A szervezők szerint a karintiai Snowfighter a világ legkeményebb téli csapatversenye. Lehet benne valami, a háromfős csapatoknak 14 km-t, több ezer méter szintkülönbséget kell leküzdeniük hóban, levegőben és hidegben. Idén 36 egység vállalta a kihívást, a fődíj 5000 euró.
Sífutás: 5,5 km és 1400 m szintkülönbség Forrás: snowfighter.at |
Az osztrákok nem kispályáznak, ha extrém események rendezéséről van szó. Persze, könnyű nekik, minden adottságuk megvan ahhoz, hogy az év 365 napján extrémsportos versenyeket rendezzenek. Magas hegyek dögivel (a legmagasabb Grossglockner 3798 m), vadvizes versenyt jóformán bármelyik folyón lehet szervezni, sőt néha még a városból sem kell kimenni (ld. kajak-rodeo vb Graz belvárosában). Hó is van, kis túlzással télen, nyáron. Naná, hogy bolondok lennének nem kihasználni a természet bőkezűségét. Ha jön az ősz, Lienz környékén gyülekeznek az elszánt négyfős (hegyifutó, montis, siklóernyős, vadvízi kajakos) csapatok, hogy közülük a legjobb elnyerje a Dolomitenmann címet. Idén szeptember 11-én lesz a nagyszerű négytusa, reményeink szerint magyar részvevőkkel. Ha jön a tél, akkor is a kelet-tiroli Lienz környékén gyűlnek egybe a kalandra és hidegre vágyó extrém sportolók. Ugyanis immár negyedik éve rendezik meg a Dolomitenmann téli válotozatát, a Snowfightert.
Fuss és szállj!
Siklóernyő: 7,5 km a levegőben Forrás: snowfighter.at |
A téli verseny, természetesen, alapvetően különbözik a nyáritól, ami nem is igényel különösebb magyarázatot. A Snowfighter címért háromfős csapatok küzdenek meg egymással, február 14-én, szombaton. A harci egységek az előzetes ismeretek alapján Ausztiából, Németországból, Szlovéniából, Csehországból, Oroszországból és Olaszországból érkeznek. Az osztrák csapatok, nyilván a helyismeret előnyét élvezve vágnak neki a távnak. Ami első pillantásra nem is tűnik olyan soknak, másodikra azonban már kezd némi tiszteletet érezni az ember az indulók iránt.
A váltó első tagja egy sífutó, aki Hochsteinből indul, és a hasonló nevű 2500 méteres hegycsúcsra kell felkapaszkodnia. Az ellenőrzőpontokat érintve 5,5 km-t kell megtenni és 1400 m szintkülönbséget leküzdeni. Természetesen mindezt hegymenetben, minél gyorsabban. Amint a sífutó beesett a célba, a szomszédos hegyről máris indítják csapattársát, a siklóernyőst. Neki 7,5 km-t kell megtenni, hogy leszállhasson az 1200 m-rel alacsonyabban lévő Taxer Moos magaslaton. A siklóernyősök a verseny előtt egy nappal berepülhetik az útvonalat.
A nevezés olcsó, a fődíj csábító
Snowboard:1100 m-es szlalompálya ugratókkal Forrás: snowfighter.at |
Miután a repülő csapattag földet ért és megszabadult felszerelésétől, nyakába kapja a lábait, hogy átadhassa a váltóbotot, a 350 méterrel arrébb várakozó snowboardos kollégájának. A váltás után a deszkásnak is futnia kell, igaz csak kétszáz métert, utána felcsatolhatja a snowboardot, és nekivághat a lejtőnek. Ez egy 1100 méter hosszú szlalompálya, ami három ugratóval van nehezítve. A versenyzőnek ezek közül legalább kettőt abszolválnia kell a lesiklás során. A verseny reggelén a deszkások is felmérhetik a pályát, és képet alkothatnak a rájuk váró feladatról. A Snowfighteren mindenki saját felelősségére vesz részt, de csak akkor, ha az érvényes balesetbiztosítását bemutatta a szervezőknek. A rendezők elvárják, hogy az indulók a választott sportágban megfelelő jártassággal rendelkezzenek, ezt főleg a siklóernyősöknél veszik nagyon komolyan. A nevezési díj több mint kedvező, csupán 90 euró csapatonként (azaz 30 euró per kopf). Az indulók a kalandon, és a rájuk váró megpróbáltatások leküzdésén kívül más valami is csábítja. Ez pedig nem más, mint a fődíj, ami nem kevesebb, mint 5000 euró. Ez jelenlegi árfolyamon 1.340.000 Ft!
A Snowfighter pályarajza (Forrás: snowfighter.at) |