Senki ne nyúljon a telefon után a címet olvasva, a közismert szaúdi terrorista vezér nem nyitott hegymászó klubot. Csupán arról van szó, hogy az amerikaiak vadászatot indítottak utána Pakisztán hegyei között. Lehet, hogy egy hegymászó fog rábukkani? Tutira jól járna!
A Wana régió Pakisztán nyugati részén Forrás: Nat. Geo. |
Kétség nem fér hozzá, Oszama bin Laden a világ egyik legdrágább embere. Legalábbis per pillanat nem tudunk másról, akiért annyi pénzt fizetne az amerikai (vagy bármely más) kormány, mint a szaúdi milliomosért, aki temérdek pénzét és a logisztika területén felmutatott vitathatatlan képességeit agyafúrt és gonosz terrorakciók megszervezésére használja. Jelen állás szerint, aki kézre keríti al-Kaida irányítóját, nem kevesebb, mint 25 millió dollárral gazdagodhat. Ez bizony nem kevés pénz, ebből már meg lehetne finanszírozni néhány Everest expedíciót. Nem kéne szponzorok után kuncsorogni, forintonként összekalapozni a konzervre valót. Bőséges felszereléssel, három hónapra el lehetne utazni Nepálba (vagy Kínába, vagy ne adj‘ isten Pakisztánba), vidáman lehetne akklimatizálódni, és sorra lehetne meghódítani a nyolcezreseket.
Észak-kelet, dél-nyugat
A Hajbár-hágó Pakisztán és Afganisztán határán Lehet, hogy itt bujkál? |
Ami a legviccesebb, a végén még egy szerencsés flótás valóban megüti a főnyereményt. Az amerikaiak és szövetségeseik által vadul keresett Oszama ugyanis, feltehetően Pakisztánban bujkál. A legnagyobb valószínűséggel a pakisztáni-afgán határhoz közeli Wana területen van a maradék al-Kaida központja. Ezen a területen kevésbé érvényesül a pakisztáni kormány befolyása, többnyire egymással változó viszonyt ápoló törzsek tartják uralmuk alatt a vidéket. Bin Ladennek ez különösen kapóra jön, az meg nem kevésbé, hogy innen csak pár száz kilométerre van Kabul, az afgán főváros. Wana kb. 3-400 km-re dél-nyugatra található a pakisztáni fővárostól, Iszlámábádtól. A főváros repterén szoktak landolni a külföldi hegymászó csapatok repülőgépei, és innen indulnak észak-kelet felé, tehát pont az ellenkező irányba. Azért nem árt óvatosnak lenni, ahogy a helyiek, a hegymászók elmondása szerint, óvatosak és kicsit tartózkodóak is.
Saját felelősségére
A Karakorum nyolcezresei – lehet, hogy itt van? |
Óvatosságra int az amerikai külügyminisztérium is, közleményükben hangsúlyozzák: “Felhívjuk az amerikai állampolgárok figyelmét, hogy Pakisztánba csak saját felelősségükre utazzanak, figyelembe véve a fokozott terrorista tevékenységet.” Ezen kívül melegen ajánlják mindenkinek, aki mégis úgy érzi, hogy halaszthatatlan dolga van arrafelé, megérkezés után jelentkezzen be az iszlámábádi nagykövetségen, vagy valamelyik konzulátuson (Karacsi, Lahor, Peshawar). Így, ha bármi baj történne, a követségen tudni fognak róla, hogy az illető megérkezett Pakisztánba. Eddig, szerencsére egyetlen, hegymászókat érintő incidensről sem kaptunk hírt, és reméljük, ez így is marad. Főleg azt követően, hogy az amerikai és a pakisztáni hadsereg átfogó akciót indít Oszama után a Wana területen feltételezett búvóhely körzetében. Azonban jó lesz figyelni! A ravasz szaúdi már számtalanszor csúszott ki az üldözők kezei közül, és lehet, hogy nem is ott van, ahol sejtik.
Nem kizárt, hogy éppen az ország túlsó felében van, a hasonlóan törzsi területnek számító észak-keleten. Kasmírban a hét- nyolcezres csúcsok között vidáman el lehet rejtőzni (nyilván nem a csúcsok közelében), de az egészen biztos, hogy a K2-n soha nem találnák meg az amerikaiak. Lehet, hogy ez már neki is eszébe jutott?