Szemétszedő serpák egy svájci hegymászó holttestére bukkantak a Mount Everesten. A hegy tetején otthagyott oxigénpalackok, imazászlók kupacban hevernek.
Mint arról korábban már írtunk: mostanában 40 ezer tonna szemét "ékesíti" a Mount Everest északi oldalát. Most ismét expedíció indult a hegy takarítására.
A szemétszedés miatt mászó nepáli serpák azonban egy svájci hegymászó holttestére bukkantak a Mount Everesten.
Sátrak, oxigénpalackok, dobozok
|
Hátizsákok és sátrak is ott maradtak
Gianni Goltzé földi maradványait találták meg nepáli serpák, akik szemétszedés céljából másztak a Mount Everestre – adta hírül az MTI, május 10-én.
Goltzé még 2008-ban oxigénpalack nélkül jutott fel a világ legmagasabb csúcsára, majd a visszafelé vezető úton holtan esett össze – írta blogján Csakra Karki, a húsz hegymászóból álló takarító különítmény főszervezője.
A húsz hegymászónak – akiket a csúcsot hétszer meghódító Namgyal serpa vezet – a jóval fagypont alatti hőmérséklettel és hóviharokkal is meg kell küzdenie, hogy eltávolítson több mint két tonna szemetet a hegyről.
A hegy tetején rengeteg oxigénpalackot, régi imazászlókat, köteleket, hátizsákokat és sátrakat találtak.
15 kg szemét/alkalom
A szemételtakarító expedícióban összesen harmincegy ember – közöttük szakácsok és teherhordók – vesz részt, de csak a húsz legtapasztaltabb megy hétezer méter fölé. Mindegyikük több utat tesz a halálzónában – egy-egy alkalommal tizenöt kilogramm szemetet hozva le.
Nehéz és veszélyes munka |
Bár a serpák eredetileg csak a nyolcezer méter fölötti területekről tervezték a szemét lehozását, már hatezer méteres magasságban is sok hulladékot gyűjtöttek össze.
A völgyben kiállításon mutatják majd be az ötven év alatt felhalmozódott és összegyűjtött tárgyakat.
Holttestek a hegyen
Majdnem négyezer ember mászta meg a Mount Everestet azóta, hogy Edmund Hillary és Tenzing Norgay 1953-ban először hódította meg a világ legmagasabb, 8850 méteres hegycsúcsát – közülük háromszázan vesztették ott életüket.
Bár sok halottat sikerült lehozni a hegyről, a "halálzóna" feletti területen lévő holttestek többnyire a természeti elemeknek kiszolgáltatva, de a jeges hideg által konzerválva, hevernek a Csomolungmán.
Továbbra is a hegycsúcs közelében vannak például az új-zélandi Rob Hall és az amerikai Scott Fischer földi maradványai – ők voltak a vezetői annak az 1996-os expedíciónak, amelynek több tagja is odaveszett.