Hátul nyalni, elöl nyomni

Vadonatúj és teljességgel meglepő szereplővel bővült az extrém sportos paletta: beszállt ugyanis a Magyar Posta. Vitorlájukba fogták az új idők új szeleit, hadat üzentek az emailnek, és megjelentettek egy négy bélyegből álló sorozatot. Sőt, ha úgy akarjuk még folytatása is lehet!

A legkellemesebb meglepetés mindig az, amire egyáltalán nem számít az ember. Ha egy régi barát, ismerős meglepi valamivel, aminek nagyon lehet örülni. Tegyük fel, az sportminiszter bejelenti, hogy ezentúl minden évben 100 millió forinttal fogják támogatni az extrém sportokat. Ugye, hogy örülne mindenki! Ez persze kb. ugyanolyan illúzió, mint az időutazás, bár utóbbit van, aki reálisnak tartja. De kellemes meglepetés lehet az is, ha az egyik legnagyobb állami cég úgy gondolja, hogy ideje egy kicsit a fiatalok felé fordulnia, és tesz egy gesztust, amivel úgymond elismeri a mai napig szubkultúrának tartott életmódot, életfelfogást. A Magyar Posta többet annál nem nagyon tehet, mint, hogy egy teljes egészében a profiljába illeszkedő projektet indít. Mondjuk kiad egy bélyegsorozatot, amivel egyszerre próbálja visszacsábítani az emailre szokott fiatalokat, ugyanakkor ráirányítja a figyelmet az egyre népszerűbb extrém sportokra. Elvégre ha egy negyvenes, ötvenes tisztes állampolgár, aki eddig úgy gondolta, hogy az extrém sportok a drogos, csavargó, kezelhetetlen kölykök ön- és közveszélyes időtöltései, meglátja a postai bélyegeket, talán felülvizsgálja korábbi álláspontját. A Posta mégiscsak egy komoly üzem, ők nem adják a nevüket akármihez. Szerencsére éppen erről van szó, ezt mondta az extrem.hu-nak Csegezi Tamásné, a Magyar Posta Bélyegmenedzsment osztályának munkatársa is arra a kérdésre, hogy mi adta az ötletet a sorozathoz.



Extrém sportos kisív: BMX, snowboard, siklóernyő, vadvízi kajak

Hagyomány és haladás



-Több ok is vezérelte a Postát, amikor belefogott a sorozat kiadásába. Egyrészt, még soha nem volt ilyen témájú bélyegünk, bár hagyományos sportos bélyeg már igen, és a gyűjtők nagyon figyelik az új kiadásokat, várják a szokatlan újdonságokat. Másrészt ezek a sportok egyre népszerűbbek a fiatalok körében, nagyon sok gyereket, fiatalt mozgatnak meg, akikre igyekszünk több figyelmet fordítani. Van egy harmadik ok is: a Posta minden évben kiad ún. ifjúsági feláras bélyegeket, melyek esetében a felár nem szolgál bérmentesítésre, hanem abból támogatjuk a fiatal bélyeggyűjtőket.

-Milyen szempontok alapján választották ki a bélyegekre kerülő sportágakat?

-Meghívásos nyílt pályázat végén születtek meg a bélyegek. Mi csak a témát adtuk meg a művészeknek, a kivitelezést teljes egészében rájuk bíztuk. Ők számba vették a lehetőségeket, és letették a terveket a Posta elé. Hogy milyen nehéz dolguk volt, azt jól érzékelteti, hogy csak a második pályázatot kellett kiírni és csak annak az anyagában találtunk megfelelő alkotásokat. Végül maradt a BMX, a snowboard, a siklóernyőzés és a vadvízi kajak.

Bélyeg tények
Megjelenési időpont: 2003. március 20.

Névérték: 400 + 50Ft

Példányszám: 150.000 kisív

A kisívben található bélyegek perforálási mérete: 28,33 x 40 mm

A kisív vágási mérete: 132 x 58 mm

Nyomdai eljárás: ofszet nyomtatás

Gyártó nyomda: Pénzjegynyomda Rt.

Tervezőművész: Baticz Barnabás

Szempontként vettük figyelembe, hogy a megjelenített sportágak minél dinamikusabbak legyenek, és a lehető legszélesebb körben lefedjék az extrém sportokat. Minél jobban visszaadják ezeknek a sportoknak a hangulatát, amennyire ez ilyen formában lehetséges.

-Van valamilyen különleges oka, hogy pont ilyen formátumban és pont ennyi bélyeg jelent meg?

-A bélyegkibocsátás nagyon összetett és szigorúan szabályozott folyamat. Mindent évekkel előre tervezünk, és az Informatikai és Hírközlési Minisztériumban hagyják jóvá a terveinket. Végül azért döntöttünk kisív formátum mellett, mert ennek már van piaci értéke, hiszen egyetlen bélyegen nem lehetett volna az extrém sportokat bemutatni.

-Lesz-e folytatása a sorozatnak?

-Amennyiben erre igény mutatkozik, lesz folytatás. Most készültek el a 2004-es és a 2005-ös tervek, mi ugyanis mindig egyszerre három évben gondolkodunk, néha magam sem tudom, hogy milyen évet írunk. Bár ezekben nem szerepel a sorozat folytatása, ha érkezik hozzánk ilyen irányú kérés, netán bármilyen terv, mi örömmel látjuk. A magam részéről nagyon támogatnám a sorozat folytatását. Mindenkitől várjuk az ajánlatokat!

A tervező maga



Természetesen azt a személyt is illik bemutatni, akinek magát a bélyeget köszönhetjük. Baticz Barnabás a Graph Zeppelin grafikai stúdió munkatársa, és a filatelisták számára korántsem ismeretlen a neve. Ő készítette, pl. a magyar tudomány jeleseinek évfordulós sorozatát, vagy éppen az Országház 100. évfordulójára megjelent bélyeget. És a sport téma sem jelentett újdonságot.

-Nem ez volt az első eset, hogy sport témában kellett bélyeget készítenem. 2000-ben én terveztem ugyanis a magyar olimpiai érmesek sorozatát. Az persze egészen más jellegű munka, egy kicsit absztraktabb volt. Ez pedig inkább futurisztikusan ábrázolja a sportok dinamikáját.

-Nehezebb volt egy ilyen sorozat megtervezése, mint pl. a történelmi blokkoké?

-Nem szívesen állítok fel mércéket, inkább azt mondanám, hogy ez egy más jellegű kihívás volt, ami nagyon tetszett. Tetszett a fiatalos téma, és mindjárt a munka kezdetén, a tervezésnél magával ragadott és inspirált. Tudtam, hogy valamire ráéreztem.

-Amennyiben lesz folytatása a sorozatnak, úgy ismét részt vesz a pályázaton?

-Természetesen, ismét megpróbálom. Mondom, nagyon élveztem ezt a munkát, nagyon hálás téma, és még számos ötlet van a tarsolyomban.



A tervező és a tervezet: Baticz Barnabás és a félkész bélyeg

(A képeket a Magyar Posta, ill. Baticz Barnabás bocsátotta az extrem.hu rendelkezésére.)

Comments

comments