Hihetetlen kemény sziklamászás a Trango tornyokon

Alexander és Thomas Huber szabadon átmászták a legendás “Eternal Flame” nevű utat a pakisztáni Trango “Névtelen” Toronyra. Az út nehézsége X-. Mindez 6000 méterrel a tengerszint felett.





A “Nameless” Tower a Trango csoportban
“Hihetetlenül szerencsések voltunk. Az idő kifogástalan volt, kicsit sem zavarta a mászást, a repedések pedig jégtől mentesek voltak. Megemelem a kalapomat az első megmászók előtt. Ez az út igazán gazdagítja a hegymászást. Ennek az útnak a megnyitásával Kurt Albert, Wolfgang Güllich, Christof Stiegler és Milan Sykora talán a legszebb mászást tudhatják magukénak a Földön. Boldogok vagyunk, hogy egy kicsit hozzá tehettünk ehhez.” – nyilatkozta Alex Huber a Planet Montain című hegymászó magazinnak.

A német sziklamászó sztár és testvére, Tomas Huber szabadon átmászták a legendás “Eternal Flame” nevű utat a pakisztáni Trango “Névtelen” Toronyra. Az út nehézsége 5.13a, ez az európai – UIAA skálán IX+ illetve X- fokozatot jelent.

Ezt körülbelül úgy kell elképzelni, mintha egy sima, esetleg áthajló falon kellene felmásznunk úgy, hogy légypiszkokba kapaszkodunk.
Persze a Huber testvérek meglehetősen magabiztosan mozognak a legnehezebb utakon, sőt ilyen nehézségű utakat néha kötélbiztosítás nélkül is megmásznak.

A Trango tornyokon a most meghódított Eternal Flame a harmadik szabadon mászható út. Az első az 5.12a nehézségű Slovenian Route volt amit 1988-ban pakoltak fel szlovén mászók, a sorban a következő a Cowboy Direct. Az 5.13a fokozatú utat 1995-ben mászták át. Az 650 méter hosszú Eternal Flame-et húsz évvel ezelőtti német elít alkotta meg, Kurt Albert, Wolfgang Güllich, Christof Stiegler és Milan Sykora. Eredetileg VI, 7b+, A2- re értékelték. A társaságot vezető Güllich négy kötélhosszt nem tudott megmászni szabadon, itt mesterséges eszközöket használt. Annak a 4 kötélhossznak a szabad átmászása azóta is élénken foglalkoztatja a topmászókat. Az első értékelhető próbálkozás Denis Burdet és Nicolas Zambretti nevéhez fűződik, akik a 2003-ban 4 hosszból 2-t áttoltak trepni nélkül. Két évvel később a két baszk szupercsávó, Iker és Enku Pou próbálták szabadon legyűrni az Eternal Flame-et.
Az eddig ellenálló 10. hossz mellett egy új variánst másztak, ezzel szabaddá téve az utat a csúcsig, de sajnálatosan a rossz időjárás miatt nem tudták egyben megmászni az utat.







Az út megalkotója, Woflganga Güllich – minden idők egyik legeredményesebb és leghíresebb sziklamászója – a kilencvenes évek elején autóbalesetben vesztette életét, pontosan úgy, mint az osztrák popsztár Falco vagy Jörg Haider. Mindannyian elaludtak az autópályán. Güllich legnagyobb dobása az Action Directe út megmászása volt, amelnyek nehézsége 20 évvel meghaladta a korát. Güllich otthon meg is építette az út mását fogásokból és azon gyakorolt. Rájött hogy ehhez az úthoz minden téren nagyon erősnek kell lenni mert van benne perem, reibung, és a legnehezebb (gyilkos) egyujjas fogások is. Egyhónapos speziális tréningezés után, és 11 napi próbálkozás után; 1991 Szerptember 14. én megmászta az Action Directe XI, 9a, 5.14.c/d utat. Bár Güllich briliáns sziklamászó volt, a Trango Tornyok kifogtak a rajta. Himalájai körülmények közt persze sok mindenen múlik, hogy egy olyan kiélezett út, mint az Eternal Flame összejön vagy sem.







Huberék július végén érkeztek a Karakorumba, barátjukkal Mario Walderrel és a filmes Franz Hinterbrandnerrel, aki a mászás során végig dokumentálta az eseményeket.
A német mászópár az első két hossznak egy új variánst választott 7a+ nehézségért, egy tábla és repedésrendszert, ami kis trükkös traverz után 30 méter múlva csatlakozik az eredeti útba. Ezt követően pár nap kényszerpihenőre vonultak vissza a sátrakba a beállt rossz idő miatt. Három nap múlva azonban egy hívás érkezett: hat napig tökéletes idő várható. Most, vagy soha!






A fiúk a csúcson
A mászás a 10. hosszig simán ment, ahol következtek a régi mesterséges hosszok, azaz a kulcshelyek. Sajnos a Pou fivérek áltat mászott repedés-variáns jeges volt, így ettől 4 méterrel jobbra egy vékony repedést választottak a srácok, amit még aznap meg is másztak 7c nehézségért. Ezt követő napon jött az út legnehezebb hossza egy 7c+ nehézségű 15 méteres áthajló ujjrepedés, majd az utolsó régi trepnis szakasz 7c-ért.

Legutóbb két éve másztak hasonló nehézségű utat a Himalájában.
A szibériai erősember, Babanov jutott fel a Jannu 7900 méteres csúcsára az északi falon keresztül. Az az út “csak” VII-es nehézségű, viszont “sokkal” magasabban fut.

Comments

comments