Meg nem erősített hírek szerint május közepén egy Eurocopter helikopter landolt a világ legmagasabb csúcsán. A rekordhoz szükséges két percig ott időzött, majd felszállt és épségben lejutott. Mi lesz így a hegymászókkal?
A gép híresen jó hegymászó Forrás: eurocopter.com |
Őszintén szólva kicsit szkeptikusan fogadtuk a hírt, miszerint egy helikopter landolt az Everest csúcsán. Az ilyen sztorikra szokták mondani, hogy meg nem erősített híreink szerint. Tudniillik egyelőre pusztán egy sajtóközlemény látott nap világot, amelyet a helikoptert gyártó cég adott ki. Ebben az áll, hogy “május 14-én, helyi idő szerint 7 óra 8 perckor, egy gyári Ecureuil/Astar AS 350 B3 típusú helikopter, amelyet az Eurocopter tesztpilótája, Didier Delsalle vezetett, 8850 méteren landolt, az Everest csúcsán.” A közlemény szerint a gép május 14-én 2866 méterről szállt fel, a Lukla alaptáborból, a hegy tetején a rekord hitelesítéséhez szükséges két percig várakozott, majd problémamentesen vissza is tért Luklába.
Ezzel természetesen magassági világrekordot hajtott végre – ha a FAI, a nemzetközi repülős szövetség elfogadja a beküldött adatokat. A FAI-hoz beérkezett adatok szerint Didier Delsalle május 12-én 7925 méteren landolt és szállt fel az Everesten, majd május 14-én 8850 méteren.
A helikoptert gyártó cég az Eurocopter, az EADS egyik leányvállalata, övék az Airbus is, ők az Eurofighter legnagyobb beszállítói is, vagyis a világ egyik legjobbjai. A gép is világhírű, az Astar AS 350 B3 híresen jó magassági repülésekben, több rekordot is tart.
A sajtóközleményhez mellékelt fotó Forrás: eurocopter.com |
Vagyis a hír akár igaz is lehet. Ami miatt mi még kicsit kétkedünk, az az, hogy 1. csak tíz nappal a rekord után jelentették meg a sajtóközleményt, 2. fotókkal még nem bizonyították, pusztán egy archív, tájkép jellegű felvételt csatoltak (lásd balra), 3. a sajtóközleményben szó sincs rossz időjárási viszonyokról. Pedig nem jószántukból üldögélnek a hegymászók egy hónapja az Everest aljában. Idén a déli, nepáli oldalról még egy hegymászó sem jutott fel a csúcsra, mivel 7500 méter felett egy hónapja nincs jó idő. Felhő borítja, viharos erejű szél fúj, -30 fok körüli hideg van. Vagyis korántsem sétarepülésben volt része Didier Delsalle-nak a csúcson, ha ott járt.