Több ezer pilóta, tucatnyi selejtező és több mint 85 ország száll be a papírrepülők világversenyébe. Fogj egy darab papírt, hajtogass technikásan, edz és nyerj!
A 2006-ban elindult több mint tízezer versenyző után világszerte ismét tömegek bocsátják szelek szárnyára papírrepülőiket annak érdekében, hogy ott lehessenek a Red Bull Paper Wings versenysorozat 2009-es világbajnoki döntőjében.
Akrobatikus hajtogatott masinák előnyben
2006-ban Besenyei Péter is hajtogatott |
A májusban megrendezésre kerülő döntőben három kategóriában nevezhetnek az indulók: “a leghosszabb levegőben töltött idő”; “a legnagyobb repülési távolság”; valamint a “légi akrobatika” kategóriában.
A főiskolások és egyetemisták számára meghirdetett nemzetközi verseny hazai selejtezőit és döntőjét március17. és április1. között rendezik négy vidéki (Pécs, Veszprém, Debrecen és Miskolc) és egy budapesti (Corvinus) egyetemen.
Repülőgép-ritkaságok
Idén már második alkalommal avatnak majd világbajnokot a döntő helyszínén, ahol általában aprólékos gonddal helyreállított és felújított repülőgép-ritkaságokat tekinthetnek majd meg a látogatók. Az ide kijutó diákoknak garantáltan felejthetetlen repülési élményben lesz részük.
A verseny mérete ugrásszerűen megnőtt az előző kiíráshoz képest. 2006-ban 48 országban – több mint 10 ezer résztvevővel – tartottak nemzeti selejtezőköröket a döntőbejutásért, idén viszont már 85 ország versenyzői vesznek majd részt a májusi döntőben.
Nem mindegy a technika |
Hajtogass technikásan!
A versenyben való részvételhez nem kell más, mint egy darab papír.
Az szinte másodlagos, hogy ez a hétköznapi papírdarab milyen formát öltve hagyja majd el készítője kezét, mielőtt megkezdené repülését.
Az azonban nem mindegy, hogyan is hajtogatott.
A legjobb reptetők sokat gyakoroltak a tavalyi versenyre. Hajtogattak, hajtogattak, majd hajítottak, és ezt ismételgették sűrűn a verseny előtt is.
Tehát, ami döntőnek bizonyulhat, az a repülést megelőző kísérletezés és bütykölés, valamint az aerodinamikai tesztelés.
Azt még nem árt tudni, hogy a “leghosszabb levegőben töltött idő”, illetve a “legnagyobb repülési távolság” kategóriákban tilos bármilyen segéd-, illetve kiegészítő eszköz használata; ezzel szemben a “légi akrobatika” ágon a repülőmérnök szerepében tetszelgő versenyzők szinte bármit használhatnak, a ragasztótól kezdve, egyéb anyagokon át, egészen az ollókig.
A hazai selejtezőket a következő helyszíneken és időpontban rendezik:
Március 17. – Pécs, Pécsi Orvostudományi Egyetem, Aula 14:00
Március 18. – Veszprém, Pannon Egyetem B épület, Aula 14:00
Március 24. – Budapest, Budapesti Corvinus Egyetem, Központi Aula 14:00
Március 31. – Debrecen, Debreceni Egyetem Díszudvar, 14:00
Április 1. – Miskolc, Miskolci Egyetem Díszaula, 16:00 – selejtező és
országos döntő