Tavasszal a deszkás „utcai harcosok” újra birtokukba veszik a várost. Ahogy kisüt a nap, a fedett skate-parkokból (nem mintha túl sok ilyen lenne szeretett hazánkban…) utcára csattognak a deszkások. De hova?
A street-es, utcai gördeszkások mindent bevállalnak, ami csúszik. Korlát, szegény, padka – kevés olyan várostervező van, aki ezen elemek nélkül utcaképet tudna tervezni. De, nézzük, hol is vannak a legjobb, bevállalós helyek a fővárosban?
– Ilyen például az Erzsébet tér, ahol bőven vannak padok, korlátok, kidobó rámpás elemek. De ezen kívül tuti helynek számít a Móricz Zsigmond körtér is, ahol szegélyeket
és padokat lehet meghódítani, illetve kiváló terep a flatland trükkökre is. Vannak jó elemei a Kosztolányi Dezső térnek is, és igazi kuriózumnak számít a Clark Ádám tér egyik korlátja. A Hősök tere is remek terep, csak onnan mindig elzavarják a sportolókat. Igaz, a többi helyről is – mosolyog egyet a rögtönzött, virtuális terepszemle után Kernács Ákos.
Paul-Rodriguez “Street” versenyszámban X-Games-en
A gördeszka oktató elmesélte,
hogy a fővárosi tuti helyek két sportágra “kényszerítik” a deszkásokat: tíz perc csúszás, utána pedig 500 méter futás a rendőrök elől.
– Pedig a padok, a szemetesek és a korlátok kiváló gyakorló terepek, de sok embernek szúrja a szemét, hogy mi ezeken nyomjuk. Ezért sokszor rendőrt hívnak, akik, ha elkapnak bennünket, felírják az adatainkat, mert ez rongálásnak számít – tette hozzá Ákos.
Igazi hungarikum ez, de talán így van jól, hiszen Ákos is azzal zárta beszélgetésünket: “a gördeszkázás arról szól, hogy a lehetőségeket meg kell találni, és ott kell nagyot alkotni, ahol csúszni lehet.”
Ezt a nézetet osztja egy másik tapasztalt deszkás, Ágoston Attila is, a Zone üzletvezetője.
– Csak részben számít a terep, ahol az ember deszkázik. Én deszkáztam Németországban is, ahol legkisebb faluban is akadnak kiváló riderek, pedig ott kevés az ideális terep – mondta az extrem.hu-nak Attila.
Szerinte, hogy ki melyik helyszínt választja,
elsősorban trükkfüggő kérdés. Hiszen kell némi sima aszfaltrész a talajtrükkökhöz, a pörgetős trükkökhöz szegélyek, az ugratós elemekhez pedig lépcsők.
De vajon a bevállalós deszkás helyszíneken törik-e a legtöbb lap? Az tény: a trükkök gyakorlása során bizony megeshet, hogy a trükk után két darabban találja rider a deszkát.
– Azt azonban nem lehet egyértelműen állítani, hogy a korlátos, lépcsős trükkök törik leginkább a lapot, mert egy pörgetős trükk után ugyanúgy törhet a lap, ha éppen rosszul érkezik le a sportoló – magyarázta Attila.
Gurulj bele az extrem.hu-n: Gördeszka & Görkorcsolya Dosszié