Hét nap alatt hét marathon, hét kontinensen át

Az orvosok szerint két marathon között érdemes legalább egy hétig regenerálódni. Ehhez képest az angol Sir Ranulph Fiennes hét nap alatt hét marathont akar lefutni, ráadásul úgy, hogy négy hónapja szívműtéte volt. Őrült vagy csak kalandvágyó? Túléli-e az egyhetes kalandot?


Ranulph egyik könyve: A határokon túl

Az oroszlánszívű Ranulph:



Az 59 éves angol Sir Ranulph Fiennes júniusban esett át egy by-pass műtéten, és az orvosok szerint örülhetett, hogy túlélte. Ranulph azonban nem az a fajta, aki műtéte után otthon üldögélve sorozatokat néz a tévében. Sir Ranulph, ahogy a nevéből is kitűnik, egy angol lovag. Sarki expedícióiért, és jótékonysági munkájáért kapta a királynőtől az elismerést. Mostani útjával például a Brit Szív Alapítványnak gyűjt. Az Eton elitiskolában tanult, majd az SAS különleges alakulatnál szolgált. 1982-ben ő volt az első, aki a Földet a sarkok mentén járta körbe. 11 évvel később pedig tagja lett annak a szűk társaságnak, akik segítség nélkül, egyedül gyalogoltak át az Antarktiszon. Ezen kívül az ománi szultántól is van egy Bátorsági Érdemérme, akinek a seregében szintén szolgált. Vagyis nagy név, néhány ember szerint a „legnagyobb élő angol felfedező”. Ezt a címet olyan könnyedén én nem adnám neki oda, hisz ugyanerre a címre pályázik David Hempleman-Adams, aki szeptember végén ballonnal átrepülte az Atlanti-óceánt, megmászta mind a hét kontinens legmagasabb csúcsát és járt mind két Sarkon.

Vagyis ha az Angol Birodalom már nem is uralja a világot, az angol felfedezők azért a világ legjobbjai között vannak. Ranulph mostani egyhetes kalandján régi barátja, dr. Mike Stroud kíséri el, aki szintén fut, de expedíciójukat mégis szinte csak Ranulph hőstetteként emlegetik. Velük tart meg egy gép, amin egy defibrillátor van, ha esetleg rakoncátlankodna Ranulph szíve. Az angol futó optimista ember, csak egy normál utazóbiztosítást kötött. Az úton kizárólag az angol The Times két zsurnalistája kíséri el őket, velük kötöttek exkluzív szerződést.

Merre vezet a lovag útja?



Ranulph az út előtt persze izgult, főleg amiatt, hogy ha az időjárás közbeszól, nem éri el a csatlakozást, és ugrik a hét nap – hét marathon terve. Ranulph ugyanis nem egyszerűen Angliában akar futkorászni, hanem mind a hét kontinenst érinti. Úgy tervezték, hogy a marathonok sorát „legalul” kezdi, az Antarktiszon, október 26-án. A hideg után egy kis repülés, majd Dél-Amerika következik, október 27-én Chilében, Santiagóban szalad. Azután ismét repülőre ül, és Ausztráliában kapkodja a lábát október 28-án. Másnap aztán Singapore jön sorra, ahol a magas páratartalom lesz a legnagyobb ellenfele. Ezután ismét egy hosszú repülőút vár rá, Ázsiából Angliába repül, hogy október 31-én Londonban, majd még ugyanaznap Afrikában, Kairóban fusson. Aztán futás a reptérre, irány New York, Ranulph tervei szerint ugyanis, ha minden jól megy, akkor a New York marathonon fejezi be az egy hetes Föld körüli futkorászást. Természetesen mindenütt a British Airways-szel utazik, első osztályon. Összesen 13-szor száll át, és 90 órát tölt a levegőben.



A hét nap – hét marathon tervezett útvonala
Forrás: BBC online

Ezt még Willy Fogg is megnézné



Azt nem engedheti meg magának, hogy lesérüljön, mert ha a joggingolás sétává alakul, lekési a csatlakozást. Aludni nem nagyon lesz ideje, legfeljebb a repülőn. Ha épp nem fut, akkor sajtótájékoztatót tart vagy evéssel próbálja pótolni a lefutott kalóriákat és a felhasznált ásványi sókat. Nagy szüksége lesz segítője, Dr. Mike Stroud szakértelmére, aki szerint négyféle gond állhat fent: betegség (Ranulph szíve nem bírja a terhelést), sérülés, a rossz időjárás és fizikai végkimerültség.



Természetesen a Times megkérdezte Ranulph-ot, hogy kitől származik a hét nap – hét marathon őrült ötlete. A lovag szerint mindenért barátja, Mike Stroud a felelős (fogd a dokira és fuss még egy kört), aki, amikor Ranulph idén januárban felvetette, hogy másszák meg együtt az Everestet, azt mondta, hogy nincs rá ideje, hisz a felkészülés, az utazás és a mászás hónapokat is igénybe vehet. Ekkor emlékezett vissza Ranulph, hogy 1995-ben, amikor az Eco-Challenge hat napos versenyén vettek részt, akkor Mike amerikai barátai felvetették a hét nap – hét marathon ötletét, de nem volt pénzük a megvalósításra.



Az első nem az ő napjuk:


Ranulph Délen

Ranulphéknak ezzel nem volt gondjuk, rendben el is indultak. Kedden (október 21.) repültek a Heathrow-ról Chile déli csücskébe. Ott 100 km/h-s szél fogadta őket, úgyhogy letesztelhették a hiper-szuper, ultrakönnyű ruházatukat. És ezután jött vasárnap (október 26) az első komoly probléma.



A rossz időjárás miatt nem tudtak felszállni, és eljutni a King George szigetre, az Antarktiszra, majd a repülőgépük motorja nem indult. Bár a hét nap csak akkor kezdődik, ha megkezdi az első marathont, a csatlakozások miatt nem akartak tovább várni. Ezért úgy döntöttek, Patagóniában kezdik a kalandot, és másnap mennek a Falkland-szigetekre, ami elég közel van a legdélebben fekvő kontinenshez ahhoz, hogy Antarktisz-szakaszként könyvelhessék el.



Ezen cikk megírásakor itt tartanak. Terveink szerint mi is nyomon követjük eme nem mindennapi vállalkozást, és beszámolunk arról, hogy vajon sikerül-e Ranulph-nak eljutni New Yorkba egy hét alatt, és egyáltalán bírja-e a szíve a megterhelést.

Comments

comments