A holland zseni, Boyan Slat 16 évesen (2014-ben) már megálmodta, hogyan lehetne megmenteni a tengereket és az óceánokat attól a “tengernyi” műanyagtól, amivel az emberek az évek alatt összeszennyezték. Az általa kitalált Ocean Cleanup akkor még csak koncepció volt, de jó hírünk van: már élesben tesztelik!
Az első eszközt még idén vízre bocsájtják Japán környékén. Kétezer méter hosszú lesz, és úgy tervezik, hogy két évig hagyják üzemelni. Még azelőtt begyűjti a szemetet, hogy az elérné a sziget partjait, az anyagokat később még akár újra is hasznosíthatják – írta az ecolounge.hu.
Előbb viszont Hollandiában tesztelik a szemétszűrőt, az Északi-tengeren pedig nyáron felhúznak egy 100 méteres falat is: ez lesz az első alkalom, hogy nyílt vizeken is tesztelik az építményt, miután laboratóriumban már kipróbálták.
Az úszó falakat a tengerfenékhez rögzítik, ahol V-alakú tömböt alkotnak. Ez fogja fel a műanyag szemetet, amit az áramlatod odasodornak, ezek alatta egy szűrőbe akadnak bele. A csapdába került műanyag egy csatornán keresztül a szerkezet közepére jut, itt tárolják mindaddig, ameddig a partra szállítják.
Ezt eddig maga az óceán tette meg, a partra gyűlt szemetet pedig kézzel fogták össze. Éppen ideje volt, hogy leváltsák ezt a kőkorszaki módszert.
A cég megígérte, hogy élőlényeknek nem okoz majd gondot a háló, és azt is, hogy tíz év múlva már sokkal tisztábbak lesznek sós vizeink, mint most.
Szólj hozzá