb. 400 méteres lejtős félcső pályán kell végigmenniük, nem kis sebességgel. A pályát különböző ugratók, éles kanyarok és jégalagutak nehezítik. A boardercrosst az képviseli, hogy egyszerre négy, harcimezbe öltöztetett korcsolyázó küzd egymással. A jégkorongban megszokott testi kontaktus lightos fomája megengedett, de a keményebb bodycheck-et kizárással súlytják. Vagyis egyik versenyző nem lökheti fel, gáncsolhatja el a másikat, és vállal sem lökheti ki a pályáról.
Jasper Felder, a sportág legnagyobb alakja Fotó: Stefan Aufschnaiter |
Bár a hokiban ilyen jók lennénk
Ennek a nagyon fiatal sportágnak már legendája is van. Az USA-ban született, de Stockholmban élő, így svéd színekben versenyző Jasper Felder méltán érezheti úgy, hogy ezt a sportágat neki találták ki. Mivel az ice cross downhill első versenyét Stockholmban rendezték 2001-ben, így Jasper is ott volt a sportág premierjén. És ha már ott volt, meg is nyerte, aztán pedig úgy rákapott az ízére, hogy azóta minden évben az ő nyakába akasztják az aranyérmet. Így volt ez 2002-ben Klagenfurtban, 2003-ban Minnesota államban.
A sportág kitalálói azért is vitték a 2004-es európai versenyt Moszkvába, mert úgy vélték, ha valahol vannak olyan jéghokisok, akik ebben a sportágban felvehetik a versenyt Jasperrel, akkor azok az oroszok. Nem jött be a tippjük. A moszkvai versenyen a legjobb 32 közé svéd, horvát, orosz, osztrák, cseh és két magyar induló jutott. A legjobb nyolc közé még négy orosz is kvalifikálta magát, de a négyes döntőbe már csak egy, Konsztantin Szirenin.
Szilárd nem csak hokiban kiváló Fotó: Alex Schelbert |
Még mi is meglepődve olvastuk, hogy a döntőbe a címvédő Jasper Felder, az orosz Szirenin és a horvát Hrvoje Appelt mellett egy magyar versenyző is bejutott. Persze a jégkorongban járatosabbak számára nem cseng ismeretlenül Sándor Szilárd neve. Az erdélyi származású hokis nyolcéves korában települt át Magyarországra. A ma már válogatott játékos játszott a Fradiban, az Alba Volánban, a Dunaferrben, míg idén újra a Fradit erősíti. A moszkvai versenyre a Red Bull küldte ki. Már itthon értük utol telefonon, hogy meséljen nekünk moszkvai élményeiről.
A 2004-es verseny pályarajza |
– A Crashed Ice-on idén indultak először magyarok. Te hallottál már korábban is erről a sportról?
– Nem, egyáltalán nem. Amikor a Red Bullosok megkerestek, hogy elmennék-e Moszkvába képviselni Magyarországot, persze örömmel mondtam igent. Néhány orosz tagországban már jártam korábban, de Moszkvában még nem. Először persze azzal riogattak bennünket, hogy most a negyedik évben lesz a legnehezebb a pálya, de aztán, amikor végigmentünk rajta, kiderült, hogy megoldható.
– Bobban például a sportolók előre begyakorolják, hogy melyik kanyarban merre dőljenek. Ti kaptatok előzetes pályarajzot, volt lehetőségetek gyakorolni? Ez a sport nem olyasmi, amit a versenyen kívül tudnátok hol tökéletesíteni.
– Kaptunk egy pályarajzot, de azon nem voltak rajta a dőlésszögek, nem épp egy háromdimenziós ábra volt. Ráadásul a gyakorlópálya, amin pénteken és szombaton végigmentünk, nem ugyanaz volt, mint amin vasárnap a versenyen koriztunk. Így itt nagy szükség volt az improvizációs készségre is.
– Mégis, mi a legfontosabb szerinted ebben a sportban? Alapvető – gondolom – hogy nagyon jól tudj korizni.
A rajt után még Szilárd vezetett Fotó: Alex Schelbert |
– Így van, a korcsolyatudás elengedhetetlen. Emellett technikára és a döntőben nagy szerencsére is szükség van. Technikailag egyértelműen Jasper Felder a legjobb, neki már óriási rutinja van hozzánk képest. Ő sokat segített, egy-két műhelytitkot tőle tanultam el. Nekem a döntőben a szerencsével volt némi gondom. Második helyen haladtam Jasper mögött, amikor Konstantin, az orosz versenyző elütött. Nekiütődtem a védőfalnak és visszaestem a negyedik helyre.
– Első próbálkozásból ez is gyönyörű. Úgy tudom idén február 21-én lesz még egy Crashed Ice verseny, az amerikai, a tavalyi minnesotai helyszínen. Oda is mész? Ott ráadásul hölgyeknek is rendeznek futamokat.
– Ez csak a Red Bullon múlik, én szívesen megyek. Nagyon jól éreztem magam Moszkvában. Mindenki jó fej volt, klassz volt a hangulat, megtelt a pálya két oldala nézőkkel. Jó kikapcsolódás volt és most már némi rutint is szereztem.
A döntő és a kisdöntő hivatalos végeredménye |